1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Bahtiyar Vahabzade  Parkı ‘Şiir Park’ olsun”
“Bahtiyar Vahabzade  Parkı ‘Şiir Park’ olsun”

“Bahtiyar Vahabzade  Parkı ‘Şiir Park’ olsun”

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Vefatının 10.yılında Bahtiyar Vahabzade yâd edildi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, “Büyük şairimiz Bahtiyar Vahabzade, 16 Ağustos 1925’te Azerbaycan’ın kuzeyindeki Şeki’de doğdu. Bakü’de orta öğrenimini tamamlayarak 1942’de Tıp Fakültesi’ne girdi, ancak bir süre sonra buradan ayrılarak yüksek tahsilini Bakü Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde tamamladı. Üniversitede asistan olarak kaldı. 1951’de doktor, 1964’te doçent, 1965’te profesör unvanını aldı. Sovyet döneminde 1980-1985 ve 1985-1990 yıllarında Azerbaycan Meslisi’nde milletvekilliği yaptı. Azerbaycan’ın bağımsızlığına kavuşmasının ardından ölünceye kadar millî mecliste yer aldı. 13 Şubat 2009 tarihinde Bakü’de vefat etti ve tanınmış edebiyat, bilim ve sanat adamlarının mezarlarının yer aldığı Fahri Hıyâban’a defnedildi” dedi.
“En güzel marş İstiklâl Marşı’dır”
İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette, Azerbaycan’ın milli şairi Bahtiyar Vahabzade’nin İstiklâl Marşı’mızla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “Ben bir şair olarak, bir edebiyat profesörü olarak 25 ülkenin milli marşını okudum, inceledim, tahlil ettim. En güzeli, an aşılmazı Mehmet Âkif’in İstiklâl Marşı’dır. Onunla boy ölçüşecek marş yoktur. Çanakkale şehitlerine yazdığı şiiri her okuduğumda ağlarım, gözlerimden yaşlar akar.”
Bahtiyar Vahabzade Parkı “Şiir Park” olsun
Şair Vahabzade’nin “Azerbaycan-Türkiye” başlıklı şiirinin “Bir ananın iki oğlu, Bir ağacın iki kolu/ O da ulu, bu da ulu/ Azerbaycan, Türkiye/ Dinimiz bir, dilimiz bir/ Ayımız bir, yılımız bir/
Aşkımız bir, yolumuz bir Azerbaycan – Türkiye” iki kıtasını okuyan M.Sinan Ümit,  Konya’daki “Bahtiyar Vahabzade Parkı” için Büyükşehir’e teşekkür ederek “Bahtiyar Vahapzade Parkı için Büyükşehir Belediyesin teşekkür ediyoruz. Bu parkın içinin doldurulması gerekir. Parkın bir ucundan girip diğerinden çıkan insanlarımız, şairimizin hayatını ve şiirlerini öğrenmelidir. Büyükşehir Belediyesinden bu hizmeti bekliyoruz” dedi.
Sohbetin sonunda Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, kitap kurdu yazar Mustafa Sinan Ümit’e KTO Yayınları arasında çıkan “Konya Kitabı”nı hediye etti.

1bahtiyar-3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.