1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Bozdağ'dan Referandum sinyali!
Bakan Bozdağ'dan Referandum sinyali!

Bakan Bozdağ'dan Referandum sinyali!

24 Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in canlı yayın konuğu olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Bozdağ, "Yargının içinde FETÖ'nün eli ve müdahalesi mevcut." dedi.

A+A-

Bozdağ, 24 Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel'in sorularına verdiği yanıtlar şöyle :

Şu anda HSYK tarafından incelemesi süren hakim ve savcılar var. İncelemeler bitikçe onlara ilişkin kararları HSYK verecektir. HSYK aldığı kararlarla bir günde bu kadar kişi hakkında kanaat oluşturmuş değil. 2010 referandumu arkasından itibaren yeni HSYK yapılanması oluşuyor. MİT tırları olayı, MİT Müsteşarı hadisesi, 17-25 Aralık olayları, hukuk içerisinde olduğu söylenen ama esasında hukuku kullanarak Türkiye'yi hizaya getirme, hükümete yönelik çalışmaların pekçok olumsuz görüntüler oldu.

YARGIDAN FETÖ VİRÜSÜNÜ TEMİZLEME ÇABASI VAR

Şimdi atılan adımlar FETÖ'nün yargı içerisindeki yapılanması ortadan kaldırılıyor. Yargıyı FETÖ virüsünden kurtarma çabası veriliyor. 3 senedir Türk yargısını FETÖ virüsünden temizlekek için büyük çaba veriyoruz. HSYK çalışmalarını sonlandırmak üzere.

ABD ZİYARETİNDE ÇANTAMIZDA DELİLLER OLACAK

Çantamızda Fetullah Gülen'in iade süreci ve iadesi olacaktır. 15 Temmuz darbe girişiminde Fetullah Gülen'in sevk ve idaresi konusunda bizim bir tereddütümüz yok. ABD ziyaretinde çantamızda yeni deliller var. Fetullah Gülen'in bu işin sevk ve idarecisi olduğu, Fetullahçı Terör Örgütü tarafından onun talimatı konusunda bu teşebbüsün konusunda bu gerçeği teyid eden pekçok delil var.

FETULLAH GÜLEN'İ VERMEMEK İÇİN DELİL ARIYORLAR

ABD bu dosya ile ilgili Fetullah Gülen'le ilgili tutuklama kararı vermeyecekse bundan sonra hiçbir iade kararı veremez. Aslında ABD'nin Fetullah Gülen'i vermek için bütün deiller ortada ancak vermemek için delile ihtiyaç duyuyorlar hissi uyandırıyor. ABD sanki iade etmemek için gerekçe arayışına girdi...

USAME BİN LADİN NEYSE FETULLAH GÜLEN DE ODUR...

Eğer FETÖ'nün iadesi konusunda ortaya konulan delillerden, şimdiye kadar iade edilenler arasında daha fazla delil varsa kabul ederiz. Biz burada iyi niyeti görmek istiyoruz. ABD-Türkiye ilişkilerinin gelecekteki selameti bakımından da bu adımı görmek istiyoruz. Usama Bin Ladin ABD için neyse Fetullah Gülen Türkiye için odur.

ABD'YE FETÖ LİDERİNİ TUTUKLA VE BİZE İADE ET DİYORUZ

Biz ABD'ye Fetullah Gülen'i hemen verin diyoruz. Tutuklama talebimiz var, onu yerine getirmelerini istiyoruz, tutuklamadılar. İade kararı verene kadar tutuklamaları; yani geçici tutuklamaları lazımdı.

EĞER ABD FETULLAH GÜLEN'İ TÜRKİYE'YE VERMEZ İSE

Vermezlerse Türkiye-ABD arasındaki ilişkinin seyri bugünkü gibi olmayacağı açık. Önümüzdeki süreçte başka tartışmalarda ortaya çıkacak. İkincisi Türk halkının ABD'ye bakışında zirve yapmış olumsuzluklar daha da tetiklenecek. Terör örgütü elebaşının ta baştan beri ABD'nin kolladığı kanaati insanlarımızda mevcut, bu daha da güçlenecek.

İKİ ÜLKE ARASINDA GÜVEN KONUSUNDA SORUNLAR OLUR

İki ülke arasında güven konusunda çok ciddi sorunları ve sıkıntıları olacaktır. ABD bunu yaparsa bizim için anlamı şudur: Bir terör örgütünün kurucusu ve yönetimi bizim için Türkiye'den daha önemlidir mesajı ortaya koyacaktır ki, bu mesajı bizim ve Türk halkının içine sindirmesi mümkün değildir.

ABD'YE MİSLİYLE MUKABELE GÖSTEREREK DEVAM EDERİZ

Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etti. Bundan sonra ilişkiler eskisi gibi olmayacak derken karşılıklı taleplerin hukuk gereği yerine getirmesidir. Biz Türkiye olarak 10 kişiyle ilgili olarak ABD talep etmişse, biz 9'unu tutuklayıp 1 kişiyi bırakmışsak olmaz. Elbette Türkiye sizin niyetinizi sorgular. ABD'nin bize karşı bu konuda bize tavrı neyse misliyle karşılık verecektir.

GÜLEN'İN ABD'DEN KAÇACAĞINA DAİR İSTİHBARAT VAR

Bir başka ülkeye iade eder mi, bu da bir tavır. Eğer bir başka ülkeye kaçmaya göz yumarsa o da ilişkileri etkileyecektir. Eğer teröristbaşının ABD'den habersiz yurtdışına kaçması mümkün değildir. Bazı ülkelerde ABD'nin Fetullah Gülen'i iadesine binaen yer arayışına girdiklerine dair kuvvetli istihbari bilgiler var.

ADİL ÖKSÜZ KISA BİR SÜREDE YAKALANACAKTIR

Ben Adil Öksüz'ün yurtdışına kaçtığına ihtimal vermiyorum. Güvenlik güçlerimiz yakalama kararının ardından her yeri kontrol altına aldı. Fotoğraflar dağıtıldı. Bence 79 milyon olan halkımız Adil Öksüz'ü arıyor. Bence bir yerlerde saklanıyor. Kaçma konusunda o kadar yetenekli birisi değil. Onu saklıyorlar, nerede saklıyorlar. İnşallah kısa bir süre içinde Türkiye'de bir yerde ortaya çıkacaktır. Ona yardım edenlere, onu saklayanlara ulaşılacaktır.

FETÖ İKİNCİ DARBE BEKLENTİSİNİ KÖRÜKLÜYOR

İtirafçı olmalarını önleme çalışmaları var. Şimdi 10 Kasım'da darbe olacak deniyor. 10 Kasım'dan sonra yeni bir darbe tarihi verecek. FETÖ 2. darbe beklentisini körüklüyor. Terör örgütü üyeleri 3. Dünya Savaşı çıkacak, bütün zindanlar boşalacak diyorlar. Yalanlarla inandırmaya çalışıyorlar. Cezaevindekilerin etkin pişmanlıktan yararlanmasını istiyorlar.

FETÖ İLE İRTİBATLI OLANLARA ÇAĞRIDA BULUNUYORUM

Bu örgütle irtibat içerisinde olan kişilere söylüyorum, gelin bu sahte uyduruk rüyalara inanmayın. Umudu sürekli diri tutuyor, bunlara inanmayın. Siz aklınızın, vicdanınıza inanın, gerçekleri söyleyin, etkin pişmanlıktan yararlanın. Yasalar bu noktada etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyenlere imkanlar ortaya koymaktadır.

SİYASİ İSTİKRAR İÇİN BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞARTTIR

Türkiye kendi dinamikleri ve yapısını dikkate almak suretiyle en iyi ve en doğru başkanlık sistemini yapmak istiyor. Siyasi istikrar ve güçlü iktidar için Başkanlık sistemi şart.

BAHÇELİ BAŞKANLIĞIN MECLİS'E GETİRİLMESİNİ İSTİYOR

Sayın Bahçeli'nin konuşmasını canlı dinledim. Benim anladığım şu: Sayın Bahçeli Başkanlık sisteminin tartışmalarını Türkiye gündeminden çıkarılmasını istiyor. Bunun yolu nedir; Sayın Bahçeli bunu halka sormak istiyor. Sayın Bahçeli, Meclis'e gelsin 330'u sağlayayım, halk 'evet' derse mesele biter, 'yok' derse bu iş biter. Ben sayın Bahçeli'nin Meclis konusunda buna destek olacağı konusunda bir izlenim oluştu. Sayın Bahçeli'yi ve MHP'yi görüşlerinden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Parlamento karar verirse başkanlık sistemi konusunda baharı beklemeden referanduma gidilebilir.

REFERANDUM SANDIĞI 2017 BAHARINDAN ÖNCE GELEBİLİR

Bu onu Meclis aşaması geçtikten sonra halkoyuna gidiyor. Eskiden 90 gündü şimdi biz 60 güne indirdik. Parlamento buna karar verirse baharı bile beklemez. 2017 gelmeden yetişmesi zor gözüküyor. 2017'nin içerisinde baharada gitmeden bu yapılabilir. Yeter ki MHP ile AK Parti bu işin parlamentodan çıkması konusunda anlaşsınlar.

YASAMA VE YARGI BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ OLACAK

Başkanlık sisteminde yine parlamento olacak, Türkiye'nin üniter yapısı korunacak. Kabine TBMM'den güvenoyu istemeyecek. Yasama ve yürütme birbirine karşı tam bağımsız olacak. Milletvekilleri daha güçlü olacak.

BENİM KANAATİM DAR BÖLGEYE DAYALI BAŞKANLIK SİSTEMİ

Benim kanaatim Türkiye Başkanlık sistemine geçecekse bunun dar bölge usulü ile yapılmasını her zaman savundum. Başkanlık sistemi aynı zaman güçlü Başkan yanında güçlü parlamenteri de zorunlu kılar. Parlamenter genel başkanın iki dudağı arasından seçilen birisi değil de doğrudan halkın seçimiyle, halkta karşılığı olan, sevgisi, saygısı yüksek olan çok güçlü aktörler, liderler çıkacaktır.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.