1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bakan Gül:‘Türk yargısı temizlenmiştir’
Bakan Gül:‘Türk yargısı temizlenmiştir’

Bakan Gül:‘Türk yargısı temizlenmiştir’

Konya Bölge Adliye Mahkemesi açılışına katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ‘ 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi  demokratik kurumlarımızla birlikte adalet duygumuzun üzerine  karabasan gibi çökmüştür’ dedi.

A+A-

"İstinaf bakımından Konya yetkili ” 
100 günlük eylem planında yer alan ‘Yargıda Hedef Süre’ ile ilgili de konuşan Bakan Gül, “. Bin 457 ayrı davada ve 220 soruşturma türünde hedef süreleri belirledik. Hedef süreleri bugün itibari ile yargı mensuplarımız uygulamaya başladılar. Biz uygulamadaki aksaklıkları dikkate alarak 1 Ocak itibari ile vatandaşlarımıza bu hedef sürelerini bilgilerine sunacağız. Yargının süreçleri daha şeffaf daha öngörülebilir hale gelecektir. Bu yargıya olan güveni, adalet duygusunu, makul sürede yargılamayı hedefimizde gerçekleştirmeye başladığımız çok önemli reformlar vatandaşlarımız hizmet almaya başlamıştır. 100 Günlük Eylem Planı’nda yer bulan Sakarya ve Konya istinaflarının açılması hedefimiz vardı. Adli yılla birlikte bu iki yerde de istinafımız açıldı. Bugün itibari ile Konya, Aksaray ve Karaman'daki vatandaşlarımız Ankara’ya, Afyonkarahisar'dakiler de Antalya’ya artık taşınmayacaklar. Bu yerler istinaf bakımından yetkili yerler olarak Konya olacak.” şeklinde konuştu. 
‘Yüzde 70’e varan performans var’
Bakan Gül, “İstinaflarla birlikte yeni bir gözün daha yargıda üç dereceli bir şekilde yargılamanın yapılması sayesinde daha güvenli bir adalet mekanizması işlemekte, yargıya güven ve adalet yerinde tesis edilmektedir" şeklinde konuşarak şöyle devam etti:  "Bu da vatandaşlarımız için yüksek bir hukuki tatmin sağlamaktadır. Makul sürede yargılanma da gerçekten çok önemli mesafeler almaktayız ve sonuçta dosyalara baktığımızda Bölge Adliye Mahkemelerinin yüzde 70’lere varan bir performans yakaladığını memnuniyetle görmekteyiz. Böylece yargılamalar da yüksek yargıda iş yükü azalmakta, Yargıtay ve Danıştay’a davam gitti ama Allah bilir ne zaman geri gelecek, onaylanacak ya da bozulacak gibi düşünce de artık tarihin hatıraları arasında yer alacak. Çünkü istinafla kesinleşmekte ya da çok daha güvenli şekilde yargılanmalar sağlanmaktadır. Bu süre hızlanmakta hem de esas itibariyle adaletli kararlar verilmektedir. Özellikle FETÖ yargılamaları ilk derece itibari ile büyük çoğunluğunun tamamlandığını ve artık istinafa bu dosyaların geldiğini buradan ifade etmek isterim. Böylece kurulan israfların da yoğun bir mesai yapacağını hep birlikte ifade edebiliriz.”  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'in yakalanmasına ilişkin, "Başarılı bir operasyon olmuştur. Devletimiz, suçlu neredeyse, hangi terör örgütü ise sonuna kadar elbette takibini yapacak ve bağımsız yargıda hak edene hak ettiği cezayı verecektir." dedi.
Programda konuşan HSK Başkan Vekili Halil Koç ise "Bölge adliye mahkemelerimiz 2016 yılı Temmuz ayı itibariyle faaliyete geçmiş bulunmakta. İlk olarak Hakimler Savcılar Kurulu olarak ve Adalet Bakanlığımızın da birlikte yaptığımız çalışmayla kurduğumuz Türkiye coğrafyasının 7 bölgesinde faaliyete geçirilme iradesi ortaya konulmuştur” ifadelerini kullandı. 
Konya Valisi Yakup Canbolat ise "Anayasada belirtildiği gibi her Türk vatandaşının temel hak ve hürriyetlerinden, eşitlik ve sosyal adalet gereklerinden yararlanarak onurlu bir hayat sürdürülmesi ve anayasanın ikinci maddesinde belirtilen Hukuk Devleti İlkesinin tüm kurallarıyla gerçekleşebilmesi, yargının hızlı adil ve kaliteli biçimde karar vermesi hizmet vermesiyle mümkün olacağı hepimizin malumudur” dedi. Bölge Adliye Mahkeme Başkanı Mevlüt Gülbudak da “2018-2019 adli yılı itibariyle Konya Bölge Adliye Mahkememiz, Hakimler Savcılar Kurulu tarafından yapılan atamalarla faaliyete geçmiş olup yargı sınırımız olarak belirlenen Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman illerinin ilk derece mahkemelerince verilen kararların istinaf incelemesi artık mahkememizce yapılacaktır” diye konuştu. Programda daha sonra Konya Bölge Adliye Mahkemesinin açılışı gerçekleştirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.