1. HABERLER

  2. KAYSERİ

  3. Bakan Özhaseki Bisiklet Dağıtım Törenine Katıldı
Bakan Özhaseki Bisiklet Dağıtım Törenine Katıldı

Bakan Özhaseki Bisiklet Dağıtım Törenine Katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmit Belediyesince, Atatürk Spor Salonu’nda öğretmenlere bisiklet dağıtılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.Bakan Özhaseki, "Bütün belediyelerimizin bisiklet konusunda duyarlı olması,...

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmit Belediyesince, Atatürk Spor Salonu’nda öğretmenlere bisiklet dağıtılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.
Bakan Özhaseki, "Bütün belediyelerimizin bisiklet konusunda duyarlı olması, büyük bir gayret içerisinde olması bizim için övünç kaynağı. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bisiklet yollarına büyük önem veriyoruz. İzmit’ten Ordu’ya Sakarya’dan Erzurum’a kadar 15 bisiklet yolu projesine yaklaşık 8 milyon lira yardım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz." dedi.
Bakan Özhaseki, 5 Haziran Çevre Günü dolayısıyla gerçekleştirdikleri çeşitli etkinliklerle çevre bilincini artırmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Son yıllarda yayınlanan raporlara bakıldığında çevre bilinciyle ilgili gidişatın çok iyi olmadığını aktaran Özhaseki, raporlarda dünya yüzeyindeki ısının biraz arttığı ve bu ısının artmasıyla yaşam alanının gittikçe daralacağının görüldüğünü belirtti.
Son yüz yıllık süreç içerisinde deniz suyunun 19 santimetre kadar yükseldiği, bunun da tüm deniz canlılarını tehlikeye atacağıyla ilgili ciddi raporların olduğunu ifade eden Özhaseki, "Sanayi devriminden sonra karbon salınımının dünyada yüzde 42 arttığıyla ilgili ciddi raporlar var. Bütün bunları yan yana getirdiğimiz zaman dünyayı yavaş yavaş yaşanmaz hale getirdiğimizin bir işareti olarak görüyorum." diye konuştu.
Özhaseki, yaşanan felaketlerin, sellerin ve altından kalkılamaz sıkıntılarının birçoğunun temelinde insanoğlunun kirlettiği tabiat gerçeğinin bulunduğunun unutulmaması gerektiğini bildirdi.
"Yapacağımız tek şey, çevre bilincini geliştirmek"
Hoyratça tahrip edilen tabiatın da insanoğlundan intikam alacağının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, "Eskiden hayatımızda kullandığımız araçlar çok düşüktü ve küçüktü. Atıklarımız da çok azdı. Fakat şimdi bir insan dışarıya o kadar çok atık atıyor ki tabiatı o kadar çok hoyratça tahrip ediyor ki artık bunların altından kalkılamaz hale geldi. Yapacağımız tek şey, çevre bilincini geliştirmek ve çevreci olan her şeye bir dönüş sağlamak." şeklinde konuştu.
Bisikletin çok şık ve kibar bir araç olduğunu, medeni ülkelerde kullanımının yaygınlaştığını, medeni ülkelerdeki idarecilerin de bisiklet kullandığını dile getiren Bakan Özhaseki, Anadolu kültüründe bisiklete "fakir aracı" olarak bakıldığını, bu algıyı tersine çevirmeye çalıştıklarını bildirdi.
Özhaseki, her insanın geçmişinde bisikletle ilgili güzel hatıraları bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
"Şimdi bunları da hatırlayacağımız güzel bir ortama doğru gidiyoruz. Bütün belediyelerimizin bisiklet konusunda duyarlı olması, büyük bir gayret içerisinde olması bizim için övünç kaynağı. Bundan sonra bütün insanları, çevreyi kirletmeden, tahrip etmeden, birbirlerine saygılı bir ortamda sonuna kadar huzurla yaşayabilecekleri bir ortam diliyorum."
Bakan Özhaseki, Kocaeli ve İzmit belediyelerinin Türkiye’ye örnek olacak projeler hayata geçirdiğini, belediye başkanlarını kutladığını sözlerine ekledi.
5 BİN ÖĞRETMENE BİSİKLET DAĞITILDI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan öğretmenlere bisiklet dağıttı.
İzmit Belediyesince yürütülen proje kapsamında bu yıl 5 bin öğrenci ve 5 bin öğretmene bisiklet hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.