1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Zeybekci’den Büyüme Değerlendirmesi
Bakan Zeybekci’den Büyüme Değerlendirmesi

Bakan Zeybekci’den Büyüme Değerlendirmesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisini değerlendirdi.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisini değerlendirdi. Bakan Zeybekci, yazılı yaptığı değerlendirmesinde, Türkiye İstatistik...

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisini değerlendirdi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisini değerlendirdi. Bakan Zeybekci, yazılı yaptığı değerlendirmesinde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah yayınlanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2016 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdüğünü belirterek, “Orta Vadeli Program’da 2016 yılsonu öngörüsü olarak yer alan yüzde 4,5’in üzerinde olan bu oran, Türkiye’nin son 14 yıldır geçirmekte olduğu dönüşümün ne kadar sağlam bir ekonomik temele sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu başarı; hükümetimizin kararlılıkla uyguladığı reformlarla, makroekonomik hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz politikalarla ve hiç şüphesiz dünyanın dört bir yanına açılmaktan hiçbir zaman imtina etmeyen cesur ihracatçılarımızın, sanayicilerimizin ve müteşebbislerimizin alın terleriyle tescillenmiştir” dedi.
Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin ciddi sorunlar yaşadığı 2015 yılının ardından 2016 yılının ilk çeyreğinde de dünya genelinde benzer sorunlar devam ettiğinin altını çizen Zeybekci, küresel ticaretin daraldığı, yatırım iştahının azaldığı ve sermaye piyasalarında çalkantıların olduğu bir dönemde elde edilen bu büyüme oranı, Türkiye’yi diğer ülkelerden olumlu yönde ayrıştırdığını söyledi.
Son iki yıldır Türkiye ekonomisi hem yüksek oranda büyüyor, hem de cari açığını azalttığını kaydeden Ekonomi Bakanı, “Eskiden yüksek oranda büyürken cari açığımızda artış görüyorduk. Şimdi ise yüksek oranlarda büyümemize rağmen cari açığımızı azaltabiliyoruz. 2016 1’inci çeyreğinde Türkiye yüzde 4,8 ile verisi açıklanan 25 AB üyesinin tamamından daha hızlı büyüdü. 2016’nın birinci çeyreğinde yüzde 4,8 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye, IMF ve OECD gibi önde gelen uluslararası kuruluşların büyüme beklentilerini geride bırakan bir tablo çizmiştir. Ülkemiz bu performansı ile söz konusu dönemde verisi açıklanmış olan ülkeler arasında dünyada beşinci olmuş ve Avrupa Birliği üyesi 25 ülkeden çok daha fazla büyümeyi başarmıştır.
2015 yılında büyümeye negatif katkı veren net ihracat 2016 yılının ilk çeyreği itibarıyla da bu eğilimini sürdürmüştür. 2015’te olduğu gibi, 2016 ilk çeyreğinde de büyümemizin temel itici gücü iç talep olmuştur. Yüzde 4,8 oranında artış gösteren GSYH’ye iç talebin 5,92 puan olurken, stok katkısı 0,43 puan, net ihracatın katkısı ise -1,54 puan ile negatif yönde olmuştur. Aynı dönemde, ihracatımızın reel olarak yüzde 2,4 artmış olmasına rağmen; ithalatımızın yüzde 7,5 artış göstermesi sebebiyle net ihracat büyümeye negatif katkı vermiştir. Önümüzdeki dönemde uygulayacağımız ihracatı sürekli ve istikrarlı bir şekilde artıracak, gereksiz ithalatı ise önleyecek tedbirlerle net ihracatın büyümeye pozitif katkı vermesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
Üreterek büyüyen bir Türkiye ile yollarına 2016’da da emin adımlarla devam edeceklerini kaydeden Zeybekci sözlerini şöyle tamamladı: “2015 yılında yaşanan her türlü konjonktürel olumsuzluğa rağmen dünya ortalamasının oldukça üzerinde bir büyüme oranı yakalayan ekonomimiz, 2016 yılı ilk çeyreği itibarıyla da bu performansını devam ettirmiştir. Yılın tamamında bu performansımızı daha da ileriye taşıyabilmek için özveri ile çalışmaya devam edeceğiz. Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekilde üreterek büyüyen bir Türkiye, Orta Vadeli Program’da 2016 yılı için öngörülen yüzde 4,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa fazlasıyla sahiptir”.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.