1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan'dan kıdem tazminatı açıklaması
Bakan'dan kıdem tazminatı açıklaması

Bakan'dan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili olarak, "Önümüzdeki dönemde, kıdem tazminatı fonuyla ilgili de paydaşlarımızla yeni bir yol haritası ve birlikte ortak bir yapının kurulmasını arzu ediyoruz" dedi.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk lirasına destek kampanyasına ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı, insanımızın elinde olan, ister banka hesabı, isterse yastık altında olan dolarları, dövizi, Türk lirasına çevirmesiyle ilgili talebe, kamuoyundan çok ciddi destek geldi. Bu desteğin artarak devam etmesini talep ediyoruz." dedi.

"Çalışanlarımızın yüzde 80'i kıdem tazminatından istifade edemiyor"
Kıdem tazminatıyla ilgili çalışmalara değinen Müezzinoğlu, "Bugün için kıdem tazminatı fonu, esasında bizim iş dünyasıyla ilgili. Çalışanla çalıştıran arasında, işverenle işçi arasında huzurun, güvenin çok daha iyi noktaya gelebilmesi adına, hakların işverende veya hakların sendika tarafından korunduğu bir yapıdan ziyade, hakların yasal olarak hukukunun korunduğu, onun güvencede olduğu bir adreste toplanmasında yarar var." diye konuştu.
Mehmet Müezzinoğlu, işverenin, yarın karşısına hangi koşulda ne çıkacağını bilmediği bir süreci yaşadığını belirterek, şunları söyledi:
"Yani bu yıl herhangi bir iş sektörü zora girdiğinde, 'Benim 100 çalışanım var. Bu 100 çalışanımın, ortalama 10 yıllık kıdem tazminatı mevcut' diyor, sıkıntısını dile getiriyor. Diğer taraftan zorda olan işverenin çalışanı da, 'Acaba kıdem tazminatımı alacak mıyım?' diyor. Birçok belirsizliği yaşıyoruz. Diğer taraftan da şu anda çalışanlarımızın yüzde 80'i kıdem tazminatından istifade edemiyor. Böyle bir sürecin gitmesine izin vermek, doğru ve vicdani değil. Önümüzdeki dönemde, kıdem tazminatı fonuyla ilgili de paydaşlarımızla yeni bir yol haritası ve birlikte ortak bir yapının kurulmasını arzu ediyoruz."

Türk lirasına destek kampanyası
Türk lirasına destek kampanyasına ilişkin soru üzerine, Bakan Müezzinoğlu, "Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı, insanımızın elinde olan, ister banka hesabı, isterse yastık altında olan dolarları, dövizi, Türk lirasına çevirmesiyle ilgili talebe, kamuoyundan çok ciddi destek geldi. Bu desteğin artarak devam etmesini talep ediyoruz." ifadesini kullandı.
"Bu millet mücadeleyi yönlü başarabilen bir millet." diyen Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Bu mücadelenin bir yönü de döviz ve dolar üzerinden farklı spekülasyonları oluşturarak, ülke ekonomisini ve milletin milli menfaatini, zedeleyecek, kapalı kapılar arkasında alınan kararları bozma gibi bir feraseti var. Bu feraseti gündeme getiren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bu, kapalı kapılar arkasındaki, bazen bu kredi notuyla, bazen de bu döviz ve öncelikle dolar üzerinden yapılan bazı spekülatif hareketlere karşı, milletçe bir milli duruştur. Bu milli duruşa, imkanı olan ve bu anlamda birikimi olan tüm vatandaşlarımız destek veriyor, vermeye de devam edecektir. Milletimize teşekkür ediyorum." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.