1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlık, reçeteye yazılan ilacı tek tek denetleyecek
Bakanlık, reçeteye yazılan ilacı tek tek denetleyecek

Bakanlık, reçeteye yazılan ilacı tek tek denetleyecek

Sağlık Bakanlığı, tüm aile hekimlerinin yazdığı reçeteleri elektronik ortamda izlemeye hazırlanıyor.

A+A-
Bu çalışma ile hekimlerin teşhise uygun ilaç yazıp yazmadığı tespit edilecek. İzlemeler sonucunda klinik rehberlere uygun reçete yazmadığı ortaya çıkan hekimlere, ‘akılcı ilaç kullanımı’ konusunda internet ortamında eğitim verilecek. Bakanlığın 6 ilde toplam 5 bin reçete üzerinden yaptığı ve geçen yıl yayınladığı çalışmada, bademcik iltihabı teşhisi ile yazılan reçetelerin yüzde 86 oranında rasyonel olmadığı tespit edilmişti. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde ilgili hastalığa uygun olmayan reçete oranı yüzde 50.

Bakanlık bünyesinde son 10 yıldır reçete değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini belirten Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Hakkı Gürsöz, değerlendirme çalışmalarının tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılmasının gündemde olduğunu söyledi. Aile hekimlerini akılcı reçete yazma konusunda bilgilendirmek ve teşvik etmek için bir müdahale planı oluşturduklarını kaydeden Gürsöz şu bilgileri verdi: “Akılcı ilaç kullanımının anlatıldığı uzaktan eğitim modülü geliştirdik. Reçete değerlendirme projesinin de pilot çalışması tamamlandı. 2013 ile beraber bunu daha çok sayıda hekime ulaştıracağız. Sağlık personeli ve halka yönelik tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Bu amaçla kamu spotları hazırlanacak. ‘Olur’ verilmesi halinde izleme-değerlendirme çalışmaları yaygınlaştırılarak aile hekimliği bilgi sistemi üzerinden reçete analizleri yapılacak. Toplam 22 bin aile hekiminin reçeteleri izlenecek. Problem tespit ettiğimiz noktalarda hekimlerimize pozitif yönde geri bildirimler yapılacak. Bu, geri bildirimler destekleyici yönde olacak.” Gürsöz, doktorların klinik rehbere uygun olmayan reçete yazmalarında, maruz kaldıkları yoğun tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin de etkili olabileceğine değindi. İlaç mümessillerinin de akılcı ilaç kullanımı konusunda eğitileceğini aktardı. Akılcı ilaç kullanımının tıbbi, ekonomik ve sosyal bir gereklilik olduğunun altını çizen Başkan Yardımcısı, konunun tıp fakültelerinde ele alınması için YÖK’ten bir randevu talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Sözleşme bitti, ilaç takip sistemi durdu

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Takip Sistemi’nde son bir aydır ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. Hizmet sağlayıcı firmanın sözleşmesinin bittiğini ve sistem desteğini çektiğini kaydeden Saydan, “Takip Sistemi, online sayfasında ilaçlarla ilgili sorgulama yapılamaz oldu.” dedi. Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, yaşadıkları sıkıntıları şu sözlerle anlattı: “Örneğin ilaçlar eczanemizin rafında olmasına rağmen sevkiyattan kaynaklı hata nedeniyle başka bir eczane üzerinde kayıtlı görünebilmekte. Bu durumda ilacın kime kayıtlı olduğunu görmek ve hatayı düzeltmek mümkün olamamakta. Çünkü İlaç Takip Sistemi online sayfasında, sorgulama yapılamamakta.” Saydan, sözleşme bitince desteğin çekilmesini şu sözlerle eleştirdi: “Elbette ihale ile şirketler değişebilir. Ancak sözleşme süreleri bittiği zaman desteğin devamı için sözleşmeye şart konulmadı mı? İhaleyi yeni alan firma tarafından eczanelere hizmet vermesi gereken destek işlem menüleri ne zaman hizmete açılacak? Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için girişimlerimizi sürdüreceğiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.