1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bakanlıktan Konya İl Sağlık Müdürlüğü'ne aşı yazısı! Randevu nasıl alınacak?
Bakanlıktan Konya İl Sağlık Müdürlüğü'ne aşı yazısı! Randevu nasıl alınacak?

Bakanlıktan Konya İl Sağlık Müdürlüğü'ne aşı yazısı! Randevu nasıl alınacak?

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Konya dahil 81 ilin sağlık müdürlüklerine Covid-19 aşısı ile ilgili açıklama yazısı gönderildi.

A+A-

30 Aralık 2020 sabahı Ankara’ya getirilen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depoları'na yerleştirildi. Aşılardan alınan numuneler, analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları'na gönderildi.

Numunelerin analizleri, tüm dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştiriliyor.

KALİTE, ETKİLİLİK VE GÜVENİLİRLİĞİ KONTROL EDİLİYOR

Analizler ile aşının raf ömrü boyunca firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor. Analiz sürecinde aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor.

Aşının üretimden gelen özelliklerinin korunup korunmadığı, beklenilen etkiye sahip olup olmayacağı ve güvenli olup olmadığı bu süreç sonunda tespit ediliyor. 

EN AZ 14 GÜN SÜRECEK

En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde aşı, TİTCK tarafından “acil kullanım onayı” verilerek kullanıma sunulacak. Aşı önce sağlık çalışanlarına 28 gün arayla iki doz olarak yapılacak.

AŞI İÇİN MHRS ÜZERİNDEN RANDEVU ALINACAK

Öte yandan Sağlık Bakanlığı, uygulanacak olan Covid-19 aşısının, aile sağlığı merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacağını, aşı olacak vatandaşların ise bu birimlere MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklarına ilişkin 81 ilin sağlık müdürlüklerine yazı gönderdi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızca uygulanacak olan Covid-19 aşısı, Aile Sağlığı Merkezleri ile kamu, özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacaktır. Aşı olacak vatandaşlarımız ise bu birimlere MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) sistemi üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklardır. Hali hazırda MHRS üzerinden Aile Sağlığı Merkezlerine ve Bakanlığımıza bağlı kamu hastanelerine randevu verilmektedir. Covid-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine dahil edilmiş olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.