1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlıktan Turizm Sektörüne 900 Milyonluk Destek
Bakanlıktan Turizm Sektörüne 900 Milyonluk Destek

Bakanlıktan Turizm Sektörüne 900 Milyonluk Destek

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bakanlık olarak turizm sektörüne 900 milyonluk destek sağlamalarına ilişkin, "Turizm sektörünün yüz yüze olduğu sorunları aşmak için ilgili bütün paydaşlarla sürekli danışma halinde tedbirlerimizi geliştiriyoruz" dedi.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde 24 Kasım’dan bugüne yaşanan sorunları aldığı “önleyici tedbirler” ve “telafi edici tedbirler” ile en az zararla aşmak için çalışmalarına devam ediyor. Türkiye turizminin sürdürülebilir bir niteliğe kavuşturulması, dünya genelinde yaşanan olumsuzluklardan en az düzeyde etkilenmesinin sağlanması amacıyla destek paketleri uygulamaya konuluyor ve rahatlatıcı adımlar peş peşe atılıyor. Bu kapsamda son olarak (A) sınıfı seyahat acentelerine uçuş başına yapılan desteğin artırılarak 31 Ağustos’a kadar uzatılmasına karar verildi.

"TEDBİRLERİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ"
Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Turizm sektörünün yüz yüze olduğu sorunları aşmak için ilgili bütün paydaşlarla sürekli danışma halinde tedbirlerimizi geliştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde sadece yurt içindeki değil yurt dışındaki paydaşlarımızla da yapacağımız çalışmalarla, bütün dünyayı etkisi altına almış olan turizm sektöründeki bunalımın Türkiye’deki yansımalarını en aza indirmenin gayreti içinde olacağız” ifadelerini kullandı.

TURİZM SEKTÖRÜNE 900 MİLYONLUK DESTEK
Öte yandan 2016 yılı turizm sezonunun başlangıcı olan Nisan ve Mayıs ayları için Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas Bodrum havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter) seferler ile İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine uçuş başına 6 bin ABD Doları destek verilmesi, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir araya geldikleri Türkiye’ye çok sayıda turist gönderen dünyanın büyük tur operatörlerinin koltuk kapasitesi ve getirilen yolcu sayısı fazla olan uçuşlara ait destekleme ödemesinin teşvik edici şekilde artırılması talebinde bulunması üzerine harekete geçti. Bakanlığın ilgili birimlerince gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, destekleme ödemelerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararında yapılması muhtemel değişikliğe “1 Haziran-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz (charter) uçak seferlerinde en az 150 yolcu getirmek kaydıyla ödenecek destek tutarının (6 bin ABD Doları) yüzde 30 oranında artırılarak uygulanır” şeklinde hüküm ilave edilmesinin yararlı olacağı görüşüne varıldı ve yapılan çalışma Bakanlar Kuruluna sunuldu. Bakanlar Kurulunun konuya ilişkin olarak aldığı karar 9.6.2016 tarihli ve 29737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu son girişimle Bakanlık turizm sektörüne 305 milyon Amerikan Doları (yaklaşık 900 milyon TL) tutarında destek sağlamış oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.