1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Balık az fiyat yüksek
Balık az fiyat yüksek

Balık az fiyat yüksek

Derya Balıkçılık, Su Ürünleri Mühendisi Halil İbrahim Büyükcebeci, av yasağına uymayan balıkçılar yüzünden Beyşehir Gölü’nde balığın çok az çıktığını söyleyerek fiyatların bu yüzden yüksek olduğunu kaydetti. Büyükcebeci, “Konya Balık Hali’ndeki 17 balıkçı

A+A-

Nagihan ÇAPKIN
Haziran’ın 15’inde Beyşehir Gölü’ndeki ve birçok göldeki av yasağının kalkması üzerine balıkçılardaki son durumu değerlendiren Su Ürünleri Mühendisi İbrahim Büyükcebeci, 15 Haziran’dan günümüze göl balıklarını sattıklarını belirtti.  Beyşehir’de çok fazla balık çıkmadığına dikkat çeken Büyükcebeci, bunun sebebin yasak döneminde bazı avcıların yasağa uymadan avlandığı olarak açıkladı. Balığın az olması nedeniyle fiyatların  yüksek olduğunu vurgulayan Büyükcebeci,  “Deniz balığı zaten bir buçuk ay sonra çıkacak. Şu anda serbest olan göl balığı. Beyşehir’de usulsüz yapıldığı için çok çıkmıyor. Eskiden çoktu biz gittiğimiz zaman 500-600 kilo balık alıyorduk. Ama şimdi çok fazla gitmiyoruz çünkü çok az çıkıyor. Yol masrafını, maliyetini bazen karşılamıyor.” şeklinde konuştu.  Daha çok sazanın ve levreğin çıktığını dile getiren Büyükcebeci, çıkan balığın yetmediğini mecburen dışardan balık getirmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

İŞLER DURAĞAN

Büyükcebeci, vatandaşların  bu dönemde köylerine ya da tatile gittiğini bu nedenle de şehir merkezlerinin boş olduğunu dile getirdi. Böyle olunca da iş hacminin en düşük olduğu dönemlerde olduğuna dikkat çeken Büyükcebeci,  “Eylül başında okulların açılmasıyla hareketlilik başlıyor. Şu anda balık fiyatları yüksek işler de düşük. Yazın zaten genelde balığa rağbet az olur. Alanlar da hafta sonu pikniğe mangala gidecekleri için Norveç palamutu yani ithal uskumru ya da alabalık alıyor. Çünkü bunlar mangal balığı ve pikniğe gideceklerin tercihi bu yönde. Hafta sonu satıldığı için hafta içi işler yok denecek kadar az. Balık halinde 17 esnaf var bunların 5-6 tanesi açık diğerleri kapalı. İş yapmadığı ve elaman masrafını çıkarmadığı için kapalı olur genelde.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların ilk tercihinin her zaman deniz balığından yana olacağını belirten Büyükcebeci, bir buçuk ay sonra işlerin düzeleceğini ifade etti.

Balık fiyatları ise şöyle: Beyşehir sazanı 12-15 TL arasında, göl levreği 15-20 TL arasında, alabalık 12 TL, Karadeniz somunu 15-20 TL arasında, Çipura 25 TL, İthal uskumru-palamut 12 TL

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.