1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Balkan hafızası diri tutulmalı
Balkan hafızası diri tutulmalı

Balkan hafızası diri tutulmalı

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde “Romanya Müslümanları” gündeme geldi.

A+A-

N.E.Ü. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Osmanlı’da yaşanan iç göçler ile Cumhuriyet’in kurulmasından sonra Anadolu’ya Bulgaristan’dan, Romanya’dan, Arnavutluk’tan, Bosna’dan ve diğer ülkelerden çok insanın göç ettiğini söyledi.

1.Dünya Savaşı ve Balkanlarda ulus devletlerin ortaya çıkmasıyla göç dalgasının daha hızlandığını kaydeden Taşğın, 1914’den 1940’a kadar Dobruca’nın Romenlerin elinde kaldığını belirterek “Oradaki müslümanların büyük bir kısmı Osmanlı Türk’ü ile Kırım’dan gelen Kırım Türklerinden oluştu..” dedi.

Dobruca’dan 200 bin kişi Anadolu’ya göç etti

“Bulgarların, Yunanlıların, Romenlerin büyük başarılarının altında “askersiz köylülerle savaşmaları, onları sürgün etmeleri”nin yattığını ve bütün başarılarının bundan ibaret olduğunu söyleyen Taşğın, şunları dile getirdi: “1930-40 arasında 500 bin nüfuslu Dobruca’dan 200 bin Müslüman Türk göç ediyor. Anadolu’ya gelince meselâ Ereğli’de Tatar ve Bulgar muhaciri var. 1950’de gelen de var en son 89’da gelen de. Özellikle 1930-40’da gelenlerin asla “muhacir olduklarını söylemeyecekleri”, “orayla ilgili hiçbir şey konuşmayacakları” da başlarındaki adamlara tembih ediliyor. “Muhacir, muhacir…” şeklinde toplum baskısına maruz bırakılarak aşağılanıyorlar. Bu Balkan hafızası sürekli tazelenmiş olsaydı, o zaman bu milletin, şu ülkenin insanlarının Balkanlara dair, Osmanlı hafızası ve hatırasına dair daha dinamik, daha diri olacaktı. Şimdi ben diyorum ki, bu Müslümanlara ne olduğuna dair onların hikâyelerinin ne olduğuna dair şahit olduğum için ben yazayım. Birilerinin kulağına gider de mesele belki halolur.”

Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen sohbet, soru-cevap kısmından sonra hediye takdimi ile son buldu. ŞEYMA BIYIKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.