Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Banka Promosyonu

A+A-

Bugünlerde insanlarımızın siyasi olayların dışında, zihnini en çok meşgul eden meselelerin başında bankaların vermek mecburiyetinde kaldıkları promosyon konusu gelmektedir.
‘Promosyon’ yabancı bir kelime olmakla birlikte, özellikle de içinde bulunduğumuz günlerde çok sık kullanılmaya başladığından, pek çok kimseyi de ilgilendirdiği için ve aynı zamanda ne olduğu konusu açıklanarak konuşulduğu için kolayca anlaşılır hâle gelmiş bulunmaktadır.
Bununla birlikte kısaca ne anlama geldiği ve hangi anlamda kullanıldığını anlatmamızda fayda olduğunu düşünüyorum.
Promosyonun Türkçesi teşvik etmek, özendirmek ve bunları gerçekleştirmek için verilen pirim anlamlarına gelmektedir.
Günümüzde Promosyon daha çok son anlamda kullanılmakta ve yalın olarak söylendiğinde bu anlamı ifade etmektedir.
Bilindiği gibi memurlar ve emeklileri maaşlarını bankalardan almaktadırlar. Bu sebeple de bazı daire sorumlu ve yetkilileri bankalarla özel görüşmeler yaparak kendi kurumlarına promosyon alabilmek için bazı anlaşmalar yapmaktadırlar.
Yani hangi banka daha fazla promosyon verirse o banka ile anlaşmak suretiyle çalışanlarının maaşlarını o bankadan almalarını sağlıyorlar.
Bu arada memur emeklileri için de devlet, daha doğrusu hükûmet yetkilileri bankaların emekliler için de promosyon vermeleri için çalışıyordu. Ne var ki, bu güne kadar bankalarla bir anlaşmaya varamadı. Bunun üzerine bu konuda onları bağlayacak bir karar ve o kararın kendilerine sağladığı yetkiye dayanarak belli ölçülerde emeklilere de promosyon verilmesini sağladı.
Böylece bu yılbaşından itibaren emekliler de maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon alacaklar.
Dikkat edilirse bankalar yaptıkları iş itibariyle Devletle çalışanları veya emeklileri arasında aracılık yapan bir kurum görünümündedir. Bu sebeple de verdiği bu hizmetten dolayı bir ücreti hak ediyor diye düşünülebilir.
Fakat durum tam bunun aksine gelişmiş bulunuyor. Yani bankalar hem hizmet vermekte ve hem de bu hizmeti yanında ek bir ücret vermek mecburiyetinde kalmış görünmektedir.
Normal olarak düşünüldüğünde bankaların mağdur edilmek istenmekte olduğu aklımıza gelebilir. Ancak durum böyle değildir. Çünkü devlet bütün memur ve emeklilerinin maaşlarını bankalara, ödenmesi gereken gününden önce yatırmakta ve memurlar da maaşlarının tamamını bir günde çekememektedirler.
Böylece maaşlar tam olarak ve çekilenden kalan kısım birkaç gün bankanın elinde kalmaktadır.
Bunun neticesinde bankalarda bekleyen ve ilk günde çekilenlerin dışında kalan paralar bankalara yatırılmış özel mevduatlar gibi bankaların lehine, yani onların kullanımlarına bırakılmış durumda olmaktadırlar. Diğer bir ifade ile banklar bunlardan faydalanabilmektedirler. Bilindiği gibi bankalarda bir gece kalan paraların bile bankalar için getirisi olmaktadır.
Bu bakımdan onlar bu paraların bankalarında kalmasından dolayı hem görünmeden para kazanmakta hem de hizmet vermiş olma özelliği taşımaktadır.
Yani bankalar kendilerinden maaş alan memur ve emeklilerinin hükümet tarafından yatırılan maaşlarından kazandıkları faiz kadar kazanç elde etmektedirler.
Durum böyle olunca memurların alacakları ‘bu promosyon kendileri için caiz ve helâl olur mu?‘ konusu gündeme gelmiş bulunuyor.
Konu ile ilgili cevabımızı yarınki yazımızda ele alalım.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.