1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Baraj Kalkıyor Mu? Davutoğlu Başbakan Mı ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Baraj Kalkıyor Mu? Davutoğlu Başbakan Mı ?

A+A-

Yüzde 10 seçim barajı kalkıyor mu?
Bu sistem ne zaman gelmişti?
Siyasetle uğraşanlar bilirler.
Bu sistem konulduğundan beri tartışılırdı.
“Kaldırılsın”
“ İndirilsin”
“Avrupa’da bu oranda yok” falan,
“Ülke insanı TBMM ‘de yeterince temsil edilmiyor”
“Binlerce oy, boşa gidiyor.”
Hepsi doğru.
Buyurun, AK parti bu çalışmayı başlattı.
Yüzde 10 seçim barajı kalkıyor gibi.
Tabi ki, bundan sonrada eleştiriler olacak. Yeni sistem ne getirecek, ne götürecek bunları daha önceden görmek bence mümkün değildir.
Siyasetçiler, stratejisiler bunu kendi pencerelerinden bakarak ortaya koyacaklar. Ancak binlerce oyun boşa gitmemesi ve demokrasi, temsil için iyi olacağını düşünmekteyim.
AK Parti seçim sisteminde değişiklik için çalışmalara başladı. Baraj olmayan dar bölge seçim sistemi için yasal düzenleme yapılacak. Başbakan Erdoğan, milletvekilleriyle istişare toplantısında, dar bölge seçim sistemiyle ilgili düzenlemenin Meclis tatile girmeden çıkabileceği sinyalini verdi.
Demokratikleşme paketinde seçim sistemiyle ilgili öneriler yer alıyordu. Muhalefete üç öneri sunulmuştu. O önerilerden biri de dar bölge sistemiydi. Dar bölge sisteminde, seçim barajı bulunmuyor.
Türkiye seçilecek milletvekili sayısı kadar seçim bölgesine ayrılacak, her bölgeden bir milletvekili seçilecek. Seçimin tek ya da iki turlu olması da mümkün. İki turlu olursa ilk turda yüzde 51 alan, tek tur olursa en fazla oyu alan seçilecek.
Erdoğan milletvekilleriyle buluşmasında seçim sistemiyle ilgili görüşlerini aktardı. Dar bölge sisteminin Meclis tatile girmeden yani bu dönem içinde hayata geçebileceği sinyalini verdi.

Edinilen bilgilere göre, Başbakan, yüzde 10 barajı ile ilgili Avrupa Birliği'nin de eleştirileri olduğuna vurgu yaparak "dar bölge sistemi olsun. Bu iş böylece kapansın" dedi.
Muhalefetin tavrından da yakındı Erdoğan. AK Parti'nin sistem değişikliğini tartışmaya açtığını hatırlattı ama buna yanıt gelmediğini söyledi.
Bu satırlar üzerine aklıma Bhartrihari’nin bir sözü geldi:
Bilgiler meclisinde sükut, bilgisizlerin en güzel süsüdür.
Bundan sonrası siyasetçilere ve halkımıza kalıyor. İnşallah iyi bir sistem olurda bir çok tartışma bu noktada bitirilmiş olur.
Bugünlerde konuşulan bir başka konu ise bir Konyalı olarak beni sevindirdi. Taraflı- Tarafsız herhalde herkesi de sevindireceği bir nokta olacaktır.
Nedir beni sevindiren konu?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Siyaset düşünmem” sözlerinden sonra Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın köşke çıkmasına karşın Başbakan olarak ta hemşerimiz, Konya çocuğu, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu isminin öne çıkmasıdır.
Konya tarihi misyonu itibariyle geçmişte de çok siyasetçi, bilim adamı, bürokrat yetiştirmiştir. Ancak hükümetlerde hep 2. Adam konumu doğmuştur. Bunlara örnek olarak yakın zamanda Mehmet Keçeciler, Vefa Tanır gibi isimler ilk aklıma gelir. Neden Konya’mız dan da bir numara adam çıkmasın?
Eğer olursa ve bu proje hayata geçerse çok sevineceğimi bildirmek isterim.
 

Bu yazı toplam 178 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.