1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Barajlar alarm veriyor!
Barajlar alarm veriyor!

Barajlar alarm veriyor!

Konya'daki baraj ve göllerdeki doluluk oranı her geçen yıl düşüyor. DSİ Bölge Müdürü Birol Çınar, 2016 yılında Konya'da beklenen yağışlar alınmazsa su seviyesinin alarm vereceğini söyledi.

A+A-

2015 yılında beklenen yağışın alınmaması ve 2016 yılının kurak geçmesi, gözleri barajlardaki doluluk oranına çevirdi. Konya'daki barajların doluluk oranı şu anda alarm veriyor. Geçen sene yüzde 46 olan doluluk oranları bu sene yüzde 26 seviyesine düşmüş durumda. Yetkililer, çiftçilerin tasarruf yapmalarını ve bilinçli tüketim yapmalarını istiyor. 2017 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında beklenen yağışın alınmaması durumunda, Konya için tehlike çanları çalabilir. Konya sınırları içerisinde 9 adet baraj bulunuyor. Bu barajların şu anda doluluk oranları yüzde 26 seviyelerine düşerek, gelecek yılda tehlike çanlarının çalacağının sinyalini veriyor. Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, bu sene çiftçilere istedikleri sulamayı yaptıklarını ama beklenen yağışların olmaması durumunda gelecek sene sıkıntıya gireceklerini söyledi.

ÇİFTÇİLERİ MAĞDUR EDİLMEDİ
Konya’ya istenilen yağışların gelmemesine rağmen çiftçileri mağdur etmediklerini ifade eden DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, Konya’da 9 adet barajın hizmet verdiğini ve buna rağmen su sıkıntısı yaşadıklarını belirterek şunları söyledi; “Bu sene çok kurak geçti, ciddi bir yağış alamadık. 9 adet barajdaki su seviyesi geçen yılın bu zamanlarında yüzde 48 doluluk oranıyla hizmet veriyordu. Bu sene ise doluluk oranımız yüzde 26 oranına kadar düştü ve tedirgin edecek hale geldi. DSİ Bölge Müdürlüğü olarak bu depolamalardan yapmış olduğumuz düzgün işletmeyle çiftçilerimize hiçbir mağduriyet yaşatmadık ve sulama sezonunu kapattık. Bu sene kurak geçmesine rağmen geçen sene doluluk oranı yüzde 48 olduğu için, biz bu depolamalardan Konya Ovasındaki çiftçilerimize sezon sonuna kadar su desteği verdik. Bu yaptığımız destek neticesinde doluluk oranı yüzde 26 seviyesine kadar düştü. Mevcut depolamamızı kullanmış durumdayız. Bu sene ciddi bir yağış almazsak, önümüzdeki sene bu alanda önemli problemler yaşayacağız”YAĞIŞ GELMEZSE BARAJLAR KURUYACAK
Bu sene ciddi kar yağışı ve yağmur alamazsak ve bu barajları dolduramazsak önümüzdeki sene bizim için tehlike çanları çalacak diyen Bölge Müdürü Birol Çınar, Yeraltı sularına yapılacak bir takviyeyle sorunu çözebileceklerini söyledi. Çınar, “Tabi kötü düşünmeyelim ki iyi olsun. Allah’ın izniyle iyi bir yağış alıp barajlarımızı dolduracağız ve önümüzdeki sene herhangi bir sorun yaşamayacağız. Konya Ovasında sulamanın büyük bir kısmı yeraltı sularından karşılanıyor. Yeraltı suları takviyeleriyle mutlaka problemler çözülecektir. Ama biz uzun vadede problemler yaşamamak için yani bu barajlardaki doluluk oranı kurak dönemlerde boşluk hat safhada olduğunda ne yapabiliriz ile ilgili havzalar arası su aktarımı projeleri geliştiriyoruz.”

UZUN VADELİ ÇÖZÜM
Konya’da su sorunlarının en aza indirgenmesi için uzun vadeli projeler ürettiklerine değinen Müdür Çınar, “Avşar ve Bozkır Barajında biriken suların Bağbaşı barajına oradan da tünelle Konya Ovasına aktarılması projesini de bu yüzden geliştirdik” dedi. İkinci bir projeye de imza atacaklarını kaydeden Çınar, “Bunun ikincisiyle ilgili çalışmalarımız var. Buda Ermenek ve Akçay’dan yaklaşık yılda 607 Milyon metreküp suyu yine bu sistemin büyük bir bölümünü kullanarak Konya kapalı havzasına aktarılmasıyla ilgili planlama hizmetleri proje ihalesine çıktı. 10 Kasımda ön yeterliliğini yaptık. Şu anda değerlendirme aşamasında. Bu sene içerisinde onu da tamamlayıp, bununla ilgili plan ve proje çalışmalarına da başlayacağız. Tabi bu tür çalışmaların projelerini nihayetlendirilmesi, inşaatlarının tamamlanması biraz zaman alabiliyor. En azından uzun vadede bu tür sorunların önüne geçmek ve bu sistemi beslemek için hayata geçirilecek olan bir projedir. Tabi bu proje KOP’tan sonra yani 2019 yılından sonra gerçekleştirilebilecek” diye konuştu.

YERALTI SULARI AZALDI
Çiftçilerin yeraltı suyunu hala kullandıklarını ve yeraltı sularının kuraklık yüzünden yer yer 35 metreye kadar azaldığına dikkat çeken Bölge Müdürü Çınar, çiftçilerin tasarruf yapmaları gerektiğine vurgu yaptı. Çiftçilerin anlayışlı olduklarını ve tasarruf için sulama şeklini değiştirdiklerini belirten Çınar, sözlerine şöyle devam etti; “Konyalı çiftçilerimiz bu konuda çok duyarlı. Artık vahşi sulama diye tabir ettiğimiz sulama hemen hemen kalmadı. Açık kanallar borulu sisteme geçiyor. Çiftçilerimiz damlama sulama kullanıyorlar. Hem daha az su kullanmış oluyorlar hem de verimi arttırmış oluyorlar. Tarım Bakanlığının yönlendirmesi de önemli. Suya göre tarım şu anda kullanılıyor. Yani bizim çiftçilerimizden beklediğimizi onlar fazlasıyla veriyorlar. Bilinçli kullanım, bilinçli tüketim, damlama sulamaya geçiş problemi uzun vadede çözecektir.”/Mesut Ercüment
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.