1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Barajlarımız dolu yatırımlar devam ediyor
Barajlarımız dolu yatırımlar devam ediyor

Barajlarımız dolu yatırımlar devam ediyor

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri(DSİ) 4.Bölge Müdürü Birol Çınar, Konya’daki barajların doluluk oranı hakkında bilgi verdi.

A+A-

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri(DSİ) 4.Bölge Müdürü Birol Çınar, Konya’daki barajların doluluk oranı hakkında bilgi verdi. 15 Ekim 2018 tarihi itibarıyla Konya’da bulunan 23 depolama tesisindeki doluluk oranının yüzde 55 olduğu bilgisini veren Birol Çınar, geçen sene ise bu oranın yüzde 36 olduğunu söyledi. 
YAĞIŞLI BİR DÖNEME GİRİYORUZ
Konya’da bulunan 23 depolama tesisindeki doluluk oranının 15 Ekim 2018 itibarıyla yüzde 55 olduğunu belirten DSİ 4.Bölge Müdürü Birol Çınar, 2017 yılının 15 Ekim tarihinde bu depolama tesislerinin doluluk seviyesinin yüzde 36 olduğunu söyledi. Doluluk oranının ortalama olduğunu bazı barajlarda su seviyesinin düşük olduğunun altını çizen Çınar, “Artık yağışlı bir döneme giriyoruz. Daha sonrasında iyi bir kar yağışıyla beraber 2019 sulama sezonuna barajlarımız dolu olarak girmeyi hedefliyoruz. Konya’da bu anlamda bir sıkıntı yok. Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray’ı kapsayan bölge müdürlüğümüzde sıkıntı yaşanan tek yer Aksaray. Aksaray’da iki depolama tesisimiz mevcut. geçen yılın 15 Ekim’inde yüzde 42 olan doluluk oranı bu yıl yüzde 21 seviyesine geriledi. 
YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ
2018 yılında 4.Bölge Müdürlüğü olarak revize ödeneklerinin yaklaşık 700 milyon lira olduğunu belirten Birol Çınar, bugün itibarıyla 700 milyon liralık ödeneklerinin 550 milyon lirasını harcadıklarını söyledi. Şu anda yüzde 80’e yakın bir harcama gerçekleştirdiklerini ifade eden Çınar, sezon sonuna kadar ödeneklerinin tamamını harcayacaklarını kaydetti. Konya’da devam eden 110 projelerinin olduğunun altını çizen Çınar, bu projelerin 18’inin ihale aşamasında olduğunu söyleyerek, “71 projemiz devam ediyor. 21 projeyi ise tamamlamış bulunuyoruz. Bu projelerin tutarı yaklaşık 4 milyar lira. Konya’daki yatırımlarımız 580 milyon liraya ulaştı. Bugün itibarıyla 430 milyon lirasını harcadık. Projelerimiz ödenek imkanları dahilinde devam edecek” diye konuştu. 
2018 YILI BAŞARILI GEÇTİ 
7 Nisan’da başlayıp 5 Eylül’de biten 2018 sulama sezonunda bir sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden DSİ 4.Bölge Müdürü Birol Çınar, 7 depolama tesisinden 462 milyon metreküp su vererek yaklaşık 870 bin dekar alanı suyla buluşturduklarını söyleyerek, “Son sulama suyuna kadar hepsini temin ettik. Düzgün bir işletmeyle herhangi bir problem yaşamadık” dedi. Barajların su seviyelerinin minumumda olduğu yönünde sürekli söylentiler olduğunu kaydeden Çınar, barajların amacının yağışın fazla olduğu dönemlerde suyu depolamak, yağışın olmadığı dönemlerde ise depolanan suyu kullanmak olduğunu belirterek, “Dolayısıyla barajların su seviyelerinin sürekli yüksek olması barajların kullanım amacına ters düşüyor” diye konuştu.
ARAZİ TOPLULAŞTIRMADA ÇİFTÇİ ÖN PLANDA
Son düzenleme ile arazi toplulaştırma yetkisinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesine alınmasından sonra birtakım sıkıntılar yaşadıkların belirten Birol Çınar, geçiş, devir süresinin her ne kadar iki ay olarak belirlense de iki ay içerisinde belge, bilgi, doküman aldıklarını ifade ederek, “Urfa bölgesinden sonra toplulaştırma işi en fazla olan bölge bu bölge. Yaklaşık 38 tane arazi toplulaştırma ve tarım içi geliştirme işi devam ediyor. Bunların belge doküman devri her ne kadar yapılsa da bu yerlerin tek tek arazi tespitlerinin yapılması, kontrollerinin yapılması işleri ile bu devir süreci biraz uzadı. Önümüzdeki dönem burada yaptığımız çalışmalar daha net görülecek. Arazi toplulaştırma işi sosyal boyutu çok ağır olan bir iş. Bu sebeple bu işi vatandaşlara, çiftçilere çok iyi anlatmamız gerekiyor. Toplulaştırmanın önemi, toplulaştırmanın ne gibi katkıları olacağı konularını iyi anlatıp ondan sonra adım atmak lazım. Biz de çalışmalarımızı o yönde sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın hepsine nasıl bir çalışma yaptığımızı aşama aşama anlatıyoruz. Onlardan gelen şikayetleri dinliyoruz. Haklı oldukları talepleri tekrar değerlendiriyoruz. Bu sebeple aslında bakarsanız bu süreç uzadı. Ama bundan sonraki dönemde diğer işlerimizde olduğu gibi vatandaşla birebir görüşerek, onların taleplerini alarak, çalışmaya devam edeceğiz. 2019 yılında da ödenek imkanları dahilinde ciddi bir toplulaştırma işlemimiz olacak” diye konuştu. 
ÖNCELİKLİ İŞLERİ BİTİRECEĞİZ
Tasarruf anlamında yapılması gerekenler olduğunu vurgulayan Birol Çınar, çok önemli olmadığı sürece yeni iş ihale etmeyeceklerini ama öncelikli ve büyük önem arz eden işleri 2019 yılında da devam ettireceklerini söyledi. İkinci öncelikli işlerin ihalelerinin yapılmayacağını dile getiren Çınar, “Planlamamız düzgün. İçme suyu projeleri öncelikli durumda. Biz bu projeleri 2018 bütçemizle gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi. 
Son olarak küresel ısınma ve iklim değişikliği hakkında konuşan Birol Çınar, “Küresel ısınma ve iklim değişikliklerini tecrübe ediyoruz. Biz yapılması gerekene odaklanıyoruz. Planımızı programımızı tüm koşulları düşünerek yapıyoruz. Yapmış olduğumuz göletler, barajlar, depolama tesisleri yağışlı dönemde suyu depolamak, yağışsız dönemde ise bu suyu kullanmak için oluşturuldu. Akılcı ve tedbirci davranıp, tasarruf bilincine sahip olursak korkmamız gereken hiçbir şey yok” dedi. Hüseyin Abaylı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.