1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BARBARLIK VE MOGOLLAR ( 2)
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BARBARLIK VE MOGOLLAR ( 2)

A+A-

Dünkü yazımı okuduysanız, devamı aşağıdadır. Eğer okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. İnter net üzerinden okuma imkanı vardır.

Uzay" üzerine okumasına rağmen bir gün olsun uzayın gözlendiği "astronomi" merkezi Harran'daki "rasathane" kulesine çıkmadığı (!) anlatılan Taşaltın, verdiği saçma sapan fetva ile istifa etmek zorunda kaldı.

 "Yüzlerce yıl 'astronomi' de okutulan bir okul, Suudi'den gelmiş böyle kafalara, hem de uzay (!) çağında nasıl teslim edildi?.."Bu da ayrı bir konu…

Hiç kuşkunuz olmasın; koltuklarını korumak için din dışı hurafelere sarılanlar, bilim yuvalarında bazen Moğolların bile veremeyeceği zararlara yol açabilirler ki, bin yıl öncesindeki görkeminin aksine, Harran Üniversitesi'nin 26 yılda çekim merkezi olamaması da bunun kanıtıdır!..

Teymiye'nin mirası, Suudi'nin vahşeti!..

Teymiye kimdir, merak edenlere aktarıyorum.

"Harran, istila, üniversite" ve "Nurcular" derken, yüzlerce yıl öncesinin bu çok önemli "ekol"ünde yetişen bir zatın kimliğine, onun günümüzdeki bağnaz mirasçılarıyla yol açtıkları başka vahametlere de dikkat çekmek lazım!.. bir internet sitesindeki bilgiler üzerinden;

"İbn-i Teymiye 1263'te Harran'da doğmuş, Moğol istilâsından dolayı âlim olan babası ile Şam'a gitmiş... Hukukçu ve Muhaddis olan İbn-i Teymiye daha çok Hanbeli Mezhebi ile ilgilenmiş, felsefe ve mantık okumuş, Arap dili ve gramerine ve zamanın ilimlerine aşinâ olmuş... Ancak o, tasavvufu da mezhepleri de eleştirerek kendine göre 'Kur'ân İslâmı' yöntemi ile bir usûl oluşturmuş... Teymiye, Kur'ân-ı Kerîm'i kendi görüşleri ile tefsir edince ve hadisleri de kendisine göre değerlendirince ulema ve mutasavvufların öfkesini çekmiş."İşte o İbn-i Teymiye'nin görüşlerini referans alan Muhammed bin Abdulvahhab 1700'ün başlarından itibaren Vehhabiliği ortaya çıkardı...

Ancak Vehhabiliğin, büyük bir tehlike olduğunu gören Osmanlı Sultanı İkinci Mahmud'un emriyle harekete geçen Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa, 1812-1813 yılları arasında Mekke, Medine ve çevresini Vehhabiler'in "istila"sından kurtardığı görülüyor.

İşte  Barbarlık, din simsarlığı ve Moğalların bile bu kadar  yakıp- yıkmadığı Haran’da birisi çıkıyor, ilim irfan icrda etmesi gerekirken, sözüm ona verdiği fetva ile toplumu geriyor, insanların arasına fitne sokuyor.

+++  

Ben diyorum ki,

Kimsenin seni üzmesine izin verme.

Üzüntü Allah’tan gelmişse sabret, sonu hayra çıkacaktır.

Kulundan gelmişse,

Yol ver layığını bulacaktır.

+++

Enflasyon zirvede

TÜFE’de 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,24 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,90 artış gerçekleşti.

Aylık En Yüksek Artış Giyim Ve Ayakkabıda

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan, konutta %4,15, ev eşyasında %3,44, gıda ve alkolsüz içeceklerde %3,22 ve eğlence ve kültürde %2,07 artış gerçekleşti.

Aylık Düşüş Gösteren Tek Grup Yüzde 0,85 İle Ulaştırma

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan sadece ulaştırma grubunda %0,85 oranında düşüş gerçekleşti.

Yıllık En Fazla Artış Ev Eşyası Grubunda

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ulaştırma %32,00, çeşitli mal ve hizmetler %31,50, gıda ve alkolsüz içecekler %29,26 ve konut %25,72 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Ekim 2018’de endekste kapsanan 407 maddeden; 42 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 328 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 37 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Bu yazı toplam 540 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.