1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. BARIŞ HAREKATI VE SEÇİM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

BARIŞ HAREKATI VE SEÇİM

A+A-

Yerel İstanbul seçimleri ve yeni oluşumların konuşulmasıyla birlikte  erken genel seçim rüzgarları  zayıfta olsa esmeye başlamıştı. 
Yine bir haber :
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İstanbul’da açtığı parti binası izinsiz olduğu için mühürlenmiş.
Hayırlı olsun !..
Ancak TBMM’nin yeni dönem açılması ve arkasından da  Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden, terör devleti kurulması planlarına karşı yapılan çabaların sonuçsuz kalmasıyla başlayan Barış Pınarı harekatı sonrasında  erken seçim düşünenler  duraksamaya girdi.
Bakalım bundan sonra ne olacak  ?
Türk Silahlı Kuvvetlerinin  Suriye’de terör odaklarını yok etmesiyle birlikte umarım 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası  Ecevit- Erbakan hükümetinin aldığı karar gibi erken seçim kararı alınmaz. Çünkü bu harekat  iç politika malzemesi yapılacak bir olay değildir.
Bütün bunlara rağmen CHP, olası bir erken seçim için harekete geçebilir.Eğer böyle yaparsa büyük hata yapar ve millet bunlara gerekli dersi verir.
CHP de   Barış Pınarı harekatından önce  Parti yönetimi 24 ilde 120 milletvekili görevlendirerek, seçim bölgelerindeki son durumu değerlendirecek bir rapor hazırlamalarını istediği bilinmektedir.
CHP’de 120 milletvekili 24 ilde görevlendirildi. Vekiller bu illere giderek çalışacak ve hazırladıkları raporu en geç 1 Ekim’e kadar genel merkeze teslim edecek. Çalışmalar, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ileriki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı il gezilerinde değerlendirmek amacıyla yapılacaktı.
Söz konusu iller; Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Yozgat.
Vekillerden; çalışmalarına ilişkin hazırlayacakları raporların şu konu başlıklarını içermesi istenmişti:Bölgenin genel sosyal ve ekonomik durumu,
Bölgedeki siyasi iklim ve önümüzdeki dönemde halkın siyasi eğilimlerinin değiştirilmesi konusunda izlenmesi gereken yol haritası,Yürütülen parti politikalarının bölge açısından CHP’yi güçlü ve zayıf kılan unsurlarının neler olduğu,
Bölge halkının temel sorunları ve bu konuda CHP’den beklentileri,Bölgede söz sahibi olan ve temasa geçilmesi önerilen kanaat önderlerinin listesinin ve iletişim bilgilerinin tespiti ile bu kanaat önderleriyle görüşme yapılması durumunda ele alınması gereken başlıca konular arasında yer alıyordu.Bölgede etkin ve güçlü STK’lar ve meslek örgütlerinin listesinin ve iletişim bilgilerinin tespiti ile bu kuruluşlarla temasa geçilmesi durumunda ele alınması gereken başlıca konular olarak gösteriliyordu.
Bunun yanı sıra Millet ittifakı ile sürecin devam edip, edilmemesi de  aratırılacaktı ama, İYİ Parti’deki tepkilerde ölçülecek buna göre hareket edilecekti.Tabi ki Barış Pınarı harekatı bu faaliyete  biraz olsun “dur” işareti getirdi ama gelecek günler ne gösterir bilemem.
Yine bu harekattan önce  Medyaspot’tan Hülya Karabağlı’nın haberine göre, çalışma, 2019 Ekim veya 2023 Haziran ayında yapılacak Milletvekili Genel Seçiminde, siyasi partilerin alması beklenen oy oranlarını, 2018-Haziran Genel Seçimindeki oy oranları ile karşılaştırmalı her seçim çevresi ve Türkiye Geneli için ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirildi.Buna göre, 2011-Haziran Genel Seçiminde yüzde 62.8, 2018-Haziran’da yüzde 53.5 olan Cumhur ittifakı ortakları AKPARTİ+MHP oy oranı  harekattan önce yüzde 47.2’ye gerilediğini göstermektedir.
Bu harekat nasıl etkileyecek bunu da zaman gösterecek.
+++   
Sigara ve Diyanet…
Kur’an-ı Kerim’de rüşvet kaç yerde geçiyor ?
İki,
Kur’an-ı Kerimde hırsızlık kaç yerde geçiyor ?
Yedi,
Kur’an-ı Kerimde yetim malı yeme kaç yerde geçiyor ?
Yirmi üç,
Kur’an-ı Kerimde kul hakkı yememe kaç yerde geçiyor ?
Seksendört,
Kur’an-ı Kerim’de siğara kaç yerde geçiyor ?
Sıfır.
DİYANET : Sigara HARAM
***
Suriye’nin kaderi, Türkiye’nin, coğrafyanın kaderi!
Suriye’ye kantonlar kurulursa, aynısını Türkiye’ye dayatacak, Türkiye’yi kaşıyıp duracaklar.
Peki, 20 milin altı 40.000 km2’deki YPG/PKK ne olacak?
40.000 km2’deki YPG/PKK’da Suriye’yi bölüyor, üniter yapısını bozuyor, olası kanton bağlantıları ve etkileri üzerinden Türkiye’yi tehdit ediyor, Irak’ta tartışmalı bölgelerden girip, (Musul-Telafer-Kerkük-Tuzhurmatu-Diyala) Irak’ı da istikrarsızlaştırıyor, bölme ihtirası gösteriyor. 
Şengal-Mahmur-Germiyan vb. hali ortada.

Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.