1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Barış Sürecinin Getirildiği Nokta
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Barış Sürecinin Getirildiği Nokta

A+A-

Memleketimizin iç barışa çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda Hükümet tarafından teklif edilen ‘Barış Süreci’ belli bir noktaya ulaşmış idi. Ancak görünen ve aslında görünmeyen tarafı daha fazla olan sebeplerden dolayı süreç baltalandı.
Aslında barış süreci, memleketimizin doğu ve güney doğu bölgelerinde yaşayan ve kendilerini gerek ırk ve gerek inançları bakımından farklı gören vatandaşlarımızın iç huzursuzluğunun verdiği rahatsızlığa bir çare olarak sunulmuştu.

Böyle bir adım atmaktan maksat da var olduğu vehmine kapılan bu vatandaşlarımızın kuşku ve iç rahatsızlıklarını gidermekti. Yani onlar hangi şeylerden rahatsız ise açıkça ortaya koymaları ve hükümetin de buna çare bulması hedeflenmişti.

Gerçekte bu bölge halkının tamamı rahatsız değildi. Rahatsız olanların çoğu da rahatsızlığını silaha sarılarak ortaya çıkıp her tarafa korku salan kimselerin verdiği huzursuzluk yüzünden rahatsız olmakta idiler.

Derken 2015 yılı 07 Haziranında yapılan Milletvekili seçimlerinde rahatsız olanların kurdukları partinin çıkardığı milletvekili sayısı kendilerinin de beklemediği bir sayıya ulaşınca kaplarına sığamaz oldular. Aslında aldıkları sonuca bakarak ‘Biz bu kadar oyu nasıl?’, ‘Kimlerden?’ ve ‘Neden aldık?’ diye düşünüp değerlendirmeleri gerekirken ‘bu kadar oy aldığımıza göre bundan sonra artık bizi kimse tutamaz’ diye düşünmeye başladılar.
07 Haziran seçimlerinde aldıkları oy ve çıkardıkları milletvekillerini o zamana kadar ‘Barış Süreci’nde gösterdikleri olumlu hareketlerin bir desteği ve neticesi olarak görüp durumu olumlu bulan vatandaşlarımız tarafından verildiğini düşünmediler. Aksine biz artık yükselişe geçtik, bundan sonra karada bizi tutabilene aşk olsun, diye düşündüler.

Sonunda içlerinde gizledikleri baklayı ağızlarından çıkarmaya başladılar. Bununla da yetinmeyip yaptıkları her kötülüğün ve verdikleri rahatsızlığın müsebbibi olarak o zamana kadar kendilerine yumuşak davranmış olan Devlete yüklemeye kalktılar. Dünya âlemin gözü önünde cereyan ettirdikleri her türlü anarşik hareketleri, kendilerinin de yöneticileri olan hükümete mal etmeye çalıştılar.

Ancak karşılarındaki devletin her kuruluşu ile memleketinin hizmetinde olduğunu, kendileri için, bir acı gerçek olarak gördüler. Aynı zamanda bugün bir seçim olsa 01 Kasımda aldıkları kadar bile oy alamayacaklarının farkına vardılar.
Diğer taraftan o zamana kadar kendilerini dolduruşa getiren dış güçlerin her hareketlerinde, sonuna kadar destekleyeceklerini sandılar. Fakat bu konuda da yalnız kaldıklarını acı bir gerçek olarak gördüler.
Çünkü yaptıkları anarşik olayları kışkırtıcı devletler ancak kendilerine bir fayda sağlayacaksa o zaman desteklerler. Bir fayda vermeyecek ve aksine bu hareketlerin arkasında kendileri görünecekse orada onlar kendilerini gizlemesini bilirler.

Bugünkü durum bu noktaya gelmiş bulunuyor.
Herkese düşen, geçmişte yaşadıklarından ibret almaktır. Aksi halde akıbet berbat olur. O noktaya gelmeden uyanmalı.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.