1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Baro Secimi Ve Hukuk
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Baro Secimi Ve Hukuk

A+A-

Dünya kurulduğundan beri insanlar hep hukuk istemiş, adaleti aramıştır. Hukuk nedir, Adalet nedir hep tarşıla gelmiş ve bu tartışma günümüzde de sürdürülmektedir.
İlk yazıyı M.Ö. 3200 yıllarında Sümerler buldular. İlk yazıları şekiller üzerine kurulu yani her varlık ve olay için bir şekil kullandılar. Çivi yazısı işaretleri geçmişteki bir resim yazısına dayanır.
Tarihte ilk yazılı hukuk kuralları Sümerler tarafından oluşturulmuştur. Bu özellikleri ile Sümerlilere dünyadaki ilk Hukuk devleti denebilir. Otoritenin korunmak istenmesi hukuk kurallarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Lagaş Kralı Urukagine tarafından oluşturulan ilk yazılı kanunlar “fidye ve bedel” sistemine dayanıyordu.
Urgakina bir Sümer kralıdır. Onun koyduğu yasalar tarihteki ilk yazılı kanunlardır. Yasaların önem arzeden bir diğer yönü ise ilk sosyal reform, ilk mülkiyet hakkı gibi; kendi zaman şartlarına göre büyük devrimlerdir. Tarihte bilinen en eski yazılı kanunu hazırlatan kişidir. Kendisinin adı ile anılmış bu kanun basit kurallar içerir, daha çok "tarla sürenin, hayvan sağanındır" mantığı ile hazırlanmış ve dönemin ur şehrinde dini eksenli bir yönetim süren ve halkı ekonomik anlamda sömüren din adamlarının urukagina tarafında bir gece devrimi ile alaşağı edilmesi üzerine yazılmış kanunlar bütünü. Takriben MÖ. 3 bin de gerçekleştiği söylenmektedir. Daha sonra, hukuk ve adalet kendi içinde ve zaman süreci ile yenilenmiş, kimi zaman adalet ile insanlar çok rahatlamış, kimi zamanda despotizm ve tek adam kanunları ile ızdırap çekmiştir.
Şunu belirtelim ki, Hukuk ve adelet yaşayan her insana bir gün gelip lazım olur. Bunun için hukuku iyi kurmalı, adaleti isi tecelli ettirmek gerekir.
Gelelim Bizim Baro seçimlerine…
Divan Başkanı ilk konuşmasında her ne kadar örnek bir seçim olmasını istese de
Konya Adalet Sarayı’nda gerçekleştirilen seçim zaman zaman gergin bir ortamda yapıldı. Seçimde 4 grup ve 4 başkan adayı yarıştı. Toplam yaklaşık 2 bin avukatın bulunduğu Konya Barosu'nda bin 310 oy kullanıldı. 30’a yakın avukat da seçimi protesto etti. Bu avukatların tepkilerini anlamak mümkün değildir. Eğer tepkiniz varsa bir şekilde bunu sandığa yansıtmaları gerekirdi. Ayrıca çok sayıda avukatın da seçimlerde oy kullanmadığı görüldü. Birlik Grubu'nun adayı Fevzi Kayacan 579, İlke Grubu'nun adayı Hasan Özen 515, Demokrat Avukatlar Grubu’nun adayı Ahmet Hilmi Erkin 216 oy alırken, genel kurulda adaylığını açıklayan Abdüllatif Yılmaz’a ise hiç oy çıkmadı. Değişim Grubu avukatları ise, başkanlık için değil, yönetim kurulu için yarıştı.
Önce seçimi yeniden kazanan Av. Fevzi Kayacan ve ekibini kutlamak gerekir. Başarı dileklerimizi iletiyoruz. TBMM ‘de de hukuk ve adalet aranmakta ve eleştiriler yapılmaktadır. Bu eleştirilerde yanlış olabilir, doğruların varlığı da bir gerçektir. Maalesef yargının iktidarın etkisi altında olduğunu iddialarında bulunulmaktadır. Yargının vesayet ve işgal altında olduğunun iddia edilmesi ise çok düşündürücüdür.
Adaleti isteyen, adaleti savunan, Hukuk’un üstünlüğünü kabul eden kurum ve kuruluşlar ve kişiler eğer görev başında ise bunları önce kendileri sağlamalıdır. Hukuk, adalet su götürmez. Eğer bir ülkede hukuk ve adalet tartışılır hale gelmişse, burada büyük sıkıntı var demektir. Bu sıkıntı ve imaj bozukluğu en kısa zamanda ve kesin biçimde düzeltilmelidir. Bunun yolu da ve ilk basamağı Polis te başlar. Barolarda olgunlaşır, Mecliste son şeklini alır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.