1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Baro Seçimleri Ve Adalet
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Baro Seçimleri Ve Adalet

A+A-

Nedendir bilinmiyorum ama, Konya Baro seçimlerine hep ilgi duymuş ve takip etmişimdir.
Bunun deneni Hukuk ve Adaleti sevdiğim için mi?
Adaletin zaman zaman yok olduğu için mi?
Hukuk devletine, Adalete ihtiyacımız olduğu için mi?
Konya Baro seçimleri 18-19 Ekim tarihinde yapılacakmış. Öncelikle seçimlerin Konya Barosuna, Türk hukukuna hayırlı olmasını ve seçimi hak edenin kazanmasını istiyorum.
Konya Bara seçimlerine dört grup girecekmiş. Bu durumda tabi ki, düşündürücü. Hukuk bir olmalı, birlikte karar verilmeli. Ötekileştirilmeden adalet tesis edilmelidir.
Baro seçimlerine İlke grubu, Değişim grubu, Sosyal Demokratlar ve Birlik grubu hazırlanıyor. Ancak tespitlerime göre çekişme İlke ve Birlik grubu arasında geçer görünüyor. İlke grubunun lideri eski baro başkanı Av. Hasan Özen, Birlik grubunun lideri de halen baro başkanı olan Fevzi Kayacan.
Konya kent merkezinde yaklaşık 1700 avukat, Konya genelinde de toplam 2 bin civarında avukat bu seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptir.
İlke grubunun lideri Av Hasan Özen, hafta sonunda yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu adaylarının tanıtımını yaptı. Tanıtım toplantısına çok sayıda avukat katıldı. Görebildiğim kadarıyla güçlü bir liste.Ancak karar verecek olan ise Konyalı avukatlardır.
Dünya’da adalete, hukuka herkesin ihtiyacı vardır. Hukuk tarafsız olmalı, Adalet şemsiyesi herkesi kapsamalıdır. Zaman zaman ülkemizde bu durum değişikliğe uğruyor, belli çevrelerin etkisi altında kalıyor. Bağımsızlığını kaybediyor ve hukuk “guguk” olup çıkıyor.
Geçtiğimiz günlerde AK parti İl başkanı ve avukat olan Ahmet Sorgun’da bir sözünde aynen şöyle diyordu:
“Şaibeli başkana oy vermeyiz.”
Kim şaibeli, kim değil tabi ki, bunu Ahmet Sorgun bilmektedir ama, vermek istediği mesajda çok açıktır.
Günümüzde Hukukun ve yargının çok tartışıldığı, maalesef yargının siyasallaştırılarak güven kaybına uğradığını düşünürsek, bu seçimlerin önemli olduğunu düşünmekteyim. Yargı ve hukuk süt gibi beyaz ve açık olmalıdır. Bunun üzerine düşecek en küçük leke, yargıyı, hukuk ve adaleti baştan aşağıya lekelemektedir.
Adaletin tecellisi, hukukun üstünlüğü, hukuk devletinin varlığı ve çağdaş demokrasi adına toplum ve devlet düzenini kurma adına, yargının her türlü baskıdan ve taraflı olmaktan kurtarılmalıdır. Bu hususta hukukçu olanlar görevini tam yapmalıdır.
Adalet mülkün temelidir. Adalet olmazsa devlet olmaz. Adalet olmazsa düzen olmaz, adalet olmazsa düzen olmaz, Adaletin yok olduğu yerde kaos yaşam bulur.
Demokrasinin teminatı olan kuvvetler ayrılığı prensibine göre bağımsız yargı erkinin olmazsa olmaz unsuru, bağımsız savunmadır. Kimsenin savunma hakkı elinden alınmamalıdır. Yargısız infaz yapılmamalıdır.
Barolar yargının üçayağından biri olarak sağlam ve tarafsız olmalıdır. Bu nedenle Konya barosu seçimleri de bu noktada çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Kazanan kim olursa olsun ama, hukuk, adalet kazansın diyerek yazımı noktalıyorum.
 

Bu yazı toplam 193 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum