1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Baş Eğmek!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Baş Eğmek!

A+A-

21 Temmuz Salı günü teyzemin oğlu kardeşim Hasan Hüseyin Aslan’ın İlahiyat Fakültesinde okuyan kızı Meryem Aslan kalb krizi sonunda hakkın rahmetine kavuşmasından dolayı Dorla’ya yani baba yurduna gittim.
Çumra’mızdan Çumra Müftüsü Bekir Yücel ve çevre mahallerimizin İmamları, Kuran Kursu Hocaları bulunmaları vefa açısından dikkat çekti
Ayrıca Dinek Mahallesi İmamhatipi olan Ağabeyisi Remzi Aslan’nın mesai arkadaşları katılımları vardı.
Bunun yanında çevre köy ve kasabaların yanı sıra Konya’da ve başka il ve ilçelerde bulunan Dorlalı hemşerimizin gaı ekseriyetle cenazeye katılmaları ise dikkat çeken kadirşinaslıktı.
Ben buradan Merhume Meyrem Aslan kızımıza Cenabı Allah’tan rahmet dilerken, başta Teyzemin oğlu Hasan Hüseyin Aslan’a, annesine, kardeşlerine, Amcaları Rasim Aslan Paşaya, Mithat Aslan’a ve bütün hısım akrabalarımıza başsağlığı diliyorum. Mekanın Cennet Olsun kızım!
**
1980’li yıllarda çıkan gazetenin adının yan tarafında;
“ÜLKÜMÜZ GÖKLERDE DALGALANAN SANCAK,
ALLAH’IN HUZURUNDA EĞİLİRİZ ANCAK,!”
Diye yazardı. Evet, sadece Cenabı Allah’tan gelene başımızı eğeriz.
*
Baş eğme, itaat etme, üstün bir varlığın önünde yere kapanma; namazda veya Allah'a ibadet niyeti taşıyarak alın ve burun yere değecek şekilde yere kapanma ve dua etme anlamında bir fıkıh terimidir; Secde!
Kur'an-ı Kerim'in birçok ayetinde Müslümanlar, rükû ve secde edenler şeklinde tanımlanmış; Allah'a yaptıkları secde nedeniyle yüzlerinin nurlandığı ve alınlarındaki secde izlerinden tanınacakları bildirilmiştir (el-Fetih, 48/29).
Diğer yandan, secdenin, Müslümanların namaz kılarken alınlarını yere koymaları dışında, aslında Allah'ın emirlerine uymak, O'nun kâinattaki düzenine riayet etmek anlamına geldiği şu ayet-i kerimeyle daha iyi anlaşılmaktadır:
"Göklerde ve yerde olanların, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların çoğunun Allah'a secde ettiklerini görmüyor musun?" (el-Hacc, 22/18).
Dolayısıyla secde, Allah'ın buyrukları dışına çıkmamak anlamına gelirken; namazda yapılan secde ise Allah'a itaatin bir sembolü, bir göstergesidir. Namazda secde eden Müslüman, hayatının diğer zamanlarında da O'na boyun eğiyor, buyruklarından dışarı çıkmıyor demektir.
Kur'an-ı Kerim'de Hz. Yusuf'un kıssası anlatılırken, anasının, babasının ve on bir kardeşinin Yusuf'a secde ettikleri bildiriliyor (Yusuf, 12/100). Allah'ın dışında hiç bir varlığa secde edilmeyeceğini, bunun şirk olduğunu söyleyen İslâm alimleri söz konusu âyeti açıklarken, buradaki "secdeye kapandılar" cümlesine iki tür anlam yüklüyorlar:
Ya onlar sevinçlerinden Allah'a şükür niyetiyle yere kapandılar; ya da, Hz. Yusuf'un emrine girerek hayatlarının diğer bölümünde Onun buyruklarının dışına çıkmadılar. Bir diğer anlamı, Yusuf'un önünde saygıyla eğildiler demektir. Hangi anlam kabul edilirse edilsin, Allah'ın dışında hiç bir canlıya secde edilebileceği yönünde bir anlam çıkarılamaz.
Ben burada inanarak Cenab-ı Allaha’a(cc) baş eğmekten itaat etmekten dem vuruyorum. Adamlar günde 5 vakitte 40 rekâtta 40 kez başları secdeye varmaktadırlar. Ancak yinede gururundan kibrinden yanlarına varılmamaktadır. Ya bu nasıl oluyor o zaman diye düşünebiliriz değil mi?
Allah’a (cc) itaat edip secde edenlerin dünyada gururla, kibirle gezmesi mümkün müdür? Zira mağrur olanların düşmanı Cenab-ı Hak’tır.
Gerçek manada secde edenlerin kendinden başkalarına bakarken, hizmet ederken bu ruhla baktığını görürüz. Onların başları evini olmayan deli çavdar gibi dik durmaz. Onların başları yükünü almış buğday gibi eğiktir.
Bütün ömrü dahası yaşantısı ile başları daima rabbine secdede olanlardan oluruz inşallah!
 

Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.