1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başarı belgeleri sahiplerini buldu
Başarı belgeleri  sahiplerini buldu

Başarı belgeleri sahiplerini buldu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemiyle öğretimi yapılan Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakültelerine kayıtlı, Konya ilinde bulunan ve kayıtlı olduğu programda dereceye giren öğrencilere ve mezunlara başarı belgesi vermek için ‘Başarı Belgesi Takdim

A+A-

Meram Uluslararası Gençlik Akademisi Konferans salonunda gerçekleştirilen törene, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri Üyeleri ve yöneticileri, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale, Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı ve öğrenciler katıldı.

“ZENGİN ÖĞRENCİ PROFİLLİNE SAHİBİZ”
Açık öğretim sistemi kurulduğundan bu yana aslında fırsat eşitliği sağlayan ve sunan bir sistem olduğunu belirten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, çok farklı ve zengin öğrenci profiline sahip olduklarını söyledi. Toplumun her tabakasına hitap eden öğrencilerinin olduğunu kaydeden Rektör Gündoğan, “Öğrencilerimizin arasında rektörlerimiz, müsteşarlarımız olduğu gibi, işçilerimiz, çobanlarımızda var. Toplumun her tabakasından öğrenciye sahibiz. Biz bu hizmeti sunarken tek başımıza değil, ülkemizin bütün kurumlarıyla birlikteyiz. Açıköğretim ikinci sınıf bir eğitim gibi görülüyor ve bunu değiştirmek için çalışıyoruz. Örgün eğitimde var olan öğrencilerden çok daha başarılı öğrenciler yetiştiriyoruz” dedi.

GİRDİ ODAKLI EĞİTİM VAR
Türkiye’de girdi odaklı bir eğitimin olduğunu ama Açıköğretim üniversitesi olarak çıktıların niteliğine önem verdiklerini ifade eden Gündoğan, “Üniversitelerin başarılarını ölçen faktörün girdi odaklı bir faktör olduğunu görüyoruz. Bizim için önemli olan çıktının niteliğidir. Biz aldığımız öğrenciyi hangi noktadan hangi noktaya getirdiğimize bakıyoruz. Önemli olanda budur” dedi. Günümüzde tek üniversiten mezun olmanın yetmediğini ve 2, 3 hatta 4 üniversiten mezun olmak gerektiğinin altını çizen Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti: “Açıköğretim’in bundan sonraki hedefi sadece üniversite okuyamayan öğrencileri kazanmak değil, 2’inci ve 3’üncü üniversitelerini okumak isteyen, meslek kaygısıyla o mesleği seçmekten imtina ettikleri o alanlarda eğitim öğretim sunma ve kendini geliştirmek isteyen öğrenciler olacak. İkinci üniversite imkanının Türk yükseköğretiminde çok önemli bir çığır açtığını ve bu tarz programları çeşitlendirerek sesimizi daha çok duyuracağımıza inanıyorum.”

OKUMANIN YAŞI YOK
Konya ilinde ki öğrenciler adına konuşma yapan Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, okumanın yaşı olmadığını ve özelikle gençlerin birden fazla üniversite okumaları gerektiğini söyledi. Belediye Başkanı olduktan sonra yaşanan adli bir olay yüzünden 50 yaşında üniversite sınavlarına giren Hadimioğlu, Adalet meslek yüksekokulunu kazanarak ikinci üniversiteye başladı. Hakimliği bitirmek için söz verdiğini dile getiren Hadimioğlu, kendisinin gençlere örnek olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Benim bu okuma merakımı gören öğrenci ve vatandaşlar beni örnek alarak okumanın yaşı olmadığını ve yapılabileceğini söylüyorlar. Biz eğitimin yaı olmadığını söylüyoruz. Belediye olarak eğitime destek veriyoruz ve çocuklarımızın bilinçli yetişmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

PERSONELİN ISRARIYLA OKUDUM
Ailesinin okumasını istemediğini ve işlerin başına geçmesini istediğini aktaran Başkan Kale, Turizm, tarım, inşaat ve akaryakıt işlerinde çalıştığını 2004 yılında Belediye Başkanı olduğunu söyledi. Belediye personelinin yönlendirmesiyle Açıköğretim sınavına girdiğini ve kazandığını söyleyen Başkan Kale, “2009’da personelimizin yönlendirmesi ve ısrarıyla ön lisans eğitimine başladım. Ön lisansı bitirdikten sonra lisansı da okumaya başladım ve mezun oldum. Eğitimin değerini geç anladım ve ilçemizde bulunan öğrencileri desteklemeye başladım. Gençlerimize örnek olmaya ve kötü alışkanlıklardan ziyade iyi bir gelecek için doğru yolu bulmaları için çabalıyoruz” dedi.

HAYALİM BAŞKAN OLMAKTI
Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı ise, zor şartlarda ve maddi yetersizliklerle okuduğunu ve küçüklüğünden beri hayali olan Belediye Başkanlığı için çalıştığını söyledi. Başına gelen bir olay yüzünden hırs yaptığını ve belediye başkanlığı için çabaladığını belirten Başkan Arı, “Liseyi okurken eve dönmek için belediye başkanının makam arabasını gördüm ve beni de beraberinde götürmesini söyledim ama şoför oraya gitmeyeceklerini söyledi. O gün moralim bozuldu ve yürüyerek eve gittim. O günden sonra başkan olabilmek için çalıştım ve hedefimi gerçekleştirdim” şeklinde konuştu./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.