1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Başarı oranı düştü, kalite arttı
Başarı oranı  düştü, kalite arttı

Başarı oranı düştü, kalite arttı

OSKEF Genel Başkan Yardımcısı Fatih Kocakafa, ehliyet alımın zorlaşması sonrası düşen sınav başarısını değerlendirdi. Kocakafa, 2013 yılından sonra değişen yönetmenlikle sınav başarısının düştüğünü ama kursiyer kalitesinin yüzde yüz arttığını aktardı.

A+A-

Ehliyet alımının zorlaşması sınav başarısını düşürdü. Ehliyet sınavlarında, 2013’te yüzde 96 olan başarı oranı yarı yarıya geriledi. Orta Anadolu sürücü Kursları ve eğitimcileri Konfederasyonu (OSKEF) Genel Başkan Yardımcısı Fatih Kocakafa, 4 yıllık süre zarfında başarı oranın yüzde 50 düşme nedenini açıkladı. 1990 yılından sonra ehliyet sınavlarında büyük değişiklikler yaşandığını belirten Kocakafa, 2013 yılında bütün yönetmenliğin değiştiğini ve bu yüzden başarı oranlarının düşmeye başladığını bildirdi. Kocakafa, 2013 yılından sonra teori yerine direksiyon eğitimlerine ağırlık verildiğini aktararak, “2013 yılında yüzde 96 olan başarı oranı 2017 yılında yüzde 50’ye düştü. Başarı oranı düştü ama kalite yüzde yüz arttı. Yeni sistemde ehliyetini alan kursiyerlerimiz, tek başına evine, işine, il dışına yani her yere gidebiliyor. Tam donanımlı, bilinçli, özgüvenli kursiyerler yetiştiriyoruz” dedi.

fatih-kocakafa.jpg
KALİTE YÜZDE YÜZ ARTTI

Ehliyet başarı oranlarının aksine kalitede yüzde yüzlük bir artış olduğuna dikkat çeken Kocakafa, şunlar dile getirdi: “2013 yılından itibaren yönetmenlik teoriden kayarak uygulamaya doğru geldi. Sınavda sorulan sorular 120’den 50’ye düştü. İki duba arasına park etme, geri geri L park etme, rampada durma ve kalkma, araç tanıma, direksiyon eğitimi gibi uygulamalara ağırlık verildi. Önceden ehliyeti alan bazı kursiyerlerimiz araç kullanma kalitesi düşükken şu an yeni yönetmenlikle yüzde yüze ulaştı. Ehliyeti alan kursiyerlerimiz, istediği yerde tek başına trafikte hiçbir hata yapmadan gidebiliyor: Trafikte bilinçli ve özgüveni yüksek kursiyerlerimizin sayısı arttı. Direksiyon eğitimi arttı ve bu uygulamadan vatandaşlar dahil herkes memnun. Avrupa’da teori dersi zaten yok o yüzden sadece 50 soru ile sınırlandırıldı.”

SABİT YOL UYGULAMASI KALKABİLİR

Ehliyet almak için yapılan direksiyon sınavında sabit yol uygulamasının kalkabileceğinin sinyallerini veren Kocakafa, “Yılbaşından sonra bazı değişiklikler yapılabilir. Sınav ücretlerinde artış olacak. Direksiyon sınavında kullanılan sabit yol uygulaması kalkabilir ve kursiyer sınavda başka yollardan götürülerek test edilecek. Eğitimin kalitesinden bahsedeceksek bu uygulama bizi Avrupa standartlarının da üstüne çıkaracaktır. Yeni ehliyetlerimiz zaten 84 ülkede geçerli. Bu büyük bir başarı. Kursiyerlerimiz artık kurslara olan devamsızlığı takip edilecek ve kurslar arasında ki kalite farkları ortaya çıkacak” dedi. Vatandaşların ehliyet kursuna yazılacağı zaman ücret yerine kaliteye odaklanması gerektiğini dile getiren Kocakafa, “Vatandaşlarımız kayıt yapacaklarında ücret yerine bazı özelliklere bakmalı. Bu kurs kaç yıldır eğitim veriyor, kaç saat eğitim veriyor, araçları bakımlı ve yeni mi gibi özelliklere bakmalı. Bilinçli vatandaş olunca ve bu taleplerini bizden isteyince bizde kendimizi yenileyerek geliştiririz” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.