1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Başarılı girişimci ve yönetici hanımefendilerimiz
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Başarılı girişimci ve yönetici hanımefendilerimiz

A+A-
Yazımın başlığını hanımefendi olarak ifade etmemin amacı girişimci ve yönetici olmanın yanı sıra yetki, görev ve sorumluluk paylaşımında eşitlikçi, kadirşinas ve ölçülü olmanın yeteneklerini güzel dizayn eden kibirli olmayan anlamına gelmektedir.
Bu bağlamda yeni kurulan hükümette de hanımefendi olarak bir bayan vekilimiz Fatma Şahin'in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmasın olumlu görülmektedir. Yakın arkadaşları tarafından Gösterişi sevmez, dolduruşa gelmez. 'dedikoduya' pirim vermeyen mütevazıdır bir yapıya sahip olduğu vurgulanmaktadır. Yaptığı işi anlatmaktan hoşlanmamaktadır. Değerli Bakanımıza başarılar diliyorum.
Artık her alanda hanımefendilerimizin etkinliği görülmektedir. Konya’da da kadın girişimciliğine örnek olarak bir kuruluşun idare müdiresi Melek hanımefendi bu girişimcilerden sadece birisidir. Bu açıdan kendi alanlarında uzman ve girişimci hanımefendilere ihtiyacımız vardır.
Kadın yöneticilerin sayısının artmasının, özellikle üst düzey pozisyonlarda karar alma süreçlerine aktif olarak katılmalarının hem toplumun hem de şirketlerin rekabet gücünü artırmaktadır. Bu nedenle kadın girişimcilerin desteklenmesi önemlidir. Bu girişimci kadınların ekip çalışması bu alanda çalışmak isteyenlere ve çalışanlara iş dünyasında aktif rol almaları konusunda cesaret vermektedir.
Çalışılan işyerinin asıl işlevi ne ise o işleve hizmet edecek birimlerdeki çalışanların kadın olması, başka açıdan ''değer katan'' olması açısından bakınca yöneticinin kim olduğunun önemi yok. Önemli olan o görevde bulunulan görevi, işletmenin işlevleri içerisinde yapmakla toplumun faydasına olacak yönde ileriye taşımasıdır.
Başarılı iş Kadınları çeşitli alanlarda aldıkları işlerde kendilerine görev verildiğinde işlerini sorumluluklarını başarıyla yerine getiriyorlar. Tabiî ki bu görevlere kadın olsun erkek olsun hak eden işin uzmanı işini iyi yapan insanlar gelmeli. Sadece kadın olduğu için ikinci plana alınan ancak hak etmeyen yeteneği, özelliği olmayan insanların idareci görevine atanmaları isabetli olmaz.
 Girişimci üyeleriyle katılım sağlayan kadınların sezgisel olmaları, empati yapabilmeleri iş hayatında onların başarılı olmalarını sağlayan en önemli ama yönetim ötesi güçlü fırsatlar oluşturan unsurları içermektedir.

Türkiye’de yapılan bir araştırmada, kadınların çalışma arkadaşı olarak benimsendiği, ancak yönetici olarak çok fazla kabul görmediği konusunda çeşitli çalışmalar yayınlanmıştır. Ernst And Young’ın İnsan Kaynakları Yönetici Seçme ve Değerlendirme Bölümü, internet ortamında yaklaşık 5 bin kişi üzerinde “Çalışanlar Kadın Yöneticiyi Nasıl Görüyor” konulu bir araştırma gerçekleştirilmiştir.

Yapılan bu çalışma anketinde iş yerinde çalışma arkadaşlarının kadın olmasını isteyenlerin oranının yüzde 66’sı “fark etmez” cevabını verirken, yüzde 21’i ise seçimini kadınlardan yana yapmışlardır. Bu çalışmada “İş yerinde yöneticimin kadın olmasını isterim” diyenlerin oranı yüzde 20 olurken, erkeklerin yöneticilik konusunda kadınların önünde yer aldığı görüldü. Araştırmanın bu verisi, kadınların artık iş hayatında çalışma arkadaşı olarak benimsendiği, ancak yönetici olarak henüz kabul görmediği şeklinde yorumlanıyor. 

Liderlik, otoriterlik, kriz anında soğukkanlı olabilme, analitik düşünme ve hızlı karar verme konusunda erkek yöneticilerin daha başarılı olduğu düşünülürken, kadın yöneticilerin ise duygusallık, inatçılık, detaylara önem verme ve başarı hırsı konusunda erkeklerin önünde yer aldığı ifade edilmektedir. Ankete katılanların yüzde 52’si, liderlik açısından erkeklerin kadınlara göre daha başarılı olduğunu belirtirken, kadınların bu özelliğinin ön planda olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 15’te kalmaktadır.

Yapılan anketin başka bir bölümünde de “kadın ve erkek yöneticilerin özellikleri” üzerinde durularak, yöneticilerin liderlik, otoriterlik, kriz anında soğukkanlı olabilme, analitik düşünme, hızlı karar verme, duygusallık, inatçılık, detaylara önem verme, başarı hırsı, mükemmeliyetçilik, empati sahibi olma, iş yaşam dengesi kurabilme gibi kişisel özellikler değerlendirilerek girişimci atılgan ve çalışan kadınlarımızın potansiyel olan gizli güçlerini aktif duruma geçirebilecek olumlu gelişmeler görülmektedir.
 
 
Bu yazı toplam 1158 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.