1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Başarının Mühim Noktası
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Başarının Mühim Noktası

A+A-

Okulların açıldığı bu günler, öğrenciler için çok değerli zamanlardır. Çünkü tatil döneminin ardından yeni bir ders yılına başladılar, Nasıl başlarlarsa bir ders yılı o şekilde devam edecektir. İyi bir başlangıç yapmak, başarıya giden yolda iyi bir anahtar olacaktır. Bu anahtarı değerlendirmek ve okulda başarılı olmanın ön koşulu ise, verimli ders çalışmadır.
Verimli çalışmada, öğrenme ilkelerinin bilinmesi ve özümsenmesi gerekmektedir.Bu nedenle, aşağıdaki öğrenme ilkelerine riayet etmeli ve uygulamalıyız.
— Derse hazırlık, okula gitmeden önce ya da akşamdan o gün anlatılacak ders konusunun içeriğinin okunup incelenmesi hazırlık için yeterli olacaktır. Öğretmenin anlatacağı konunun bilinmesi, ders esnasında öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.
— Etkin dinleme, ders derste öğrenilir, ilkesiyle iyi dinlemek ve anlamak için gereklidir. Derste öğrenilmeyen konunun telafisi güç olmakta, sonradan daha fazla enerji ve zaman harcanması gerekebilmektedir. Bireyi etkin dinlemekten alıkoyan kişisel, sosyal veya psikolojik sorunlar varsa bunlara ilişkin psikolojik yardım alması kesinlikle önerilir.
—Not tutma, anlatılan her konu, deftere özenli bir şekilde, kendimiz anlayacağımız şekilde not tutmalıyız. En anlaşılır bilgi kaynağı öğrencinin kendi tuttuğu notlardır.
—Soru Sorma, anlaşılmadığı düşünülen her konu mutlaka soru sorarak öğrenmeye çalışılmalıdır. Bazen öğrenciler, diğer arkadaşlarının kendisine gülecekleri, alay edecekleri ya da öğretmen kızar gibi vb nedenlerle soru sormaktan çekinmektedirler. Bu tür kaygılara aldırış etmeden konuyla alakalı soruları mutlaka sorunuz.
—Tekrar Etme, öğrenilen konuların, günü gününe evde tekrar edilip, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi öğrenmenin sürekliliği açısından çok önemlidir. Okuldan sonraki planlanan zaman diliminde öğrenilen konuların tekrarı ve biraz soru çözülmesi çok etkili ve faydalı olmaktadır.
Bu ilkeler ışığında, planlı çalışma alışkanlığı kazanılması gereklidir. Öğrencinin dinlenme ve sosyal faaliyetlerini ihmal etmeden, ders çalışma programı hazırlaması zamanı etkin kullanmayı öğrenmesi, özgüven ve kendini yönetme becerisini de beraberinde kazandıracaktır.
Çocuğun kendisinin sürece katılmadığı her karar, her program iyi bir sonuç vermeyecektir. Bu konularda okul psikolojik danışmanlarından yardım alınması, hazır sipariş bir program değil de, çocuğun ihtiyaçları ve akademik durumu da göz önüne alınıp, birlikte karar alarak, ders çalışma programı hazırlamaları ve iyi bir başlangıç konusunda ısrarcı olunmalıdır. Çünkü Eflatunun dediği gibi, her şeyin mühim noktası, başlangıçtır.
Ayrıca, çocuklardan sürekli ders çalışmalarını beklemek yerine, planlı ama etkili, minderde yatarak değil masada, müzikli, TV li ortamda değil, gürültüsüz bir ortamda, bütün aile bir arada dizi, film veya maç izlerken değil de, herkesin faydalı bir şeyle meşgul olduğu bir zamanda, ders çalışmalarını bekleyelim. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum