1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başarırsa Fatma Toru'nun heykeli dikilmeli
Başarırsa Fatma Toru'nun heykeli dikilmeli

Başarırsa Fatma Toru'nun heykeli dikilmeli

Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Mustafa Kaş, Şükran Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümü değerlendirerek, “Buranın Anıt’a kadar temizlenmesi gerekiyor ve Fatma Hanım başarılı çalışmalar yapıyor.”dedi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Şükran Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm hakkında değerlendirmelerde bulunan Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Mustafa Kaş, çok iyi bir uygulama olduğunu ve Anıt’a kadar olan bölgede uygulanması gerektiğini söyledi. Mahallenin artık çöküntü bölgesi durumuna geldiğine dikkat çeken Kaş, ”Diğer taraflar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Buranın temizlenmesi gerekiyor ve Fatma Hanım başarılı çalışmalar yapıyor. Dönüşüm mutlaka çöküntü bölgelerinden başlamalı üstelik şehir merkezine sıfır konumda bir yer. İlk dönüşecek yerler burası. Devamında inşallah Anıt’a kadar olan bölgeyi tamamlayacaktır diye düşünüyorum. Fikirler ve anlatılanlar şeyler çok güzel. Çalışmaları devam ediyor. Yüzde yüz doğru buluyoruz ama projeye sadık kalıp gerçekleşmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

BİNALAR 5 KATLA SINIRLI OLACAK

Mustafa Kaş, binaların yüksek kat olmayacağı ve en fazla 5 katla sınırlı olacağının söylendiğini vurgulayarak, anlatılanlar göre projenin sonuna kadar arkasında olduklarını bildirdi. Kaş, “Hatta Fatma Hanım’ın iddiası da şu: Bu mahallelerde taban alanının neredeyse tamamı kullanılıyor.  5 katlı zaten. Emsal 4 diyor halbuki biz bunlara emsal 2 olarak imar verdik diyor yani bir anlamda yoğunluğu yarı yarıya azaltıyor. Bunun bir bedeli var tabi. O hak sahiplerine bunun bedeli ödenmek zorunda. Miras diye sunumu yapıldı. Gerekli kaynak bulunduğunda gerçekleşme  daha sağlıklı olacak. Kentsel dönüşümlerinde bu şekilde olması gerekiyor. Yoğunluğu arttırmak değil yoğunluğu sabit tutarak.”

BAKANLIK VE BÜYÜKŞEHİRİN DESTEĞİNE İHİYAÇ VAR

İlçe belediyesinin altından kalkabileceği bir şey olmadığının altını çizen Kaş, büyük bir mali kuvvetin gerekli olduğunu kaydetti. Mutlaka bakanlığın ve büyükşehrin de desteğine ihtiyacın olduğunu söyleyen Kaş, “Orayı çözecek belediye başkanının heykelinin dikilmesi lazım Fatma Hanım’a da söyledim bunu. Projeyi görmedik daha ama anlattıklarına bakarak sonuna kadar yanındayız. Bizim üzerimize ne düşüyorsa bizde gerekli desteği vermeye hazırız ama projeyi görmemiz lazım. Söylenen 5 katı geçmeyen, daha çok turizm ve ticaret ağırlıklı yapılar. Konut olmayacak dendi. Sınırları nedir onu da daha tam bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

FATMA TORU YETERLİ BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP

İmar transferinin Konya’da ilk örneğinin Şükran Mahallesi’nde yapıldığını belirten Mustafa Kaş, Fatma Toru’nun konu hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olduğunu dile getirdi. Kaş sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Fatma Hanım’ı başkan olmadan önce de görüyorduk kendisinin kentsel dönüşüm konusunda epey çalışmaları var. İşin uzmanı olarak çalıştı. Konevi konutlarının kentsel dönüşümünün bütün yükü Fatma Hanım’daydı. Bu konuda yüksek lisans yaptığını da biliyorum. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip kendisi.  Bir yatırımcının gelmesi gerekiyor. Belediye sadece arsaları temizlemek adına ki Konya’daki ilk uygulamadır buradaki imar transferi. Kentsel dönüşümlerde büyükşehirlerde çokça kullanılan ama Konya’daki ilk örneğidir. İnşallah başarıya ulaşır çünkü merkezde o tip şeylere ihtiyaç var.  Biz hep şunu savunuyoruz. Kentsel dönüşümde mülk sahibini bulunduğu yerde tutmalısınız ama burası için aynı şeyi söylemiyoruz. Burası artık kentin merkezi iş alanı içerisinde kalıyor. Mülk sahiplerini burada tutma mecburiyeti yok. Onları ama mali olarak ama başka yerden daire vererek ikna edip buranın temizlenmesi gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.