1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Binali Yıldırım valilere seslendi
Başbakan Binali Yıldırım valilere seslendi

Başbakan Binali Yıldırım valilere seslendi

Başbakan Binali Yıldırım, valiler toplantısında konuştu.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'daki valiler toplantısına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"Kamu görevlileri görevlerini yaparken hata yapmaktan korkar. Sahadaki hiçbir iş şekil ve usul hatası olmadan yapılmaz. Bunu bir kere unutmayın. Uygulamanın içinden gelen biri olarak söylüyorum. Eğer usulü, biçimi, her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışırsanız, işi yapamazsınız. Bir tercih yapacaksınız. İş mi yapacağız, yoksa mevzuatı mı kollayacağız Mesele milletin menfaati, ülkenin geleceği ve menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın, hata yapmaya alan var ama hainliğe asla alan yok.
15 Temmuz'da hain bir darbe girişimiyle karşılaştık. İki tane önemli konumuz var. FETÖ ve bölücü terör örgütü. Gündemin bunlarla işgal edilmesine izin vermeyin, hayat devam ediyor. Gerek illerimizde gerek ilçelerimizde gerek köylerimizde terörün yegane, tek bir gündem olarak devam etmesine lütfen izin vermeyin. Eğer bunu yapmaya devam edersek bir anlamda terör örgütlerinin amacına bilerek yahut bilmeyerek hizmet etmiş oluruz. Milletin morale ihtiyacı var.
FETÖ'den açığa alınan çok sayıda kamu görevlisi var. Ciddi tasfiyeler yapılıyor. Titiz davranılmadığı, yaşla kurunun karıştırıldığı gibi serzenişler geliyor. İşin başında intikam duygusuyla değil adalet ile hareket edeceğiz dedik.

"KILI KIRK YARACAKSINIZ"
Toplumda vicdanları rahatsız edecek, 'Bu da yapılır mı' dedirtecek bir olay yaşanmaması için kılı kırk yaracaksınız. Bir kez daha söylüyorum, burada ölçümüz belli. Baştan dedik ki '17-25 Aralık sonrasıdır, öncesi bizim için geçerli bir şey değildir.' 17-25 Aralık, örgütün devletle bilek güreşi yapmaya karar verdiği gündür. O günden sonra bu örgütle irtibatlı, iltisaklı, iş yapanlar varsa, var olmaya devam ediyorsa bir şekilde bunların mazur görülmesi, masum görünmesi asla düşünülemez.

BÜTÜN İLLERDE "KRİZ MERKEZİ"
Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere bütün illerde bir nevi 'kriz merkezi' oluşturacağız. Yani bu konularda 'kendisine haksızlık yapıldığı kanaati' olan, bu şekilde size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa bunları oluşturacağınız birim vasıtasıyla toplayın. Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner. Yanlış yapıldıysa, adalete ve hukuka uymayan bir iş varsa bu operasyonlar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak ve yapılmış yanlışlar varsa düzeltilecek.

"YÜZDE 100 DOĞRU YAPILAMAYACAĞINI BAŞTAN KABUL ETTİK"
Bu meselede yüzde 100 doğru yapılamayacağını baştan kabul ettik. Çünkü örgüt, kapalı bir örgüt. Örgüt saydam değil.

"JANDARMA EMNİYET KADAR ÖNEMLİ"
Jandarma nın İçişleri'ne bağlanması taşrada tam anlamıyla hissedilemedi. Emniyet ne kadar önemliyse jandarma da o kadar önemli.

"HUDUT DIŞINDAKİ HER GEÇİŞ DÜŞMAN GEÇİŞTİR"
Hudut kapısı dışındaki her geçiş, düşman geçişidir. Anında karşılık verilecek. Tereddüt yok. 'Efendim, operasyon yaparsam, niye yaptın sivillere falan diye sorarlar.' Bu ülkenin başbakanı olarak söylüyorum, hudut kapısı olmayan her geçiş gayri kanuni geçiştir, suçtur, gereği neyse yapılacaktır. Nasıl bir düşman topraklarımıza saldırınca hemen karşılık veriyorsak bu da aynı. Hiç tereddüt göstermeyeceğiz, anında gereğini yapacaksınız. Bu konu çok net.

"25 YILDIR GİRİLMEYEN YERE GİRİLDİ"
Geçen Çukurca'ya gittik. 25 yıldır girilmeyen yere girilmiş. Şimdi darma duman oldu, helak oldu gitti. Şehitlerimiz de var tabii, yüreğimiz yanıyor. Bağımsızlığın bedeli var. Mücadelede bir zaafiyet, kararsızlık göstermeyeceğiz. Burası riskli... Riskliyse tedbiri alınacak. tendürek Dağı kuşatıldı, örgütün en önemli adamlarından biri halledildi. Burada kararlılık çok önemli. Kararlılık olduğu sürece bu işi yönetilebilir hale getirebiliriz.

"HİÇ TEREDDÜT ETMEYİN"
KHK'da özellikle Doğu ve Güneydoğu'da terörle irtibatlı, teröre öyle veya böyle destek veren belediyelerle ilgili bir düzenleme yaptık. Burada belediye başkanlarıyla ilgili büyükşehirlerde İçişleri Bakanı, illerde valiliklerimize tam yetki verildi. Bu konuda lütfen çekingen ve ürkek davranmayın. Ülkenin kaynaklarının, polisi, jandarması, korucusuna kurşun olarak dönmesine asla izin vermeyin. Bu bir vebaldir, bu büyük bir sorumluluktur, hiç tereddüt etmeyin.

YOLA ÇIKACAKLAR İÇİN UYARI
Uzun bir bayram tatilimiz var, millet yollarda. Yola çıkan biran önce gitme heyecanında. telaş panik yok, yolların kralı yok kuralı var. Biz vatandaşlarımızın sağ sağlim gitmelerini istiyoruz. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Acele edip etmemek arasında 5 dakika fark var.

ARTIK SAATLER AYNI
Artık yaz-kış saat uygulamasını kaldırdık. Artık saatler aynı. Toplantılarınıza vaktinizde gidin. Benim gibi uzatmayın. Memurlarınızı peşinize takıp tören tören dolaşmayın. Burada da fazla oyalanmayın, işinizin başına dönün." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.