1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Başbakan Erdoğan’ın Yürüttüğü Politikalar...
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan Erdoğan’ın Yürüttüğü Politikalar...

A+A-
Başbakan Erdoğan’ın Yürüttüğü Politikalar Fırtınası Eğrelti Çatıyı Uçurur

Bu başlığı koymamızın nedeni; ülkemizde son on yıldan beri ortak akıl yöntemiyle yürütülen ekonomik ve sosyal politikaların Dünyadaki ekonomik büyüme sıralamasında ikinci sırasında yer almamız, ekonomik büyüme hızımızda fırtınaların oluşmasına yol açmıştır. Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasi yapısındaki başlıca gelişmeler olumlu yönde olmuştur.
17 Aralıktan sonraki olumsuz gerilimlere rağmen ekonomide ve siyasi yapıdaki olumlu gelişmeler bile gölgelendirilerek toplumun algısı üzerinde şüphe bulutları uyandırılmak istenilmektedir. Örneğin yüksek hızlı bir büyüme karşısında hemen “acaba bu yükselişin arkasından da bir kriz mi yaşanacak?” sorusu akla gelmektedir. Diğer taraftan, üretim yapısının hala gelişmiş ülkelerin ekonomik büyüme düzeyinin üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Gelir dağılımındaki bozuklukların iyileşmesi yönünde iyileşmeler görülmekte ayrıca milli gelirin eşit dağılımının göstergesi olan G ini katsayısı itibariyle çağdaş gelişmiş ülkelerinin seviyesine gelmiş görünmektedir.
2010 yılı sonrasında yaşanan en olumlu gelişmeler arasında ihracat miktarının artması ve ihracatın yapısında sanayi ürünleri lehine meydana gelen değişmedir.Bunun yanında ithalatta ara malının toplam içindeki payını bugün de muhafaza ettiği görülmektedir.
Nüfusun yarıya yakını tarım sektöründe istihdam edilmekte ve bu alanda büyük bir gizli işsizlik yaşanmaktadır. Öte yandan, sanayi sektöründe buradaki işgücünü transfer edecek istihdam alanları oluşturularak her il’de önemli projeler ve yatırım alanları kazandırılmıştır.
Genel olarak toparlayacak olursak, Türkiye ekonomisi 2002 sonrasında dışa açılmayı kısmen başarmış makroekonomik göstergeler açısından oldukça önemli gelişmeler görülen dönem geçirmiştir. Ekonomide istikrarı sağlamak için dünyada meydana gelen krizlerden etkilenme asgari düzeye indirilerek her kriz sürecinde önleyici ve gerekli olan reçeteler başarıyla yürütülmüştür. İşte Sayın Erdoğanlı hükümet dönemlerine ekonomik göstergelere ve uygulanan politikalara gerçekçi bir bakış açısı ile bakmak gerekmektedir. Çünkü giriş kısmında belirttiğimiz olumlu gelişmeler ve yaklaşımlar gerçek gelişmelerin görülmesi, büyük bir siyasi ve ekonomik istikrarlı politikaların uygulanmasının göstergesidir.
Önemli gelişmeler arasında askeri ve diğer alanlardaki vesayetin çözülmesi, demokrasi ve hukukun kapılarını milenyum çağının çağdaş medeniyetine ulaştırılması bağlamında Türkiye’nin önünü açmıştır. Bu gelişmeler ışığında ülkemizde istikrar sağlanmış ve ekonomik alanda olumlu gelişmeler gözlenmiştir. İstikrarın sağlanması ve halkın güveninin sağlanması Sayın Başbakanı Cumhurbaşkanlığına zorunlu olarak itmektedir. Ülkemizde uzun süre görev yapan Başbakanımızın bu süreçte edindiği siyaset ve devlet bilgilerini içselleştirerek olumlu politikalar üretmesi ve modern bir devlet imajının oluşturulması açısından önem taşımaktadır.
 
Bu yazı toplam 267 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.