1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Yıldırım'dan Çipras'a 'gerginlik' uyarısı
Başbakan Yıldırım'dan Çipras'a 'gerginlik' uyarısı

Başbakan Yıldırım'dan Çipras'a 'gerginlik' uyarısı

Başbakan Yıldırım, "Yunanistan Başbakanı Çipras'a gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını açık sözlülükle ifade ettik." dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulanacağı Belarus'un başkenti Minsk'e hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili olarak, "Gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını kendisine açık sözlülükle ifade ettik." dedi.

"Son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde bazı ihlaller olmuş ve buna karşılık verilmiştir." ifadelerini kullanan Yıldırım, "Bundan sonrasının daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve sürekli iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık." şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Zannediyorum mayıs ayında bir NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin Genelkurmay Başkanları da bir araya gelip sahadaki bu yaşanan sorunların daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri karşılıklı görüşmüş olacaktır."

"Her iki partinin görevlendirilen heyeti çalışmalarını tamamladı"

Yıldırım, Milli Mutabakat Komisyonu ili ilgili olarak da "Bu konuda her iki partinin görevlendirilen heyeti çalışmalarını tamamladı. Parti liderleri tarafından son şekli verilecek ve böylece mutabakat metni kamuoyuyla paylaşılmış olacak." dedi.

Esas itibarıyla mutabakat konusunda bir ihtilafın söz konusu olmadığını kaydeden Yıldırım, "MHP, AK Parti adayına destek olacağını, Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığına destek vereceklerine yönelik açıklamasını da kamuoyu ile paylaşmıştır." şeklinde konuştu.

Afrin'de kırıma uğrayan ATAK helikopteri

Başbakan Yıldırım, Afrin'de kırıma uğrayan ATAK helikopteri ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Helikopterin düşürüldüğüne yönelik herhangi bir delil, belirti yok. Fakat bütün ihtimalleri gözardı etmeden bir kaza kırım heyeti oluşturuldu Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde. Bu çalışma halihazırda devam ediyor, henüz tamamlanmış değil." 

Belarus ziyaretinin ardından Almanya'ya geçecek 

Yıldırım, Belarus ziyaretinin ardından 16-17 Şubat tarihlerinde Almanya'ya geçeceğini belirtti.

Almanya'da, Başbakan Angela Merkel ile bir çalışma ziyareti gerçekleştireceklerini ifade eden Yıldırım, daha sonra Münih'te 54 yıldır yapılan Münih Güvenlik Konferansı'na katılacağını söyledi.

Yıldırım, Belarus'taki ziyareti kapsamında Başbakan, Cumhurbaşkanı, meclis başkanlarıyla baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştireceklerini, iş forumu toplantısı yapacaklarını ve farklı konularda anlaşmalar imzalayacaklarını bildirdi. 

Belarus'u, bağımsızlığını kazandıktan sonra ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan Yıldırım, Belarus ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her yönüyle büyük ilerleme kaydettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Belarus'a daha önce yaptığı ziyaretle ilişkilerdeki büyümenin ciddi anlamda ivme kazandığını dile getiren Yıldırım, bu ziyaretin, Başbakan düzeyinde Belarus'a gerçekleştirilecek ilk ziyaret olmasının da ayrıca önemli olduğuna işaret etti. 

Başbakan Yıldırım, ziyaret esnasında siyasi diyaloğun artırılacağını, ekonomik iş birliğinin ve karşılıklı yatırımın daha da geliştirilmesi için alınabilecek yeni tedbirler ve kararların gözden geçirileceğini söyledi.

Almanya ziyaretinde ise yarın Angela Merkel ile bir görüşme gerçekleştireceklerini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler köklüdür, güçlü temellere sahiptir. İki ülke arasında var olan bütün alanları enine boyuna görüşme fırsatımız olacak. Özellikle Almanya'da ağırlıklı yaşayan 3,5 milyona varan Türk toplumu, Almanya-Türkiye ilişkileri için çok önemli bir görev ifa etmektedir, adeta iki ülke arasında köprü oluşturmaktadır. Diğer yandan, Almanya Avrupa Birliği'nin en büyük üyesidir. Bu bakımdan da Türkiye AB ilişkilerinin bundan sonraki döneminde de Almanya'nın rolü devam edecektir."

"İlişkilerimizi dostluk çerçevesinde ilerletmeyi öngörüyoruz"

Türkiye ile Almanya arasında büyük ticaret hacmi olduğunu hatırlatan Yıldırım, geçen yıl itibarıyla ticaretin yaklaşık yüzde 3 civarında artarak 36,5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, Almanya ile Türkiye arasında geçen yıl yaşanan olumsuzluklara değinerek, şunları kaydetti:

"Özellikle gerek Almanya'da seçimlerin olması gerek Türkiye'de referandum yapılması... Bu kampanyalar esnasında gerilimler tırmanmıştı. Ancak bu sürecin geride kaldığını düşünüyor, Almanya ile ilişkilerimizi, köklü temellere dayanan dostluk çerçevesinde ilerletmeyi öngörüyoruz, umut ediyoruz. Son zamanlarda Almanya'nın bölücü terör örgütüne karşı daha kararlı tutumu bu bakımdan ümit vericidir, müspet bir gelişmedir. Diğer yandan Avrupa'da baş gösteren İslam düşmanlığı ve aşırı milliyetçilik akımlarına karşı gerekli tedbirlerin alınması konusu da yine görüşeceğimiz hususlar arasında yer alıyor."

Almanya'da, Suriye'de devam eden Zeytin Dalı Harekatı ve bölgedeki terörle mücadele konularını ele alacaklarını anlatan Yıldırım, bu temaslar sonrasında Münih'teki Güvenlik Konferansı'na katılacaklarını bildirdi.

Yıldırım, küresel ve bölgesel güvenliğin ele alındığı önemli bir platform olan konferansta, birçok hükümet ve devlet başkanıyla görüşme fırsatları olacağını dile getirerek, konferansta Suriye'de yaşanan göç ve terörle mücadele meselesi, Türkiye'nin Suriye alanından kaynaklanan güvenlik sorunları konusunda da konuşma gerçekleştirileceğini kaydetti.

Basın toplantısının ardından Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "TUR" ile saat 09.35'te Belarus'un başkenti Minsk'e hareket etti.

Yıldırım'ı Esenboğa Havalimanı'ndan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ve Ankara Valisi Ercan Topaca uğurladı.

Başbakan Yıldırım ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile AK Parti Düzce Milletvekili ve Türkiye-Belarus Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Fevai Arslan da Belarus'a gitti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.