1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Başbakan’a Açık Mektup
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan’a Açık Mektup

A+A-

Sayın Başbakanım,
Bu tür bir yazı şeklim çok azdır.
Açık, seçik ve net bilgi sahibi olmadan, meslek hayatımda kimseyi karalamadım. İftara etmedim. Kişisel çıkarım için ne mesleğimi, ne kişileri kullanmadım.
Doğru bildiğim, yada benim doğrularım yönünde ne pahasına olursa olsun, söyledim, yazdım.
Şimdi bu yazıyla zat-ı alinizi rahatsız etme cüretini gösteriyorum.
Yaklaşık 12 yıllık AK parti iktidarınızda yaptığınız icraatları alkışladığım da oldu, yanlış gördüğüm icraat ve sözlerinizi de en keskin biçimde eleştirdim.
Sayın Başbakan,
Yaklaşık 5 ay sonra yeril seçimler var.
Bu seçim için tüm partiler iddialı. AK parti ise bir başka iddia peşinde.
Bu seçimler AK parti için milletten son icraatlarınızla vize seçimi olacaktır.
Çoğunluğunuzun olduğu herkesçe malumdur.
Adaylarınız ve özellikle de büyükşehir adaylarınız için kılı kırk yardığınızı veya yaracağınızı biliyorum.
Diğer iller beni çok ilgilendirmez.
Ben Konya’ya bakıyorum.
Konya çok sıkıntılı. Bir defa Konya’ya ufku geniş, Konya’nın makûs talihini yenecek, çalışkan, halkla bütünleşecek, etrafını görecek, birleştirici, bütünleştirici ve Konya sorunlarının ne olduğunu bilen, çözme muktediri olabilecek bir başkana ihtiyacı var. Siyasi bir tercih bir yana, 10 yılda merkezi hükümetin desteği ile yapılan birkaç büyük yatırımdan başka Konya’ya yerel bazda ne yapıldı?
Biraz gerçekçi olalım.
Konya birkaç yıl sonra, trafik sıkışıklığı noktasında İstanbul’a geçecektir. Konya içinde yol sıkıntısı vardır. Kaldırım sıkıntısı vardır. Hz. Mevlana ve Alâeddin civarındaki betonlaşma Konya’yı bitirmiştir. Bilim merkezi bilim yapacak çocuklarımızın çok uzağındadır. Neden bir üniversite kampusu veya aynı arter üzerine yapılmadığını herkes sormaktadır.
Hava alanı ile Otogar, otogar ile hızlı tren garı bir birinin tamamen ters aksındadır. Hava yolu ile Konya’mıza 49 TL. ye İstanbul’dan gelen bir kimse, şehir merkezindeki bir otogara, yada hızlı tren garına 50 TL. Taksi ücreti ödemek durumundadır.
10 yılda bir kilometre çevre yolu yapılmamıştır.
Alt ve üst geçitlerin bazıları tam bir felakettir. Şehrin girişinde, şehrin ufkunu, görüntüsünü kapatmıştır. Adana ve Karaman çevre yolunda alt geçitler neden Ankara-Aksaray girişinde yapılmamıştır?
Beş yol trafiği nasıl rahatlatacağız?
Biz hafif raylı sistemi Türkiye’de ilk kullanan bir kentiz. Bizden sonra bu işe başlayan kentlerde, Konya geride kalmıştır.Hala demode olmuş şeylerle uğraşıyoruz. Metro ne oldu? Tramvay hattı tek bir yönde. Neden diğer semtlere ulaştırılmıyor? Tramvay yolu neden tabana alınmıyor? Alt yapı eksikliği bitirilmemiştir. Larende, Karatay’da bazı bölgeler, Sanayi çarşısı kış aylarında ve yağışlarda çile çekmekte, bataklık haline gelmektedir.
Atatürk stadı yıkılarak, sözde yüzde 75’i yeşil alan yapılacağı günün başkanı tarafından açıklanıyor ama, bir taraftan amatör takımlar ve ulaşım sıkıntı getirecektir. Bir taraftan da sözde yeşil alan eğer eski adliye binası yerinde ve Mevlana alanındaki gibi yapılacaksa, çok yazık olacaktır.
Yeni stadyum inşaatı bitmeden şehir içinde kaldı. Kaldı ki, burası Selçuklu ilçesi içinde, İstanbul ve Ankara yolu aksındadır. Otogar ve büyük alış veriş merkezleri hemen yakınındadır. Bu bölgede maç yapılacak günler en az 5-6 saat müthiş bir trafik yoğunluğu ve yol kapanacaktır.Yani stadyum çıkmaz sokağa yapılmıştır. Girişi var, çıkışı yok. Yani maç günleri 20-30 bin kişi araçlarıyla, toplu ulaşım araçlarıyla aynı yerden girecek, aynı güzergahtan çıkacaktır.
Yıllardır yılan hikâyesine dönen, yaklaşık 100 Km. çevre yolunda daha bir balta vurulmamıştır. Bunlar hemen aklımıza gelen ve Konya’da lokal olarak istenen hizmetlerdir. Görüle, görüle de yanlışlar yapılmaya devam ediyor.
Belediye Başkanlığına çok aday adayı var. Anketler, temayül yoklamalarına da inanmıyorum. Biliyorum sizin Konya’ya bakış açınız hep pozitif. Onun için mutlaka, ama mutlaka Konya’nın makus talihini değiştirecek, ufku geniş, sosyal yapıyı bilen bir başkana ihtiyaç vardır.
Hani ne derler?
İsteyenin bir yüzü…
AK partinin en banko illerinden birisi Konya’dır. Bu kale yıkılmasın. Biliyorum ki, Konya halkı yine size güvenerek kim olursa olsun oy verecektir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.