1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Basın Kartı !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Basın Kartı !

A+A-

Türkiye’de bir kavram kargaşası, bir vurdumduymazlık, bir çifte standart var.
Güçlü olan, yaygara yapan haklı,
Sessiz, kimseye bulaşmak istemeyen haksız.
Şimdi buradan soruyorum.
Türkiye’de Başbakanlığa bağlı bir Basın Yayın, enformasyon Genel Müdürlüğü var. Bu Müdürlük basın çalışanlarının sözde sorunları ile, ilgilenir, süresi dolup, mevzuata uygun ve başvuru yapanlara kendi içlerinde kurduğu komisyonun “Evet” demesiyle bir kart verir. Bu kartları basın sektöründe 212 sayılı yasaya uygun olanlara geçici ve süresini dolduranlara da “Sürekli Basın Kartı” verirler.
Bu kartın geçmişte büyük bir ağırlığı vardı. İnsanlar bu kartı alınca çok mutlu olurlardı. Bu kart ile sabit telefonlarda, uçak, tren, gemi gibi yolculuk araçlarında belli oranda indirim vardı. Belediyenin işlettiği otobüsler ise bedava idi.
Bir işgüzar çıktı. “Biz ayrımcılık istemiyoruz” dedi. Kanun değişti. Çünkü İstanbul Medyasına göre düzenleme yapılırken, Anadolu’da basın sektöründe asgari ücretle çalışan benim arkadaşımın halinden haberi yok olan kişi, aylık 3-5 bin dolar maaş aldığı için kendisine gerek görmedi. Böylece kurunun yanında yaşta yandı.
Konya’mızda ne kadar basın kartı bilmiyorum. Birkaç tane sürekli basın kartı taşıyan ve birde bildiğim kadar A. Rıdvan Bülbül’ün “Basın şeref kartı” var.
Aslında sarı basın kartı alınırken, sözde bir selektörden geçiriliyor. Yani bu mesleği hakkıyla yapanlara bu kart veriliyor. Ancak memlekette adını yazmasını bilmeyenlerde de bu kart ver. Bu işin başka bir yönü.
Başbakanlık, Basın- Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün verdiği sarı basın kartı üzerinde kart hamilinin nüfus kâğıdındaki bütün kayıtları mevcut. Resmi var. Kartın numarası var. Adı soyadı ve TC: görevi yazılı. Soğuk Mühür var. Ayrıca cifli. Başbakanlık yazılı ibarede bulunmaktadır.
Gelin görün ki, birçok resmi kurumda, bankalarda, hatta öyle ki, araç parkında tabir yerinde ise değnekçilik yapan kimseler, Belediye Otobüs şoförleri bu kartı resmi kimlik olarak kabul etmiyorlar.
O zaman başta Başbakanlığa ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğüne bu satırlardan soruyorum.
Bu kart ne işe yarıyor?
Gazeteci meslektaşım Fatih Altaylı bir TV programında konuyu tam hatırlamıyorum ama, bu kartla ilgili tepkisi göstermiş, “Ben gazeteciyim. 4 Cm.- 7 Cm. ebadındaki plastik karta ihtiyacım yok diye tepki göstermişti de bende ona kızmıştım.
Arkadaşım haklı imiş.
Yukarıda belirttiğim gibi bu karta bir kimlik kazandırmak lazım.
Kartın kabul gördüğü yer ve makamlar kartın resmi evrak oluşundan değil, kendi kişisel ilişkilerimizden ve watmanın, şoförün insafıyla iş görebiliyoruz.
Arkadaşlarım geçtiğimiz gün bizim gazetenin birinci sayfasından yazmışlar:
“PTT’nin densizliği”
Devam etmişler:
“Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Sarı Basın kartı, Posta ve Telgraf teşkilatı PTT şubelerinde resmi belge niteliği taşımıyor.
Kartın niteliğini ve üzerindeki bilgileri aktardım. Acaba bu kart ne zaman resmi kimlik niteliği taşıyacak ve daha üzerinde ne olması gerekiyor? Bunu yetkililerin cevaplamasını istiyorum.
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü bu karttan ayrı olarak ve bu kartı taşıyanlara birde araç basın kartı veriyor. O kart daha büyük ama, onun da çok ciddi bir hükmü yok. Bu durumda sadece bizim Konya’mıza aittir. Türkiye’de en büyük şehirlerde bile, bu karta ilgi gösterilir, kolaylık sağlanırken, Konya’da Belediyenin işlettiği araç parklarında parkçıların insafına bırakılmış. Türkiye’de yasalarda, uygulamalarda herhalde şehirden şehre, insandan insana değişiyor.
Bütün bunlardan sonra insanın canı sıkılıyor ve “Burası Türkiye” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Geçtiğimiz gün Konya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret ettik. Durumu anlattık. Ziyarette genel sekreter yardımcısı Ercan Usluda vardı. Başkan Akyürek , Ercan Usluya talimat verdi ama, bir ses çıkmadı.
Başbakanlık Basın yayın Enformasyon Genel Müdürlüğüne bağlı İl Müdürlüğü sanırım bu yazımızı ilgili bakanlığa, genel müdürlüğe iletir ve soruna bir çare bulunurda kartın bir kıymeti harbiyesi olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.