1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Başkalarının Haklarını Gözetmek
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkalarının Haklarını Gözetmek

A+A-

Önceki yazılarımızda insanın kendisi ile ilgili korumakla yükümlü bulunduğu bazı konulara temas etmiştik. Ancak bunlar sadece kendisi ile ilgili olduğu için konunun bundan ibaret zannedileceğini düşünerek başkalarının da bizim üzerimizde haklarının bulunduğu unutulup yalnızca bunların değerlendirilmesi ihtimaline karşı konunun bu açıdan da ele alınmasının gerektiğini, buların da neler olduğu konusuna dikkat çekmemizin doğru olacağını düşündük. Onun için konuyu tamamlamak açısından bu hususlara bir göz atmamız uygun olacaktır.

Bilindiği gibi biz insanlar toplu olarak yaşarız. Oluşan topluluklar da aileden başlamak suretiyle komşu, mahalle, il-ilçe ve memleket olarak genişler.

Durumun böyle olması ise insanın yaratılış gaye ve özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü insan tek başına yaşamak üzere yaratılmış değildir. Onun, içinde doğduğu bir aile, birlikte yaşadığı arkadaş, komşu ve dostları bulunmaktadır. Yani insan hemcinsleri ile bir arada yaşayan canlıdır. Bu sebeple de yalnızca kendisini ve içinde doğup büyüdüğü ailesini değil, kendi cinsinden olan diğer insanları da düşünüp onlarla da irtibatlı olması gerekir.

Bir insan, içinde yaşadığı ailede kendisine düşen görevleri yapmak zorunda olduğu gibi, ailenin mensup olduğu akraba ve komşuları ve hatta bundan da öte diğer münasebette bulunduğu kişilerle de temas halindedir ve böyle yaşamak durumundadır. Bu sebeple de içinde yaşadığı toplumun huzur ve rahatını yalnızca başkalarının davranışları değil, kendisinin davranışlarının da katkısının bulunduğunu unutmaması gerekir. Onun için toplumda bir başkasının davranışlarını görüp değerlendirirken yalnızca başkalarının kendisine karşı olan davranışlarına bakarak değerlendirmesi doğru olamaz.

Her şeyden önce, onlara karşı, kendisine düşen görev ve davranışının neler ve nasıl olduğunu bilmeli ve bu bilgisine göre başkalarının kendisine karşı davranışlarını değerlendirmelidir. Kendi davranışlarını iyi ve yeterli gördüğü takdirde başkalarından da kendisine karşı davranışlarının iyi olmasını beklemelidir.

Özellikle de içinde yaşadığımız günlerde nedense gözlerimiz ve kafamızda oluşturduğumuz düşüncelerimiz genelde başkalarının, korktuğumuz hastalığı bana da bulaştıracağı endişesine yöneltilmiş bulunmaktadır. Bu sebeple de karşımızdaki kimseye bu hastalığı bulaştıracak endişesiyle bakıyor ve hep onların hareketlerini gözetlemekteyiz. Çoğu zaman da kendisimizin nasıl davrandığımıza bakamadan onları tarassut etmekte ve hatta onları bu konuda uyarmaktayız.

Fakat bizi bir uyaran olmadıkça da kendimizin davranışlarının doğru olduğunu düşünüp diğer günlerdeki hareketlerimizden taviz vermemekteyiz.

Nedense hep kendimizi akıllı ve uyanık sayıp davranışlarımızı gerektiği yerlerde gerektiği gibi sergilemekten uzak duruyor ve hem de başkalarından kendimize karşı uyanık ve itibarlı davranış bekliyoruz.

Burada unutulmaması yani unutmamamız gereken şey, bizim başkaları üzerinde haklarımız bulunduğu kadar, başkalarının da bizim üzerimizde haklarının bulunduğudur. Öyle olunca da bütün davranışlarımızın hiç kimseye zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat etmeliyiz. Bu konuda daha da uyanık olmalıyız.   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.