1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başkan Altay: 'Ektiğimiz tohum yeşermeye başladı'
Başkan Altay: 'Ektiğimiz tohum yeşermeye başladı'

Başkan Altay: 'Ektiğimiz tohum yeşermeye başladı'

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi (SOBE) ilk programını ailelerin katılımı ile gerçekleştirdi.

A+A-

Selçuklu Belediyesi tarafından Türkiye’ye kazandırılan ve geçtiğimiz günlerde Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı kurularak çalışmalarına başlayan SOBE ilk programını ailelerin katılımı ile gerçekleştirdi.

Programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Ak, Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, Konya Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (KOÇAYDER) Başkanı Mustafa Yağcı ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve mütevelli heyeti üyeleri, otizmli aileler ve akademisyenler katıldı.
Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfının kuruluşunu yeni tamamladığını ve ilk programını otizmli aileler ile gerçekleştirdiğini ifade eden Vakıf Başkanı Mustafa Ak, “Selçuklu Belediyesi tarafından kazandırılan bu güzel merkezin işletmesi Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı aracılığıyla bizler yürüteceğiz. 31 mütevelli heyeti üyemiz, yönetim kurulu üyelerimiz ve sizlerin desteği ile bu kutlu görevi yürütmeye çalışacağız” dedi. Merkezin yönetimi ve halkın bilinçlendirmesini en iyi şekilde yapabilmek adına çok gayret sarf ettiklerini kaydeden Ak, “Başlangıçta sosyal sorumluluk projesi olarak yola çıktık fakat geldiğimiz son noktada bu alanın ne kadar boş bırakıldığını fark ettik. İkili ilişkilerle bu oluşum içerisinde bulunmayı kabul eden arkadaşlarımızın çoğunun hiçbir bilgisi yoktu ama süreç ilerledikçe bu işi ne kadar çok sahiplendiklerine şahitlik ettik. Merkezimizin yönetimi ve halkın bilinçlendirmesini en iyi şekilde yapabilmek adına çok gayret sarf ediyoruz, sarf etmeye de devam edeceğiz. En verimli şekilde tesislerimizi kullanmaya çalışacağız. Birkaç ay içerisinde küçük bir grupla çalışmalara başlamayı düşündüğümüz merkezimiz tamamen açıldığı zaman bireyler buradan ciddi anlamda bir eğitim alacak. Eğitimlerini tamamlayan bireylerimiz spor alanlarında, havuzlarda, yaz ve kış kullanabilecekleri kapalı, açık at binme alanlarından faydalanabilecek. Yeteneklerini geliştirici; müzik, resim, güzel sanatlar gibi faaliyetlerden yararlanabilecekler. Kendilerinin ve ailelerinin daha kaliteli bir hayat sürmeleri için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bir nebze onlara faydamız olacaksa bu bizim için en büyük mutluluk olacaktır” diye konuştu.

“Niyet hayır olunca akıbette hayır oluyor”
SOBE’nin faydalı işlere vesile olacağını söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, “Toprağa ektiğimiz tohumun bugün artık yavaş yavaş yeşerdiğini ve etrafına fayda sağlamaya başladığına şahitlik ediyoruz. Bu, bizim için büyük bir mutluluk. Bir hayalle başlamıştık, geriye dönüp baktığımızda çokta ne yaptığımızın farkında olmadan, bir gayret içerisinde öğrenerek çıktığımız bir yolculuk ama sonrasında Rabbim karşımıza çok iyi insanlar çıkardı. Hep kapanan kapılar açıldı, hep bir iyilik ortaya çıktı. Niyet hayır olunca akıbette hayır oluyor ve bir kolaylık ortaya çıkıyor. Açıkçası işin bu noktaya geleceğini tahmin etmiyorduk. Çok şükür ki, bu hale gelerek vakfımız kuruldu ve bugün artık otizmle alakalı programların yapıldığı bir merkez haline geldi. İnşallah bundan sonra daha faydalı işler yapılmaya gayret edilecektir” şeklinde konuştu.

“Birkaç ay içerisinde çocuklarımızın gülüşmelerine şahit olacağız”
Merkezin faaliyetlerini sürdürmesinin önemli ve çok ciddi bir süre olduğunu dile getiren Başkan Altay, “İşletmeyle ilgili çıkabilecek tüm problemler, sıkıntılar düşünülerek bir vakfın kurulmasının uygun olacağına kanaat getirildi. Vakfımızda mütevelli heyeti üyesi arkadaşlarımız, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ve başkanımız gayretle çalışıyorlar. İnşallah birkaç ay içerisinde burada çocuklarımızın seslerine, koşmalarına, gülüşmelerine şahitlik edeceğiz. Bu yolculukta güzel insanlarla karşılaştık demiştim bunlardan birisi Tohum Otizm Vakfı. Aylin Hanımın ekibimize çok büyük katkısı oldu. Özellikle konu hakkında bilgilenmemiz, sistemin nasıl iletileceği, hatta o yoğunluklarının arasında gelip merkezimizi ziyaret ettiler, sonra biz onları ziyaret ettiğimizde bize bir sistem şeması sundular, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Konu güzel olunca birlikteliklerde güzel oluyor. Birçok yerde rekabet oluyor ama bu tür yerlerde birliktelik daha güçlü oluyor. İnşallah TOHUM ve SOBE’nin birlikteliği KOÇAYDER ile birlikte devam edecektir. Niyetimiz çocuklarımıza faydalı olabilmek, o yüzden her türlü desteğe ihtiyacımız var. Görüyoruz ki muhataplarımızda her türlü yardımı ve desteği vermeye hazırlar. İnşallah Konya bu manada da güzel şeyler yapacak ve bu merkez insanlara faydalı olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yoğun tempolarından vakit ayırıp buraya gelen Aylin Hanım ve Deniz Hanıma teşekkür ediyorum. Garanti Bankasına da teşekkür ediyorum. Bu tür işlerde sponsorluklar çok önemli. Kurumsal sponsorlukların olması bu tür işlere hem bir prestij hem de ciddi bir ekonomik katkı sağlıyor. Garanti Bankası’nın bu farkındalığı oluşturması çok mutluluk verici. Programın hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Otizm alanında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birini kazandırdığı için Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür eden Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin de programda, Tohum Otizm Vakfının kuruluş hikayesini ve ikiz çocuklarından biri olan 19 yaşındaki oğlu Cem’in otizmle mücadelesine dair deneyimlerinden oluşan hayat hikayesini slayt eşliğinde anlattı.

Seminerin ikinci günü ise, 1 Kasım tarihinde Necmettin Erbakan Üniversite’sinde düzenlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.