1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başkan Altay: 'Engelsiz yaşam alanları kuruyoruz'
Başkan Altay: 'Engelsiz yaşam alanları kuruyoruz'

Başkan Altay: 'Engelsiz yaşam alanları kuruyoruz'

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Selçuklu Belediyesi’nin engelli dostu bir belediye olduğu vurgusunu yapan Başkan Altay;”Engelliler için engellerin kaldırıldığı, hiçbir şeyin engel

A+A-

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Aralık Dünya Engeller Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Engellilerin sunulan hizmetlerden yararlanma noktasında tüm vatandaşların sahip olduğu haklara sahip olması gerektiğini dile getiren Başkan Altay; “Şehrin ilk ve en büyük “Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nı (SOBE) hayata geçirdik. Bu tesis ile Otistik engelli çocuklarımız ve aileleri için yaşamlarını kolaylaştıracak bir yaşam alanı oluşturduk. Burada spor tesisleri, toplantı salonları çocuklarımızın el becerilerini geliştirebilecekleri alanlar, yüzme havuzları, spor salonları olan bir kompleks yer alıyor. Kısa süre içinde hayata geçecek ve Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Selçuklu Belediyesi tarafından Türkiye’ye kazandırılan, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı'nın geçtiğimiz günlerde (SOBE) Otistik engelliler için önemli bir programa ev sahipli yaptığını hatırlatan Başkan Altay, “Otizm konusunda atılacak adımların tüm yönleri ile ele alındığı çalıştay ile Türkiye Otizm Meclisi (TOM) ismi ile yeni bir yapı oluşturuldu. Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nın da (SOBE) sekreteryasına seçildiği Türkiye Otizm Meclisi (TOM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Otizm Eylem Planı" konusunda izleme ve değerlendirme yapak. Bu meclis inşallah ilerleyen dönemlerde de önemli çalışmalarda bulunacak” dedi.

Engelli vatandaşlarımız için bir yandan tesisler ile yaşam alanları inşa ederken bir yandan da onların sosyal hayatta kendilerini yalnız hissetmemeleri için gayret gösteriyoruz diyen Başkan Altay, “Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında düzenlenen “Yalnız Değilsiniz” etkinliği çerçevesinde 35 okuldan 1200 gönüllü öğrenci, özel eğitim sınıfı olan okullar ve hastane okullarındaki öğrenciler ile huzurevinde bulunan yaşlılarla bir araya geldi. Bu ziyaretler ile özel eğitim alan öğrencilerle bir araya gelen öğrencilerin birbirlerinin bireysel farklılıklarını tanımları, engelli insanların farkındalığının arttırılmasını amaçladık” dedi.

Engelli Vatandaşlarımızın Hayatını Kolaylaştırıyoruz
Günümüz belediyecilik anlayışında, sosyal sorumluluğu ön planda tutan, engellilerimizin de her türlü ihtiyacına cevap verecek projeler uygulanıyor diyen Başkan Altay;” Selçuklu Belediyesi olarak engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için her türlü adımı atıyoruz. Hayata geçirdiğimiz tüm hizmetlerde engelli hemşehrilerimizi de düşünerek planlama yapıyoruz. Hissedilebilir uyarı ve takip zemin ürünlerimiz ile belediye hizmet binamızı görme engelliler için daha erişilebilir hale getirdik. Görme engelli vatandaşlarımızın faydalanabilmesi için öz kaynaklarımızla kütüphane yaptırdık. “Tüm Engelleri Kaldırıyoruz” sloganı ile yola çıkan Engelli Taşıma Aracı, tekerlekli sandalye ile yaşayan engelliler için yapılan özel aparat ile yükleme ve taşıma yapıyoruz. Bunun yanında görme engelli, zihinsel engelli, spastik engelli ve işitme engelliler engelli taşıma aracı ile evlerinden alınıyor ve istedikleri yere bırakılıyor. Daha sonra burada işini tamamlayan engelliler evlerine geri götürülüyor. Engelli hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştırmak, onların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Başkan Altay, sözlerinin sonunda Selçuklu Belediyesi tarafından geleneksel olarak dağıtılan ve büyük bir ilgi ile karşılanan Görme Engelliler Takviminin 2017 baskısının da görme engelli vatandaşların hizmetine sunulacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.