1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. BAŞKAN ALTAY’ IN DAVETİ
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞKAN ALTAY’ IN DAVETİ

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Selçuklu Kongre Merkezi’ndeki basınla buluşma toplantısına biz de katıldık. Başkan Altay ilk olarak Dünya Belediyeler Birliği olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği’nin (UCLG) Eş Başkanlığı görevine seçildiklerini hatırlattı.
Ülkemizin ve şehrimizin tanıtımı ile temsili açısından önemli bir göreve seçilen Başkan Altay’ı öncelikle tebrik ediyorum.
Malum Hz. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri yarın başlayacağı için Konya da Büyükşehir’in de dahil olduğu hummalı bir çalışma var.
Öncelikli olarak Başkan Altay’ın; 7-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Hz. Mevlana’yı Anma etkinliklerine herkesi davet ettiğini köşemizden paylaşayım.
Başkan, “Hz. Pire gelecek misafirler Konya’nın misafirleridir. Herkesi en güzel şekilde ağırlamaya hazırız” dedi.
Bu yıl ‘Vefa Vakti’ teması ile başlayacak programın açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katılacağını öğrendik.
Başkan Altay’ı her zaman olduğu gibi yine çok rahat gördüm. Beden dilini çok iyi kullanan bir tecrübeye sahip.
Sorular karşısında şeffaflığını korurken, verdiği cevapların tatminkar oluşu tekrar soru sorulmasının önüne geçiyor. Bilgi eksikliği olmuyor. Bilgilendirme de kelime oyununu kullanmıyor.
Gayet net ve anlaşılır cevaplar basın mensuplarının aradığı bir ortamdır.
Anlaşılan önümüzdeki yıl Konya’nın gündemini Metro projesi oluşturacak.
Bizim tarafımızdan bakılınca bu proje öyle sadece iki kelimeden ibaret basit bir anlatımla geçiştirilemez. Şehrin geleceğine yön verecek ve maliyeti çok yüksek bir hizmet.
Günlerce anlatılsa, yazılsa, programlarda konuşulsa yeridir. Yıllardır hayal ettiğimiz, aslında her Büyükşehrin hayal ettiği projedir. 
Ardıçlı bölgesinde inşa edilen ve edilecek konut projelerini, Eski ve Karatay Sanayi Sitesi’nin taşınması ve yeniden inşasını sonra yazacağım.
Çünkü Metro’nun normal proje gibi algılanmasına gönlüm razı olmuyor. Tamamı yer altında olan 1 milyar 190 milyon Avroluk proje. Kongre Merkezi yanındaki alanda ana şantiyesi kurulum çalışmaları başladı. İlk etabı 21.1 km. uzunluğu kapsıyor. Köyceğiz den çıkıyor. Beyşehir Çevre yolu, YHT Gar ve Fetih Caddesi takipli Meram Belediyesi’ne kadar olan güzergahlardan yolcu taşımacılığını yapacak.
Tarımla birlikte Üniversite ve sanayi şehri olan Konya ya da böylesi projeler yakışır. Nüfusumuz hızla artıyor. Yaya trafiği dert olmadan çare bulunuyor.
Ne diyelim. Emeği geçenlerden Allah razı olur inşallah.
Biz sadece bir damlayı paylaşabildik.
Hepinize iyi hafta sonu dilerim.

Bu yazı toplam 1552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar