1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. BAŞKAN ANGI 2023’ Ü KONUŞACAKTI LAKİN…  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞKAN ANGI 2023’ Ü KONUŞACAKTI LAKİN…  

A+A-

Konya’mız da maşallah siyasi sosyal faaliyetler pek mebzul. Bendenize her hafta 4-5 yerden sohbet, konferans daveti gelir. Birlik Vakfımızın : “2023 Konya Tasavvuru “  daveti ilgimi  çekti ve sohbete katıldım. Ak Pati il başkanı Sayın Hasan Angının misafir olduğu toplantı samimi bir ortamda başladı.  Başkan,  “Hayata geçirilen büyük proje ve yatırımlarla 2023’e en hazır ilin Konya olduğunu, Konya ve Konyalıların Türkiye’de belirli bir hassasiyetin temsilcisi olarak görüldüğünü bu algının da Konyalılar büyük sorumluluk yüklediğini” açıkladı.
Sohbet bu minval üzere devam ederken Başkan, (mealen) “ monolog olmasın, konu ile ilgili sizlerin de  görüş ve katkılarını almak isterim  deyince bizler, yani katılımcılar  2023’ tasavvurunu bırakıp mevzuyu   2018’ e rücu ettirdik.  “…Bizim mahallenin yolu, bizim köyün suyu, Çevre yolu …”  İstikbali konuşmak üzere planlanan toplantı hal’e (bu güne) döndü. Böylece büyük bir fırsat heba oldu. Çünkü büyük milletler,  güçlü toplumlar geleceği planlayan ve buna göre eğitimini, sağlığını, sosyal hayatını, aile ve toplum tasavvurunu şekillendirenler arasından çıkar.     
Dünyevi/maddi hayatımızın gelecekte nasıl büyük bir değişime uğrayacağı, teknolojide ileri giden devletlerin çalışmalarında apaçık görünüyor. Yapay zekâ dedikleri olgu bu gün sahip olduğumuz bilgi ve araçları neredeyse sıfırlıyor. Artık akıllı robotlar girecek dünyamıza. Zaten bu gün bile sanayinin önemli iş yükünü robotlar yükleniyor. Yapay zekâ ile insanların yaptığı birçok şey  (doktorluk avukatlık şoförlük öğretmenlik… )  akıllı robotlar tarafından yapılacak (mış)
OTURAN BOĞANIN SORDUĞU SORU ŞİMDİ DE SORULMALI
Ne garip değil mi? Yıllar önce ABD li tren işletmecisi CORC yerlilerin yaşadığı bölgeye rayları döşedikten sonra oturan boğaya varıyor, selam verdikten sonra ona:” gözün aydın oturan boğa! Artık Washington’a bir hafta süren at yolculukları sona erdi. Benim sana satacağım biletle bineceğin tren seni bir günde hedefine ulaştıracak…” diyor. Oturan Boğa soruyor Corca, “” geri kalan 6 günde ben ne yapacağım? ”  Sayın başkan aslında bunların konuşulmasını istedi gibi geliyor bana. Çünkü şu anda dünyada en büyük sıkıntı zannedildiği gibi fakirlik, yoksulluk, yoksunluk değil. Tam tersi dünyayı yöneten güçlü devletlerin mensupları hareketsizliğin ve nimet bolluğunun bir neticesi olan obezite / şişmanlıkla boğuşuyor(mesela Amerika sağlıklı gençlerden mahrum olduğu için asker bulmakta zorlanıyor.)  Çok yemeden tevellüt eden hastalıkların tedavisine harcanan para açlık ve kuraklığa harcanan paradan daha fazla dünyada. Bu nedenle teknolojinin baş döndürücü ilerlemesi böyle devam ederse tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve özelde de Konya’mızda (Niye Konya çünkü Konya Türkiye’nin kilo ortalamasında başta geliyor) ne gibi tedbirler lazım ? Sorusuna cevap aranacaktı. Ama olmadı. Sağ olsun başkan Angı,  konu dışına çıkılmasına rağmen nezaketen açık kapı toplantısına dönen sohbeti uzunca bir süre devam ettirdi. E ne de olsa bir partinin il başkanı. Partilerde demokrasinin vazgeçilmez unsurları. Demokrasinin en büyük hayat kaynağı da halk ve onun dertleri, onun görüşleri. Hiç kimse hayat kaynağına sırt çevirmez!
Birlik vakfımızın farklı, ilginç dikkat çekici bu konuyu işlemek üzere planladığı bu toplantı zannımca hedefine ulaşmadı. Hâlbuki gelecekle ilgili sosyal, siyasi, ahlaki… Gelişilmelerle ilgili değişik sorular sorulup başkan ve katılımcılar bu suallere cevaplar verseydi,  toplantı daha verimli olurdu. Mesela :  
1-gelecekte insanların yapacağı birçok işi yapay zekâlı makinalar yapacak. Bundan naşi insanların boş zamanları inanılmaz artacak. Bu boş zamanları olumlu değerlendirmek için bu günden başlamak üzere ne gibi tedbirler almalıyız.?
2-  Gelecekte çok yemeyi engelleyecek ve insanları hareket yapmaya sevk edecek planlar nelerdir…
Konu ile diğer soruları başka bir yazıda ele alma üzere esen kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.