1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başkan Dediğin Böyle Olur
Başkan Dediğin Böyle Olur

Başkan Dediğin Böyle Olur

Konya’daki siyasi partiler yaklaşan yerel seçimlere hararetle hazırlanırken, seçim için en doğru adayı belirlemek adına yoğun çaba sarf ediyor. Partiler oy potansiyellerini yükseltmek için seçime girecek olan adaylara belirli kriterlerle yaklaşıyor.

A+A-

HEDEF 31+1

Konya’da bulunan siyasi parti teşkilatları, adaylarda olması gereken kriterleri açıkladı. MHP Konya İl Başkan Yardımcısı Niyazi Arı, Milliyetçi Hareket Partisi’nin belediye başkan adayında olması gereken özelliklerin, bilgi, beceri ve kamuoyunda sevilir olmasını belirtirken, vatanını ve milletini seven dürüst bir aday olması gerektiğini söyledi. Partilerinin üzerinde yıllardır yanlış bir algı olduğunu ve bu algıyı yıkabilecek bir aday istediklerini dile getiren CHP Meram İlçe Başkanı Ahmet Yiğit, adayın vatandaşla iletişimi iyi olabilecek ve kendisini yada partisini iyi anlatabilecek bir profilinin olması gerektiğini ifade etti. İtibarlı bir aday istediklerini kaydeden İyi Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kara ise birikimli ve çalışkan adaylar istendiğini belirtti. AK Parti’nin temel kriterlerine sahip adaylarla yola devam etmek istediklerini açıklayan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, toplumda karşılığı olan, tevazu sahibi, liyakatli ve millete sadakatte en ufak tereddütü olmayan arkadaşlarla bu yolu yürümek istediklerini açıkladı. Angı, adayların toplumun tanıdığı bildiği, hizmet etme alışkanlığı, çabası olan kişiler olması gerektiğini ve seçimlerde alınan yüksek oylarla göreve gelmelerini amaçladıklarını kaydetti.

MHP 32’ye talip

Recep Konuk iddialarına ilişkin, “Kendisinin bize bir müracaatı yok, bizim de ondan bir isteğimiz yok” diyen MHP İl Başkan Yardımcısı Niyazi Arı, “Aday süreci devam ettiği için isim veremiyoruz. Merkezde dahil olmak üzere en az olan yerde iki, en çoğu 13 olan aday adaylı yerlerimiz var. Milliyetçi Hareket Partisi’nin başkan adayının en önemli özellikleri bilgisi, becerisi,  kamuoyunda sevilmesi, kendisine sempati duyulması gerekir. Biz şaibeli adamı aday yapmayız. Düzgün bir insan olmalı, vatanını, milletini seven aday olmalı. Konya’da Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatı olarak belirlediğimiz bir isim yok. Fakat 31 ilçe Büyükşehir’e talibiz” dedi.

“ÜZERİMİZDEKİ YANLIŞ ALGIYI YIKMALIYIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi üzerinde yanlış bir algı olduğunu ve belirlenecek adayların vatandaşın gözündeki bu algıyı yıkmasını istediklerini aktaran CHP Meram İlçe Başkanı Ahmet Yiğit, “95 yıllık bir partiyiz. İster istemez yıllar içerisinde vatandaştan bize karşı yöneltilen eleştiriler var. Bu algıyı yıkabilecek ve vatandaşın güvenini kazabilecek adaylar düşüncesindeyiz. Bizim seçim süreçlerindeki önceliğimiz vatandaşın gönlünü nasıl kazanacağımız üzerine kurulu. Vatandaşta sempati uyandıracak adaylar olmalı” diye konuştu. Parti olarak bir isim belirlendiğini ancak henüz açıklamayacaklarını dile getiren Yiğit, “Hedefimiz her kapıyı çalabilmek. Bu konuda önceki seçimlerde yetersiz olduğumuzu kabul ediyoruz. Fakat bu seçimde daha çok yerel projelere yönelik çalışacağız. Her mahalledeki vatandaşların sorunları farklı oluyor.  Bu seçimde daha fazla sahada olacağız. Tüm ilçelere talibiz. Anadolu halkını örgütleyen Anadolu ve Rumeli Müdafaa i Hukuk Cemiyetinin devamıyız ve bu konuda da her yerde her şekilde en zayıf olduğumuz yerde dahi yönetime elbette ki 31 ilçede de adayız” ifadelerini kullandı.

EN AZ 10 BELEDİYE

İlçe teşkilatlarından gelen bilgilere göre en az 10 belediyeyi almayı hedeflediklerini söyleyen İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kara, “1 Aralık’ta müracaatlar başlıyor. Halkın sevdiği, birikimli, vatandaşın itibar ettiği kişiler üzerinde duruyoruz. Konuyla ilgili bir komisyon kuruldu. Komisyon aracılığıyla belirlenecek isimler genel merkeze bildirilecek. Fakat şu an için kesin olarak ortaya çıkarabileceğimi bir isim yok” dedi.

“EN YÜKSEK OYLA YOLA DEVAM EDECEĞİZ”

Hedeflerinin tüm ilçelerde en yüksek oy oranıyla mevcut 28 ilçeyi 31’e çıkarmak olduğunu dile getiren AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, “Aday adaylık müracaatları devam ediyor bunların içinden yapılacak değerlendirmelerle beraber de tüm ilçelerimizde bu süreci yöneteceğiz. Önemli olan şehrimize, ilçelerimize en iyi hizmeti yapacak en doğru adayları tespit etmek için, hem genel merkezimiz, hem il teşkilatı, ilçe teşkilatlarımız hassas bir şekilde bu süreci yönetecekler. Adaylar toplumun tanıdığı bildiği, hizmet etme alışkanlığı, çabası olan bireyler olmalı. Nihayetinde adaylar açıklandığı zaman da seçimlerden en yüksek oyla desteğini almış olarak da o göreve gelmeleri 5 yıl boyunca da bu şehre, ilçelere ve millete hizmet etmeleri temel bakış açımız” şeklinde konuştu.

Dilhan DUMANOĞLU-Hüseyin ABAYLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.