1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başkan Öztürk, ihracat verilerini değerlendirdi
Başkan Öztürk, ihracat verilerini değerlendirdi

Başkan Öztürk, ihracat verilerini değerlendirdi

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Ağustos ayı ihracat verilerini değerlendirdi.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2016 yılı Ağustos ayı ihracat verilerini açıkladı. KTO Başkanı Selçuk Öztürk ihracat rakamlarını değerlendirerek, “Türkiye’nin Ağustos ayında ihracatı 11 milyar 157 milyon dolar oldu. Konya’nın Ağustos ayı ihracat rakamı 115.5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Konya ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.32 bir önceki aya göre ise yüzde 49 oranında artırmıştır.
Konya sırayla 2016 Ocak ayında 95.5, Şubat’ta 115.1, Mart’ta 118.9, Nisan’da 121.2, Mayıs’ta 115.3, Haziran’da 121.4 milyon dolar ihracat yaparak sürekli bir artış trendi yakalamışken Temmuz ayında bu rakam 77.5 milyon dolara gerilemiştir. Aylık bazda değerlendirdiğimizde Ağustos ayındaki yüzde 49 oranında artış tekrar artış trendine girildiğini göstermektedir. Konya’nın yılın ikinci yarısından itibaren daha hızlı bir ihracat artışı yakalayacağını bekliyorduk. Ağustos itibariyle temmuz ayındaki kaybı telafi ettiğimizi ve önümüzdeki aylardan itibaren daha hızlı bir ihracat artışı yakalayabileceğimizi söyleyebiliriz. Ağustosta gerçekleşen 115.5 milyon dolar ihracat rakamına göre Konya genel ihracattaki yüzde 1.04 payı ile 13. sırada yer almıştır” dedi.

Türkiye ekonomisinin sağlam makroekonomik temelleri ve hükümetin gerekli tüm tedbirleri almasıyla temmuz ayında yaşanan hain terörist girişiminin ekonomik etkilerinin en hızlı şekilde giderildiğini söyleyen Başkan Öztürk, “Türkiye ve şehrimiz ekonomisini sırtlayan özel sektörümüzün sağladığı katkı ihracat rakamlarımız ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Özellikle böyle bir dönemde elini taşın altına koyan, üreten, istihdam sağlayan, dünyanın dört bir yanına açılamaya devam ederek ülke ve şehrimiz ekonomisine katkı sağlayan Konyalı ihracatçılarımızı kutluyorum. Bu dönemde mevcut pazarlarda payımızı artırmak diğer taraftan alternatif pazar arayışlarımızı yoğunlaştırmak için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Konya olarak 2016’nın tamamında ihracat artışı yakalamaya kararlıyız. Bu artış ile ülkemiz ihracatına sağladığımız katkıyı devam ettireceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.