1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. BAŞKAN PEKYATIRMACIYI DİNLEDİK
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞKAN PEKYATIRMACIYI DİNLEDİK

A+A-

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın daveti üzerine Selçuklu Belediyesi’nin üç yıl önce başlattığı ve geleneksel hale gelen ‘2019 yılı Proje Destek Programı’nın basın toplantısına katıldık.
Selçuklu Belediyesi’nin şehre kazandırdığı örnek eserlerinden olan Selçuklu Kongre Merkezi’nde yapılan basın toplantısına Ak Parti il yönetiminden Fatih Özboyacı, Selçuklu ilçe başkanı Mustafa Hakan Özer, Konya STK Platform Başkanı Muhsin Görgülügil de vardı.
Toplantı öncesi dostlarla havadan sudan sohbet ettik.
Selçuklu ilçesinin yaşam kalitesine katkı sağlamak amacıyla başlatılan bu çalışma belediyecilik açısından akıllıca bir uygulama. Çünkü binlerce proje önünüze geliyor.
Başkan Pekyatırmacıyla başkan yardımcısı olduğu dönemlerden tanışırız. Selçuklu’ yu yakından, belediyeyi içerden tanıyan bir isim. 
Basın toplantısında rahat tavırları dikkatimi çekti. 
Projeye başvurular 15 Ekim-15 Kasım arası bizzat belediyeye elden teslimle yapılacak.
Ancak başkanın ifadesine göre belediye jürinin belirlediği projelere para desteği yerine ihtiyaçların temini desteğini verecek.
Şimdi kafa karıştırmayayım da projenin bu bölümüyle ilgili açıklamayı başkanı ağzından vereyim.
“Kişiler, kurum ve kuruluşlar, öğrenci toplulukları, sivil toplum kuruluşları 15-Ekim- 15 Kasım 2018 tarihleri arasında projelerini teslim etmeleri gerekiyor. Programa belediyemizin desteği nakdi yardım şeklinde olmayacak, komisyon tarafından kabul edilen projenin uygulama aşamalarından ilgili harcama kaleminden desteklenmesi şeklinde yürütülecek. Proje içeriğimiz belediye tarafından gerçekleştirilecektir. Program ile ilçede yaşayanların yönetimine katılımı ve ilçe gelişimine katkı sağlamaları hedeflenmektedir. Program ile Sivil toplum kuruluşlarımızın fikir ürettikleri ama uygulayamadıkları şehre dair projelerinin desteklenmesi ve hep birlikte uygulanmasını amaçlıyoruz. Bu program aslında katılımcı bir anlayışla şehri yönetme düşüncesi. Projelerin içeriği 5393 sayılı belediye kanunun  14. maddesinde belirtilen belediyenin görev ve sorumlulukları kapsamında Selçuklu Kültür ve Medeniyetinin ve Selçuklu İlçesinin tanıtılması konularını da içermesi gerekiyor. Program kapsamında uygulanacak projelerin şehrimize katma değer sağlayacağına inanıyorum.” 
Programa ilişkin duyurular Selçuklu Belediyesi web sitesinden yapılacak.
Program kapsamında oluşturulacak komisyonun başvuruları değerlendirmesinin ardından projeler Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.  

Bu yazı toplam 901 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar