1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Başkanlar Başbakanlar Patlıcanlar Soğanlar
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlar Başbakanlar Patlıcanlar Soğanlar

A+A-

Yazının alt satırlarına geçmeden, muhteviyatına bakmadan bu başlığa göre bu yazı sizce Başkan Erdoğan’ın aleyhine mi yoksa lehine mi bir yazıdır?  Süaline birkaç saniyenizi ayırırsanız memnun olurum. 
Eş, dost, akraba, tanıdık ve lütfedip yazılarımı okuyanlar bilirler ki yazılarımın büyük çoğunluğu Ak Parti  ve Erdoğan’ın lehinedir.  Birkaç konu hariç (6284 nolu aile ile ilgili kanun, suçlulara verilen cezaların azlığı, devlette başta lüks araç olmak üzere kamudaki israf, makam elde etmiş bazı cücelerin içine düştüğü kibir ve gösteriş hastalığı, Ayasofya’nın bir türlü açılamayışı, İş bankası Hisselerinin kamuya devredilememesi…) yazılarım Erdoğan lehinedir. Yapılan hizmetlerin, yapılan büyük yatırımların, Yurt içi ve yurt dışında yapılan yardımların bilinmesi için elimden geleni yaparım.  Böyle davranmamın sebebi katiyen şahsi bir çıkar ve menfaat değildir.
Kuyruk Var Kuyruk Var
Türkiye’de kuyruklar iktidarı belirleyen önemli malzemelerden biridir. 70 li yılların kuyrukları bu mevzuda zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Siyasi hayatımıza bilhassa Ecevit zamanındaki kuyruklar büyük izler bıraktı. Ecevit Hükümetinin gitmesindeki en büyük neden kuyruklardı. Hâlbuki şimdi anlaşılıyor ki o kuyrukların birçoğu (margarin. Çay, şeker, benzin…) Ecevit’in zamlara direncini kırmak için yapılan operasyonların bir sonucu imiş. Yani kuyrukların nedeni mal olmadığı için değil ucuza satmamak içinmiş.  Çünkü Demirel gelir gelmez mallara zam yaptı, piyasaya mal girdi, kuyruklar bitti. Lakin halk daha pahalı tüketmeye başladı. 80 li yılların kuyrukları ise başka konularda idi. İlaç, muayene, maaş kuyruğu.  İstanbul’da ilaveten su kuyruğu…
Günümüz Kuyrukları Çok Farklı
Günümüzde de kuyruklar var mı? Var. Son biber balcan kuyruğundan önce hangi kuyruklar vardı?  
1-… Markalı cep telefonu kuyruğu
2- … Markalı lüks araba kuyruğu
3-Sömestre tatilinde bazı kayak merkezlerinde oluşan tatil kuyruklar
3-2500aya satılan kitap kuyrukları
4- Yine bu kitabın ucuz versiyonunun imza kuyruğu…
5- bayramlarda otobanlarda araç kuyruğu
Görüldüğü gibi her devirde kuyruk var lakin aralarında bariz farklar var: 70 li, 80 li yılların kuyruklarındaki baş özellik bunların temel ürünler için yapılmış olması:   Akaryakıt, deterjan, margarin, çay, şeker… Günümüzdeki kuyruklar son sebze kuyruğu dâhil hiç biri (patates soğan hariç) temel gıdalar ve elzem mallar değil. Yaz sebzeleri olan domatesi, patlıcanı, biberi… Kışın almak zaruri değildir. Bir fark da günümüz patlıcan kuyruklarının sebebi yokluğu değil ucuzluğu. Yani paran varsa bu mallar başka yerden pahalı da olsa alabilirsin.
Kuyruklar ve Başkanlar
Muhalefet haklı olarak bu kuyrukları eleştirip puan toplayacak. Çünkü iktidarda/Başkanda sürekli 20-30 yıl öncesinin eksiklerini, yanlışlarını, kuyruklarını dile getirip puan kazanmıyor mu? Tabi muhalefet eleştiri yaparken ciddi bir hesapta yapmalı. Çünkü artık Türkiye’de başkanlık sisteminin ve güçlü bir başkanın olduğu, devletin eskiye göre daha hızlı karar alabilecek bir sisteme geçtiği ve üstelik eskiye göre devletin maliyesinin güçlü olduğu ortada.  Bu konuyu iyi irdelemeyen muhalefet yine ofsayda düştü, erken çıkış yaptı bence. Çünkü Başkan hızlı bir kararla tanzim mağazaları açtı. Böylece  “suni pahalılık, fırsatçılık “ yapanların çanına ot tıkadı. Aslında bu durum ekonomik sistemin ruhuna aykırı. Lakin sistem tıkandığı, birilerinin stokçuluk yaparak siyasi çıkar elde etmeye çalıştığı anda devlet rutinin dışına çıkarak (gücü varsa) müdahale eder. Tıpkı 15 Temmuzda olağan üstü hal ilan etmesi gibi. Domatesi, patlıcanı, biberi siyasi malzeme haline getirenlerin de bunu hesap etmiş olması lazımdı.
Bu gidişle 1 Nisanda iktidar veya muhalefetten biri galiba Barış Mançu’nun, “ Domates biber patlıcan” şarkısını söyleyecek. Ama hangisi? Bekleyelim görelim. 
(Yazıyı bitirirken  Ozan Arifin vefat haberini duydum. Allah rahmet eylesin Onun C-5 Koğuşu şiirini dinlmeniz dileğiyle (https://www.youtube.com/watch?v=Eugffet3Jos)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.