1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Başkanlara Mektup !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlara Mektup !

A+A-

Konya belediyelerinin sloganlarından birisi de “Yeşil-İçinde Konya”
Güzel bir slogan.
Gerçekleşmesi ne ölçüde onu bilemiyorum. Ancak zaman zaman belediye Başkanlarının yaptığı toplantıda dinliyoruz. Konya’da kişi başına düşen yeşil alan eskiye oranla oldukça arttı.
Peki yeterli mi?
Bence hayır.
Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilçe belediyeleri de park ve bahçe yapımında başarılı sayılabilecek çalışmalar yapmaktadır. Ancak bazı yerlerde ağaç ve yeşil alan katliamı yapılmıyor dersek bunları görmemiş oluruz.
Bir taraftan Konya’yı güzelleştirmek, yeşil alanları çoğaltmak için çalışılırken, bir taraftan da bazı yeşil alanları yok edersek, kendi kendimize ters düşmez miyiz?
Mesela Hz. Mevlana Türbesi ve Sultan Selim Camii önündeki o güzellim, yeşil alan taş zemine dönüştürüldü. Benim hala içim sızlar. Belki göstermelik birkaç ağaç, birkaç çiçek ekildi ama, önceki güzelliği yok. Gerçi Başkan Tahir Akyürek bir konuşmasında buranın sulanmasında Sultan Selim Camii ve Türbenin temellerine su geliyor diye ifade kullandı. Tabi ki, o zaman bu tarihi emanetleri kurtarmak lazım. Ancak yeşil yok edilmeden de yapılabilirdi.
Mesela eski Adliye binası alanı. Aynı durumda taş zeminle dolduruldu ve birkaç ta kulübemsi bina. Alaeddin tepesi cidden güzel bir alan ama, eksikleri giderilemedi. Alâeddin Keykubat Köşkü restorasyonu kaplumbağa hızı ile devam ediyor.
Adliye tramvay hattı belki gereklidir. Ancak bu yol daraltılmamalıydı. Orta refüj yeşil alan yok edilmemeliydi.
Şimdi bir şehrin çeşitli giriş ve çıkışlarında park çalışmaları var. Yoğun sıcaklıkların yaşandığı günümüzde öğleden sonra insanlar hava alacak, serinleyecek yer arıyorlar. Şöyle bir aracınıza binip şehri tur atmasınz, her yeşillik üstünde, ağaç altları insanlarla dolu, nefes almaya çalışıyorlar.
Dün akşam bende böyle serin bir yerde ailemle iftar yapmak istedim. Sille Barajından girdim, Meram, Dutlukırı, Hatıp yolu derken yer bulamadım ve sonunda Ankara yolundaki Gülistan parkına kadar geldik. Oraya bir ağaç altına yeşilliğin üzerine kilimi serdik ve iftar hazırlığı yaptık. Bizimle birlikte en az 5-8 kadar ailede buradaydı. Hepsi iftar için gelmişler. Geniş ve temiz bir alan. Hepimiz hazırlıklarımızı yaptık. Allah ne verdiyse iftarımızı yaptık. Bu arada Ankara plakalı bir çiftte yolun nenarına arabasını park edip, ezan saatinde araçlarında bulunan yiyeceklerle iftarlarını yaptılar.
Güliştan parkında çöp bidonları var. İnsanlar burada pek çoğu çöplerini alıp buraya atıyorlar. Yani iyi kullandılar.Ancak bir eksik var. Burada bir lavabo – WC yok. İnsanlar, çocuklar ihtiyaçlarını nerede giderecekler. Çok acil bu ve buna benzer park yerlerine lavabo- WC yapımı sağlanmalıdır.
Konya’da geçmişte bir siyasi tartışmada, yine bir siyasinin kapattırdığı Kerhane için, bir başka siyasetçi buna karşı çıkarak, bunun da ihtiyaç olduğunu, saray içinde tuvalet bulunmaz mı diye sorduğunu Gülistan parkında hatırladım. Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve diğer belediye Başkanlarının yeşil alan çalışmalarını takdir ediyorum ama, böylesi bir eksikliği de gözden kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa bu güzelim yeşil alan çevreleri ve parklar açık WC oluverir. Ankaralı çift lerle de bir süre sohbet ettim. Onlarda aynı sıkıntılarını dile getirdiler.
Bir başka konu daha belirteyim. Buraları insanlarımız iyi kullanmalıdır. Buralar şehre nefes aldıran akciğerlerdir. Bazı piknik alanları çöplükten geçilmiyor. Ancak buralar yeni olması ve insanların duyarlı olmasıyla temiz kalacaktır.
Birde belediyeler şehir içinde çeşitli refüj, park ve kaldırım çalışması yapıyor. Bunları sanırım büyük ölçüde Büyükşehir belediyesi yapmaktadır. Cumhuriyet Mahallesinde Emir Sultan Caddesinde çalışma yapılıyor.Ancak Orta refüjde daha önce yıllanmış çam ağaçları ve yeşil çim ekili idi. Vatandaşlar buranın korunmasını istemektedirler.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.