1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Başkanları Tanırken…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanları Tanırken…

A+A-

Dün yazdım.
AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, 30 Mart yerel seçimler sonrasında toplu halde ilk defa medyanın önüne çıktı ve 30 Mart yerel seçimlerini ve öncesini anlattı. Bundan sonra yapılacakların neler olduğunu Medya mensupları ile paylaştı. Görüşlerini söyledi. Eleştirilerini bizlere iletti.
Basın toplantısında 30 Mart yerel seçimlerinde AK partiden Belediye Başkanı seçilen Belediye Başkanları da vardı.
Yeni seçilen ve tekrar seçilen Belediye Başkanları kendilerini tanıttılar. 26 Belediye Başkanı içinde yeniden yerine dönen başkanların yanı sıra ilk defa İlçe Belediye Başkanlığı koltuğuna oturanlarda vardı ve bunların heyecanı henüz daha dinmediğini hareketlerinden, yüz hatlarından ve davranışlarından görmek mümkündü.
Bunun yanı sıra çok rahat olanlarda dikkatten kaçmıyordu.
Önce şunu belirteyim. Ben ne görürsem, neyi değerlendirirsem onu yazarım. Bu benim yanlışı ile, doğrusu ile tarzımdır. Doğruya doğru, eğriye eğri…
Bukalemun olamam.
Fanatik değilim ve fanatizme karşıyım.
Takiyye yapamam.
Dün yazdıklarımın arkasında isem, bundan sonra da yazacaklarımın altına her zaman imzamı atarım. Allah’tan başka kimseye borcum yok, korkum yok.
30 Mart seçimlerinden önce de birçok ilçe ve köylerde vatandaşlarla görüştüm. Bunları sütunlarıma eğip, bükmeden, kendi görüşümü yansıtmadan taşıdım. Yazılarımı beğenenler olur, beğenmeyenler olur. Hiçbir yazımı beğenileyim diye yazmıyorum. Ancak her insanın içinde beğenilme duygusunu olduğunu da bilirim.
Telefonlar aldık, Teşekkürler aldık. Yazımızı beğenmeyip eleştirenlerden de aynı şeyleri gördük. Beğenenlere de, beğenmeyenlere de teşekkür ederim. Ben nasıl eleştiriyorsam, beni de mutlaka eleştirenler de olacaktır. Yalnız saf olarak, dürüst olarak. Karalama yapanlara Allah ihsan eylesin derin. 30 yıldan fazla zamandır yazarım ilkem budur. Beğenen beğenir, beğenmeyene de zorlayacak bir durum söz konusu olamaz.
Yeter ki, eleştiri doğru olsun. Samimi olsun. Bugünlerde samimiyet veya samimiyetsizlikle ilgili çok önemli açıklamalar yapılıyor.
Yeter ki, ışık tutanlar, önümüzü aydınlatmak isteyenler gözümüze değil, ayaklarımızın ucuna bu ışığı tutsunlar, bizde onlardan faydalanalım.
Gelelim Başkanlara:
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in aday gösterilmesinden sonra ve daha sonra yine yazdım. Kendisini seçimlerden önce kutladım. Akyürek çok rahat seçimi kazanacağını tahmin ediyordum. Ancak SP’li Mustafa Özkafa’nın bu kadar az oy alacağını düşünmemiş, MHP’nin de bu ölçüde yüksek oy alacağını tahmin etmiyordum.
AK Parti çok önemli bir süreçten geçti. Bunu Başkan Ahmet Sorgun’da anlattı. Yine AK Parti’den Belediye Başkanı seçilenler içinde benim için Beyşehir, Ereğli, Akşehir, Seydişehir, Çumra ve Kadınhanı Belediye Başkanları sürpriz oldu. Yeni seçilenleri kutluyorum. Demek ki, seçmene kendilerini iyi anlatmışlar, seçilemeynler de kendilerinin ne eksik olduğunu araştırmalılar.
Ilgın Belediye Başkanı H.İbrahim Oral’a cemaatçilikten tutunda çok şeyler söylendi. Ancak halk Ilgın’a yapılan hizmetleri gördü. Seçimlerden önce H. İbrahim Oral’ın bir adım önde olduğunu yazmıştım. Bu gerçekleşti. H.İbrahim Oral cidden, sessiz ve takdire inanarak büyük bir çalışma yaptı. Yine Ağırlı da meslektaşım, arkadaşım A. Sait ÖGE’den umutlu idim.
Kendi ilçem Altkınekin de Belediye Başkanı seçilen Muammer Dere için sevindim. SP’li Sırrı Ezdemir’in Muammer Dere’yi zorlayacağını görüyordum. Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ile seçim öncesi görüşmemde kendinden emin görünüyordu. Nitekim öyle de oldu ve yeniden koltuğuna oturdu. Çumra eski belediye başkanı MHP’li Yusuf Erdem’i görevi süresince takip ettim ve ilk seçimde kaybedeceğini görüyordum, nitekim de öyle oldu. Kadınhanı ve Ereğli’de ise MHP’li başkanları kırsal kesim yıktı. Karapınar’da yanıldığım yerlerden. Çünkü tespitlerime göre bu ilçede MHP-CHP koalisyonu oluşturularak başkan seçileceği havası vardı. Ancak AK Partili vatandaşlar bu birlikteliği yıktılar.
En çok merak ettiğim ve heyecan duyduğum yerlerden birisi Cihanbeyli idi. BDP’nin güçlü olduğu yerlerden birisi bu ilçe idi. Ancak bölgeyi tanıyan, hizmet eden ve bundan sonrada aynı tempoyu sürdürecek olan AK partili Mehmet Kale’nin başkanlığını kutluyorum.
Meram İlçesi ise beni yanıltan yerlerden birisi oldu. Burada MHP’li Hakkı Altuntaş’ın etkili olacağını, hatta şeçimi kazanabileceğini düşünmüştüm. Ancak ipi Fatma Toru göğüsledi ve ilki gerçekleştirdi. Kendisine başarılar diliyorum. Fatma Toru’nun işinin de hayli zor olduğunu görmekteyim.
Yine Selçukluda Uğur İbrahim Altay Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek gibi rahattı ve öylece de oldu. Karatay Belediye başkanı Mehmet Hançerli gerek aday adaylığı süresince, gerekse seçimlerde kendisini dostuna, düşmanına kabul ettirdi ve en yüksek oyu alarak, kendisini istemeyenlere gerekli cevabı verdi.
Bütün bunlar gösteriyor ki, halkımız hizmet edeni de, laf üreteni de iyi seçti. Bunun yanı sıra kaybeden belediye başkanlarının kötü oluşu, yetersiz oluşu değil, etkili olan Başbakan R. Tayyip Erdoğan’dı.
Şimdi hizmet zamanı ve hepsinden vatandaş hizmet beklemektedir.
 

Bu yazı toplam 167 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.