1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Başkanların Karnesi !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanların Karnesi !

A+A-
Yerel seçimler yapılalı 2 yılı aşkın bir zaman oldu.

Büyükşehir yasası ile birlikte bu şehirlerde her ne kadar ilçe belediye başkanları seçildi ise de, son söz sahibinin yasaya göre büyükşehir Belediye Başkanları olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Bilmeyenlerin ise belediye başkanları ile fazla zaten bir ilgisi yok.

Her seçim sonrasında yılı dolduran başkanlar basının önüne çıkar, kamuoyuna yaptıkları anlatırlar, projelerinden bahsederlerdi. Bu adet halini almıştı.

Bu yıl mart ayının sonunda Belediye Başkanları böyle bir faaliyet içinde olmadılar ama, kim bilir belki de ben acele ettim ve Konya’daki büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve Selçuklu Belediye Başkanı  U.İbrahim Altay  bizimle beraber olarak, kamuoyuna yaptıklarını ve
yapamadıklarını anlatacaklardır.

Belki başkanların bize ihtiyacı olmayabilir. Belki bizimle bir araya gelmek istemeyen başkanlar olabilir ama, kamuoyu bunları beklediğini düşünmekteyim.

Yine belirtmek gerekir  Ziya Paşa’nın dediği gibi :

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”

Biz ne yazar, ne kadar över ya da yerersek yerelim. Kimin ne yaptığını, hangi hizmeti yerine getirdiğini , kimin laf, kimin hizmet ürettiğini herkes bilmektedir.


Yani bizce ve halkımızca malum olan Belediye Başkanlarının ne iş yaptıklarını bildikleri de bir gerçek. Halkın içinde en çok olan ve halkın sorunlarıyla ilgilenen, ilçesinde tarihi yapıları restore eden, kentsel dönüşümde başarılı adımlar atan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, yine ilçede modern yapılaşma  ve kooperatifleşme yolunda örnek çalışmalar yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli  öne çıkmaktadır.

Büyükşehir Belediye Başkanına ulaşmak, halk ile kendi isteği dışında bir araya gelebilecek bir kimsenin bulunmadığını belirtmek gerekir. Bunun içinde vatandaş özellikle bu konuda büyükşehir Belediye Başkanından sürekli yakınma içindedir.
30 Mart 2014’te yapılan ve sonucu doğal olarak büyük bir merakla beklenen belediye seçimleri iktidar partisi AK Parti’nin ezici üstünlüğü ile sonuçlanmıştı. Daha önce MHP ve DP ve diğer bazı marjinal partilerin kazandığı belediyelerde AK partili olmuşlardı.
Bu nedenle gözler şimdi belediye başkanlarında.

Ancak;
Hangi başkanın ne zaman sunum yapacağı henüz açıklanmadı.
Bakalım;
Başkanlar, 2 yıl sonrasında seçmenlerinin karşısına nasıl bir karne ile çıkacaklar? Merak ediyorum.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü iti bitireyim:
Sıkıntılar misafirdir, gelir ve gider.
Önemli olan, gönderenin hatırına misafire sabretmektir.
 
    
Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.