1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Başkanlık Sistemi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Başkanlık Sistemi

A+A-
Türkiye’de zaman zaman alevlenen, zaman zamanda bu durum küllenen bir konu var. Türkiye’de başkanlık sistemi isteği…
Başkanlık sistemi tartışması genel seçimler yaklaşırken yine ısıtılıp, gündeme taşındı.
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda hükümet ve çevreleri Mecliste bu konuda çalışmalar bulunuyor.
Türkiye’de başkanlık sistemi olur mu, sistem Türkiye yapısına uygun mu, bunu herkes kendince yorumlamaktadır. İktidar ve çevreleri Başkanlık sitemini isterken, muhalefet ise şiddetle bu sisteme karşı olduğunu dün olduğu gibi, bugünde dillendirmektedir.
Peki dünyadaki, başkanlık sistemi, Yani ABD sistemi mi, yoksa Fransa sistemi Türkiye’ye getirilmek isteniyor ? Yoksa çok değişik bir sistem mi?
Meclisteki başkanlık sistemi hazırlıkları bazı bölümleriyle ABD sistemine benzemesine karşın, bazı kısımları ise tamamen ayrı bir tablo çizmektedir.
Türkiye’de hazırlanan başkanlık sistemine göre Başkan yürütmenin başı olması isteniyor. TBMM’ni iptal yetkisi düşünülüyor. Büyükelçileri atama yetkisi var. Dış antlaşmaları onaylayacak. Bütün üst düzey kamu görevlilerin atama yetkisi başkana ait olacak. Ülkede olağanüstü yönetime karar verme yetkisi olacak. Hukuk sistemindeki başsavcı başta olmak üzere üst düzey hakim ve savcıları Başkan atayacak.
Türkiye’de kontrol tamamen başkan’da olacak. Yargının atanması ve kontrol’de yüzde 50 başkan yetkisinde olacak.
Bu sisteme göre nerede ise Başbakanlık ortadan kalkacak ve başbakan, Başkan yardımcısı konumunda olacak.
Bu sistem ülkede gelirse nasıl bir denetim sistemi olacak belli değil. ABD senatosu bu işi yapıyor ama, Türkiye’de tek meclis var ve böyle isteniyor. Meclisin fesh yetkisi de başkanda olacaktır. ABD başkanlık sisteminde güçler ayrılığı kesin çizgilerle belli ve yetkilerini kullanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de özellikle idari yargıdan şikayet etmekte ve bu yetkiyi de başkan olarak kendisi kullanmayı düşünmektedir.
Bütün bunların olması için anayasa değişikliği için iktidarın yeni seçimlerde en az 330 milletvekili çıkarması gerekir ki, böylece istenen sistemin halk referandumuna sunulması gerekir. Eğer Anayasa değişikliği olmaz ise başkanlık sistemi bir süre daha rafa kaldırılabilir.
Soğuk kış günlerini yaşamaktayız.Ancak bu soğuk kış günlerine rağmen, Türkiye siyaset alanında ve Başkanlık sistemi tartışmaları ile Haziran seçimlerine kadar çok sıcak günler yaşaması söz konusu gibidir.
İktidar başkanlık hazırlığı yaparken, muhalefet kesinlikle bu taslağa karşı çıkmaktadır. HDP’de sisteme karşı olmakla beraber, Anayasa değişiklik konusu HDP anahtar parti gibi görünmekte ve seçimde baraj sistemi söz konusu. Bu tablo nasıl gelişecek birlikte göreceğiz.
 
Bu yazı toplam 128 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.