1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Başlangıcı Böyleyse
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Başlangıcı Böyleyse

A+A-

Hemen yazımın başında söyleyeyim: Ülkemizin, milletimizin,  ordumuzun zeytin dalı harekâtı yaptığı bir anda, genç, taze, yaş ekin mislü koç yiğitlerimizin toprağa düştü bir zamanda benim, yaşlı bir insanın ( babamın)  ölüm hadisesini dile getirmem garip karşılanabilir. Bu yazının konusu yaşlı bir insanın ölümünü yazmak, onun hatıralarından bahsetmek değildir. Onlar özeldir ve sadece beni ve ailemi ilgilendirir. Yazının konusu,  bu kadar hırgürün yaşandığı bir dönemde, ülkemizin, ümmetimizin büyük bir saldırıya maruz kaldığı bir devirde, Müslümanların ölülerinin yüz binlercesinin  değersiz birer varlık gibi toprağa düştüğü bir vakitte, dünya için  kaçınılmaz bir son, ebedi alem/ahiret hayatının ilk adımı olan ölümü dile getirmektir.
Bu yaşıma kadar birçok cenazeye katıldım birçok taziyeye gittim. Ağıtlar duydum, figanlar işittim. Birçok Cenaze namazı kıldım, birçok mezara toprak attım. Bu anlarda hüzünlendim masumlaştım.  Akrabamız yakınımız olanlara ağladım, üzüldüm, tanıdık olanların genç olanlarına da içim yandı. Talebelerimden, arkadaşlarımdan, şehitlerden birçok gencin ölüm acısı yüreğimi dağladı. Ortak hatıralarımız olan insanları sonsuzluğa uğurlarken gönlümü anlaşılması zor duygular örttü. Ülkemizin ve ümmetin ileri gelenlerinden sevdiğim insanların ölümleri ise onlara madden çok uzak olsam da   bir başka hüzünlendirdi gönlümü.
Şimdiye kadar bunların hepsini yaşadım. Lakin şimdiye kadar hiçbir insanın ölüm anını görüp yaşamamıştım.  Ta ki babamın Geçen Perşembe ( 1 Şubat Perşembe 2018. 15 CEMÂZİL-EVVEL 1439 ) saat 15,20 sularında dar-ı bekaya irtihal ettiği ana kadar. . Bu vefatın benim için en önemli yanı ilk defa bu kadar yakınım birisini kaybetmiş olmam değildir. Bunun yanında insanların bu dünyada yaşayacakları en önemli ana şahit olmamdır. Kitaplardan okuyup  hocalardan dinlediğimiz şeyleri birebir görmüş olmam beni hem çok etkiledi hem de çok korkuttu. 5-6 saat babamın başında oturdum. Bu saatlerin onun son saatlerini olduğunu bilmeden “acaba mı*” soruları ile geçirdiğim bu saatleri anlatmak pek mümkün değil. Ama d aha da zor olanı o son saniyede yaşanılanlara şahit olmak. Birkaç saattir gözleri kapalı olan sık sık ve derinden nefes alan babam kulağı az duyduğu için kulağına eğilip ;”Baba La ilahe illallah de !” hitaplarıma dilini oynatarak kelime tevhidi tekrar etmeye çalıştığını fark ediyordum. Ağzına ara sıra küçük damlacıklarla verdiğimiz zemzemi yudumlamaya çalışırken bile zorlandığını görüyordum. Gözleri sürekli kapalı, elleri ayakları halsiz, başı ara sıra kıpırdanır vaziyette duruyordu. Bir süre böyle devam eden manzara birden değişti. Kapalı gözler faltaşı gibi açıldı, yukarıya dikildi,  baş yana düştü ve nefes kesildi.
Bu anı kitaplardan okumuş sohbetlerde dinlemiş biriyim. Okuduklarımın, işittiklerimin doğrulandığı, sağlamasının yapıldığı bu ana şahit olmak gerçekten beni çok etkiledi ve gerçekten çok korktum. Bu korku babamın ölümüne şahit olmamdan kaynaklanmıyor.  Ölüm anını böyle anlatan kitaplar ondan sonrasını da ayrıntılı şekilde anlatıyor. Ve o ayrıntılar gerçekten korkutucu ve ürkütücü bilgiler içeriyor.  Öldükten sonra nelerin olacağını peygamberimiz ve âlimlerimiz ayrıntılı bir şekilde anlatmışlardır. Bu mevzu ile ilgili ciltlerce yazılmış kitap mevcut. Sonra neler mi olacak Münker Nekir gelecek, sorgu yapılacak. Sorgu neticesine göre haşre kadar yatacağımız mezarımız ya cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurlarından bir çukur olacak. Sonra, sura üfrülüş,  yeniden diriliş, mizan, sırat…Sonsuz bir hayat başlayacak , durağımız  cennet veya cehennem olacak.
Rabbim cümle ümmet-i Muhammed’le beraber(merhum babamla birlikte )  bizleri de mağfiret etsin! Rabbim cümlemize merhameti ile muamele etsin. Günahlarımızı setretsin.( amin) Babamın cenazesine ve taziyesine uzaktan yakından icabet eden, telefonla arayıp baş sağlığı dileyen, Kuran ve dualar okuyan,  tüm akraba, dost, ihvan ve yaranlara şükranlarımı sunarım.
 Rabbim cümlemizin akıbetini hayr eylesin!  Rabbimiz hepimizi itikatlı, ibadetli, ahlaklı, muamelatlı eylesin. Amin   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.