1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. BATI DA ÜMİT OLMAKTAN ÇIKTI. NE OLACAK ŞİMDİ?               
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BATI DA ÜMİT OLMAKTAN ÇIKTI. NE OLACAK ŞİMDİ?               

A+A-

Âdemoğulları bu dünyaya sürgün edildikleri günden bu yana, büyük bir yanılgı ile, bu gurbet diyarında Cenneti arayıp durdular. Hâlbuki yaratan, bu dünyayı "sıkıntılar diyarı"," geçici ve kısa bir eğlence mekânı" olarak yarattığını son kitabı Kur’an’da defalarca dile getirmişti:
“ Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! (BAKARA/155)”,”Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı. (ANKEBUT/64)” Bu hakikatlerden bihaber olan milletler bu dünyayı cennete çevirmek için beyhude çabalayıp durdular. Bu çabaların boş ve imkânsız olduğu tarihi bir hakikattir.
SUÇU DİNLERDE SANDILAR
Bir zamanlar Dünyada devlete, topluma, Dinler hâkimdi. Dinler, savaşları  engelleyemediler, mensupları başta olmak üzere insanları kamil anlamda mutlu, huzurlu yapamadılar, adaleti ve eşitliği eksiksiz gerçekleştiremediler. Bu durumu gören bazı düşünürler, bazı gruplar bu kötü gidişatın sorumlusu olarak Dinleri ve onların önderlerini gördüler. Dinin yerini aklın, bilimin alması gerektiğini savundular. Bu iddia sahiplerinin görüşleri İdeolojileri ortaya çıkardı: Sosyalizm, Komünizm, , Kapitalizm, Faşizm… Bu ideolojiler insanlığa dünyada cenneti vadediyorlardı. Ne zamanki devlet oldular, uygulama alanı buldular, hayal taciri bu ideolojilerin,  dini yönetimlerden daha zalim, daha adaletsiz oldukları ortaya çıktı. İnsanlık adeta yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştu. Komünizmi uygulamaya koyan Sovyetler birliği, kınadığı kapitalist ABD gibi emperyalist fikirlere kapılarak birçok ülkeyi işgal etti. İçinde barındırdığı insanlara adeta kan kusturdu. Çin’de ha keza.  Çin’in Uygurlara yaptığı zulümler halen devam ediyor. Kapitalistlerin (başta ABD olmak üzere Almanya Fransa İngiltere…) döktüğü kanlar ile dünyamız zulüm altında inlemeye devam ediyor. “Akıl”, “bilim”, “demokrasi”, “çağdaşlık”, “hümanizm”, “laiklik” …”  Diye ortaya çıkanların, devlet olduklarında,  nasıl zalimleştikleri, nasıl azılı birer katile dönüştükleri ayan beyan gözümüzün önünde.
ÜMİT VE KURTULUŞ BİZDE
Zavallı bizler, (yani Türk ve İslam Dünyası, Asya ve Afrika mazlumları)  dört asra yakındır, kendi dini ve kültürel değerlerimizin işe yaramadığını, bunun yerine bazen, “ aydınlık”, “bilimsel”, “demokrat”, “modern”, “hümanist…” Batının, (Kapitalizm);  bazen de “ilerici” Asya Komünistlerinin bize ve bu dünyaya adalet ve huzur getireceklerini bekledik durduk. Hâlbuki tarihe şöyle kısa bir göz atsaydık, dünya ve insanlığın en huzurlu dönemlerinin, en adaletli zamanlarının Müslümanların güçlü olduğu dönemler olduğunu görürdük.  Abbasi, Osmanlı Selçuklu devirleri bunun en büyük kanıtıdır. Beynini, zihnini, aklını, vicdanını batıl dinlerin, kanlı ideolojilerin tasallutundan kurtaran herkes bu hakikati görür.
Günümüzde de dünyada hüküm süren 195 devlete dikkatle bakın! Mazlumlara en fazla yardım eden ülke hangisi? Mültecilere en çok kucak açan millet kim? Basit çıkarları uğruna ülkeleri parçalayan, şehirleri bombalayan bebek çocuk demeden katliam yapanlar kimler?    Bu sorunun cevabı sizi hakikate götürür.  Afganistan’a, Irak’a, Libya’ya, Suriye’ye, Uygur diyarına, Kırıma, Arakana… Demokrasi! Medeniyet!! Getirmeye çalışan devletlerin döktükleri kanların, yıktıkları şehirlerin, öldürdükleri bebeklerin, mülteci konumuna düşürdükleri insanların hali bize her şeyi aydınlatmıyor mu?
Bütün bunlara baktığımızda, tarihte ve günümüzde yaşananları objektif bir şekilde değerlendirdiğimizde görürüz ki, gerek “izm”lerin, gerek “aklı, bilimi rehber edindik” diyen emperyalistlerin, gerekse sapık dinlerin hiçbiri kurtuluş reçetesi değildir. Mazi haykırıyor, gün bağırıyor: Kurtuluş ve huzur İSLAM da.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.