1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. BATILILARIN CAMİ VE İMAM DÜŞMANLIĞI!..
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

BATILILARIN CAMİ VE İMAM DÜŞMANLIĞI!..

A+A-

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ülkesinde faaliyet gösteren yedi caminin kapatılmasına ve bu camilerde görev yapan imamların da sınır dışı edileceğine karar verdiklerini açıkladı. Türkiye’nin çok sert tepki gösterdiği karara, İtalya’nın yeni İslam düşmanı hükumetinden de destek geldi.
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bu kararın alınmasında Viayana’daki bir Türk Camisinde çocukların asker kıyafeti giyerek Çanakkale Savaşı’nı canlandırdıkları bir oyunu temsil etmelerinin etkili olduğunu belirtti.
Başbakanlığı döneminde İslam karşıtlığı ile ün salan Kurz, “Ülkemizde paralel toplumlara, siyasal İslama ve radikalleşmeye yer yok” açıklamasını yaptı.
Avusturya Hükümümetinin kapatmaya karar verdikleri camilerin birinin Avusturya Türk İslam Birliği’ne (ATİB) bağlı olan bir Türk Camisi ve diğer altısının da Arap’lara ait camiler olduğunu belirtmiştir.
Ayrıca DİTİB’ e bağlı olan Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği’nin (ATİB), on bir imamının da sınır dışı edilmesi için işlem başlattıklarını belirtmiştir. Ayrıca ATİB’te görevli yaklaşık 40 imamın Avusturya’da ki yasal olan oturma izinleri hakkını kaybedebileceklerini de açıklamıştır.
İtalya’nlar da bu konuda Avusturya’ya tam destek çıkmaya devam etmektedirler. İtalya’da geçtiğimiz günlerde kurulan ve görevine başlayan popülist hükumetin aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bu konuda Avusturya yönetimi ile bir ortak eylem palanını görüşmek istediğini belitti.
Avusturya’daki cami kapama ve imamları sınır dışı etme kararıyla ilgili bir haberi Twitter’da paylaşan Salvini, bu habere yorum olarak da “İnanç özgürlüğüne inanıyorum. İnancını, bir ülkenin güvenliğini riske atacak şekilde kullananlar uzaklaştırılmalıdır.” diye yazmışlardır.
Türkiye tarafından bu karara çok sert tepki verildi. Dış işleri Bakanlığı, Avusturya’nın din görevlilerine oturum izni verilmemesi ve Türk toplumuna ait bir cami dahil yedi caminin kapatılması kararını şiddetle kınadığını açıkladı. 
Dış İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada: “ Avusturya hükumetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır” denilirken; İslam karşıtlığı ve ırkçılığın bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılmasının kesin olarak reddedilmesi gerektiğinin açık bir şekilde altı çizilmiştir. 
Bu tür yaklaşımların, Avrupa’da İslam karşıtlığının yükselişini hızlandıracağı, ileriye yönelik olumsuz bir gelişmenin de habercisidir. Bu anlayıştaki bir Avusturya’nın, AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olması, AB için de talihsiz bir durumdur. Son aylarda özellikle Dış İşleri Bakanlıkları arasında sürdürülmekte olan Türkiye Avusturya İlişkilerinin normalleşmesine yönelik çabalara da ters düşen bu kararın, Avusturya Türk Toplumunun uyumu yönündeki gayretlere de hizmet etmeyeceği aşikar bir durumdur. AB ülkelerinde yaşayan Müslüman Türkler’in şahsında İslam düşmanlığı körüklenmeye devam etmektedir.
Selametle!...
 

Bu yazı toplam 2842 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.