1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Batı’nın Korkusu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Batı’nın Korkusu

A+A-
Türkiye’nin Suriye’deki terör tehditlerini yok etmeye yönelik Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatması ve komşusu Irak’taki DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmak için Musul operasyonuna destek vermesi, Batı medyasını çileden çıkardı. Onlarca Batı ülkesinin Ortadoğu topraklarında istediği gibi hareket etmesine sessiz kalırken, Türkiye’nin sınır komşuları için harekete geçmesini hazmedemeyen Avrupa medyası ve sözde bazı dostlarımız yine Türkiye karşıtı karalama kampanyalarına soyundu..

Bildiğim kadarıyla  AB 4 Aralık günü toplanacak ve  süreci degerlendirecek ama, bence çok şey değişmeyecek gibi görünüyor.
Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenlik tehdidini yok etmek için Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatması ve komşusu Irak’taki DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmak için Musul operasyonuna destek vermesi, Batılı liderleri kızdırdığı kadar, medyalarını da çıldırttı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Misak-ı Milli’yi bilseydiniz, Türkiye’nin sorumluluklarını anlardınız” diyerek tepki gösterdiği Batı ülkeleri, on binlerce kilometreden gelerek müdahil olma hakkı buldukları Suriye ve Irak’ta Türkiye’nin mevcudiyetini kabullenemiyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hatırlattığı Misak-ı Milli’ye “Osmanlı yeniden geliyor” şeklinde ‘endişe’ dolu tepkiler veren Batı, Türkiye’nin güçlenmesi ve söz hakkına sahip olmasını hazmedemiyor.
AB ve bazı Avrupa ülkeleri  “Recep Tayyip Erdoğan’ın agresif milliyetçiliği Türkiye sınırlarını aşıyor” başlığıyla servis ettiği analizinde, Türkiye’nin sınır komşularında olan bitene sessiz kalmayarak hakkı olan müdahalesini sindiremedi.Bunun için bazı hainleri ve maşalarını kullandı ve kullanmak içinde çalışıyorlar.Algı operasyo nu ile alt yapı oluşturmak için çalışmaktadırlar. Türk halkı  buna kanmamalı ve uyanık olmalıdır. Türkiye’nin yakın zamanda Irak’tan herhangi bir toprağı kendi ülkesine dahil etmeyeceğini söyleyen  Misak-ı Milli haritasının Ankara’nın dış politikasını da şekillendiriyor.
Misak-ı Milli’ye göre Türkiye’nin güney ve güneydoğu sınırlarının Suriye’de Halep’e, Irak’ta Kerkük’e kadar uzandığı hatırlatılarak, Türkiye’nin “Neo-Osmanlı” politikasına Arap dünyasının tepki göstereceği sanılıyor ama, buna kimse kanmamalıdır.
ABD kanalı NBC, “Musul Savaşı: Türkiye Suriye ve Irak’ta neden DEAŞ karşıtı savaşçıları bombalıyor?” şeklindeki skandal başlığı ile, Türkiye’nin DEAŞ ile yaptığı mücadele tamamen görmezden gelinerek, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yi bombalaması üzerinden çirkin bir karalama kampanyası yapıldı. Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu vurgulayan NBC, Türk jetlerinin DEAŞ’a karşı en etkili grup olduğunu iddia ettiği PYD’yi vurmasının ‘mantıksız’ olduğunu öne sürerek, terör örgütü PKK’nın uzantısına sahip çıktı. Bakalım  ABD’deki yeni seçimler neler getirecek birlikte izleyelim.Musul operasyonu üzerinden Türkiye’ye iftira atan NBC, Türkiye’nin Musul topraklarında ‘gözü olduğunu’ iddia ederek, Batı’nın kendi niyetini Türkiye üzerinden okumaya çalıştı.
Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin Türkiye karşıtı sözlerini hatırlatan BBC, İbadi’nin “Türkiye yardımcı olmak istiyor. Teşekkür ederiz. Ama bu Irak’ın kendi meselesi” ifadelerine yer verdi. İbadi, ülkesinde bulunan 30’dan fazla ülkenin askeri varlığına karşı sessizliğini korurken, Türk askerinden rahatsızlığını dile getirerek, Batı’nın sözcülüğünü yaptı ve yapmaya devam edecek gibi görünmektedir.
Bu yazı toplam 443 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.