1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. BAYRAM HEYECANI
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

BAYRAM HEYECANI

A+A-

Bayram heyecanı her yeri sarmış görünüyor. Çarşıda, marketlerde ve sokaklardaki tatlı telaşı, koşuşturmacayı ve heyecanı hepimiz görüp yaşıyoruz.
Bayram deyince ilk akla gelen şey, çocukların yeni kıyafetleri ile bayram sabahına uyanmasıdır. Çocukluğunda alınan kıyafetleri akşamdan yatağının kenarına hazırlayan çocuk sevinci, en büyük mutluluklardan olsa gerektir. 
Dayanışma duygusu ile sadece kendi çocuklarını değil çevresindeki ihtiyaç sahibi çocukları da düşünüp maddi destekte bulunup onları da bu mutluluklara ortak eden hayırseverlerimiz hem kendileri hem de dernekler ve vakıflar aracılığıyla yardımlar yapmaktadır. Rabbim kendilerinden razı olsun. Gönül ister ki hiçbir çocuğun bu bayramlarda boynu bükük kalmasın. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Hiçbir çocuk ihmal edilip unutulmasın ki o küçük yürekler yerinmesin. 
Son yıllarda bayramları tatil gibi gören bir anlayış peyda oldu. Bakıyoruz tatil beldeleri ve otellerde doluluk oranının % 100’lerde olduğuna dair haberler izliyoruz. Bu anlayış mübarek bir gün olan Ramazan Bayramının ruhuna aykırıdır. Çünkü dini bayramlar, birlik beraberlik ve kaynaşma için önemli günlerdir. Arefe günü, ahiret hayatına göç etmiş olanlar, bayram günü ise büyükler ziyaret edilir. Bayramlarda hısım akraba arasındaki küçük dargınlıklar son bulur ve en önemlisi çocuklar kendi akrabalarını tanıma fırsatı elde ederler. Kentleşme ile birlikte apartmanlara sıkışan çocuklar uzak yakın akrabalarını tanıyıp sosyalleşirler.
Tatile gidenleri, toptan yargılamak yerine ilk üç günü bayram gibi idrak edip kalan üç günü de tatil olarak değerlendirenleri anlayışla karşılayabiliriz. Neticede bayram görevini yerine getirmiş bir kimsenin sonraki günlerine karışamayız. Fakat bayram namazını otelde kılıp da büyüklerini ziyaret edeceği saat ve günlerde havuz sefası yapanları yadırgarım. Çünkü bayramlarımız dini bir vecibe statüsünde olup mü’minlere belli görevler yüklemiştir.
Bu görevler ne mi diye soruyorsunuz? Bunları hepimiz biliyoruz. Fakat tekrar edelim diyenler olursa cevabı Bayram namazında camii imamları tarafından verilecektir. 
Hayırlı Bayramlar

Bu yazı toplam 1428 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.