1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. BAYRAM TATİLİ BOYUNCA HASSAS TEFEKKÜRE DAVET!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

BAYRAM TATİLİ BOYUNCA HASSAS TEFEKKÜRE DAVET!

A+A-

Olgun bir toplum olmayı nasıl ve ne zaman başaracağız?
İslam toplumlarının kemikleşmiş sorunlarını çözecek ciddi önlemlerin alınması ne zaman gerçekleşecek? Ya da bu mümkün mü?
Bu ihtiyaç her geçen gün artarak zuhur ediyor.
Kendimi soyutlamıyorum. Şikayetçi olduğum hatalarımızın bir kısmını, milletin bir ferdi olarak bende yapıyorum. Bundan da rahatsızlık duyuyorum. 
Nereye kadar bu yanlış düzenimiz ve algısal sapmalarımız sürecek? Bilemiyorum.
Bu konuya kafa yoran çözüm üretme çabası gösteren bir merci var mı? Onu da bilmiyorum. Ama buna netice alabileceğimiz bir yapılanmaya gitmek gerekli ve elzem. 
Konuya girmek istiyorum. 
Kurban Bayramı tatilinde iyice düşünmek ve üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz. 
Kendimizden ziyade gelecek nesillerimizin selameti ve huzuru için buna mecburuz. 
Ego ve gururla kimse ileriye doğru yol alamaz, alamıyor. 
Şimdi, anlatayım efendim müsadenizle…
Geçtiğimiz hafta döndüğüm dört ülkeyi kapsayan yurtdışı seyahatim 15 gün boyunca sürdü. Ülkelerin isimleri o kadar önemli değil. Ama bir gerçeğe işaret etme bakımından o ülkeleri de belirtmeliyim. Bunlar; Gürcistan, Ukrayna, Belarus ve Arnavutluk…
Bildiğiniz gibi ilk üçünde hristiyan nüfus yoğunlukta ve müslüman nüfusta oldukça az… Sonuncusunda ise müslüman nüfus yoğunlukta hristiyan nüfus daha az…
Biz, hamdolsun son hak din İslamın mensuplarıyız, dinimizin uyarıları gereğince kimseye zulmetmemeli ve kimsenin hakkını yememeliyiz. Her durum ve ortamda birbirimize ve tüm insanlığa yönelik davranışlarımızla birer edep timsali olmak zorundayız. Hele kişiye ve topluma saygıdan asla ödün veremeyiz. Oturduğumuz sitede, gittiğimiz mekanda, kafede, sinemada, hastanede, lokantada, resmi dairede, markette ve aklınıza gelen her yerde müslümanca yaşamasını bilmeli ve gereği gibi davranmalıyız. 
Gürcistan konusunda fazla bir detaya girmeye hacet yok. Birazcık ortada sayalım. 
Ama Ukrayna ve Belarus’ta ki insanların hassasiyet ve duruşları dikkate değer. Özellikle gözlemlediğim; trafik ahlaklarında dahi bizden katbekat önde olmaları. 
Yaşadıkça, gördükçe, şahit oldukça memleketim adına üzüldüm. 
Trafikte yaşadığımız, itişmeli kakışmalı, sürtüşmeli, kavgalı, gürültülü, bağrışmalı, kornalı, bol ihlalli, kibirli bir yapı oralarda yok. 
Herkes trafiğin sakin ya da yoğun haline göre kafasınca kendi doğrularını uygulamıyor, kanuni açıdan gerekeni yapıyor. Gecenin 03’ünde otelden beni alan taksi şoförü otelin önünde hiç engel olmayan yoldan geri dönüvermek yerine bomboş yolda ortalama 400 metre ileriye giderek trafik kurallarının müsade ettiği alandan dönüşünü gerçekleştirdi. Bunu yaparken hiç rahatsızlık duymuyordu. Yani güzel ülkemin insanları gibi böyle bir uygulama konulduğu için ilgili mercilere sinkaflı küfürler ve ağız dolusu hakaretler dökülmüyordu.
Sadece kurallar neyi gerektiriyorsa ona tabi olunuyor. 
Seyir esnasında kullandıkları araca göre tanınan hız limitinin üstüne çıkmıyorlar. Yolda giderken birbirleriyle cedelleşmiyorlar. Mecburi hallerde birbirlerine kibarca ve selamlaşarak yol veriyorlar. Bu da toplumsal barışı ve sevgiyi beraberinde getiriyor. En lüks trilyonluk arabayı kullanan şoför de aynı, en mütevazı arabayı kullanan da aynı…
Öyle kibirlenmek, böbürlenmek, azgınlaşmak, şımarmak gibi huyları yok.
Of Allahım of!
Cadde ve sokaklarda yerde bir tane sigara izmariti dahi bulamazsınız. Ambalaj artığı göremezsiniz. Bir tek kişinin yere tükürdüğüne şahit olamazsınız. Her yer tertemiz, hani derler ya; “Bal dök, yala”
Belarus’ta kavga etmenin yasak olduğunu biliyor musunuz? Cezası 1.5 yıl hapismiş. 
Geliş gidişli bisiklet yollarında dahi herkes kendi yolunu takip ediyor, diğerinin yolunu ihlal etmiyor, yaya geçidinden de sadece yayalar gidip geliyorlar. 
Kimse kimsenin işiyle yaptığıyla ilgilenmiyor, önünde ki işine bakıyor.
Daha bu örnekleri artırabilirim ama uzatmaya ne hacet!. 
Arnavutluk mu? Aynı biz gibi olmuşlar. Örnek olması gereken ümmet, maalesef göze batmada başı çekiyor. Bundan ötürü böyle zavallı durumdayız. Birbirimize sevgi ve saygıdan zerrece eser yok.
Sadece yazdıklarımla ülkemizi kıyaslamanızı istiyorum. Kurban bayramı tatili boyunca bunu iyice bir düşünün.
Ya kendinizce bir çözüm geliştirme yolu bulun. Fert fert adımlar atılsın, şu insanımızın tanışmadığı haldeyken de birbirine karşı düşmanlığına bir son verelim. 
Toplumumuzu kazanalım, bireylerimizi kazanalım.

Bu yazı toplam 1294 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.